Zavrieť

Porady

napadnutie kupnej zmluvy tretou osobou

Prosim o radu. priatelka kupila cast pozemku hned oproti nam v slepej ulicke od pana ktorý tam ma starý dom s pozemkom cca 300m2 a este 100m2 su nezistení.ide o to že s otcom sme ten dom využivali na seno harampadie a pod. otec mal ustnu dohodu ešte s nebohým majitelom. po smrti cast prešla na syna ktorý je mimo realitu ale už asi 16 rokov sa tam neukazal.dom chatral je to skvor na zburanie. konecne sme sa dohodli na odkupeni jeho podielu tých 300m2 podpisali sme uradne zmluvy aj jeho matka tam bola kedže je tak mimo rozumovo ale nieje zbaveny svojpravnosti. mama zhabala peniaze a teraz sa o to dozvedel jeho bratranec ktorý ma asi tiež o to zaujem ked prislo na peniaze. je pravda že jeho cast ma hodnotu asi 12 000e pri pozemku .my sme ho kupili za 3500e ale asi 8000e budu naklady na zburanie a likvidciu sute. teraz sa vyhraža že to napadne že aby sme mu doplatili este 2300e jemu a necha to tak. je možne že by bol problem ? može sa stat že nahucka toho popleteneho majitela co nam to predal aj jeho mamu že chcu odstupit. co robit?vyplatit a kde mam istotu že to za pol roka zas nenapadne
Naposledy upravil ivka70 : 25.01.17 at 10:55
3 komentárov     zbaliť
Chobot ježko, na to, aby sme vedeli dať primeranú odpoveď a radu, treba ešte upresniť nasledovné otázky:

1. Kto presne je (alebo bol) majiteľom domu a majiteľom pozemku? Ak je v spoluvlastníctve, tak ten pán nevlastnil 200 m2 z 300 m2, ale nejaký podiel vyjadrený zlomkom. Aký bol ten podiel? A aký podiel majú ostatné osoby? Kto sú tie ostatné osoby?

2. Čo to znamená, že časť prešla na jeho syna? Ten syn zdedil po otcovi ten jeho podiel?

3. AKý podiel ste teda odkúpili od toho syna? Teraz píšeš 300 m2.

4. Koho časť má hodnotu 12 000 EUR?

5. Je ten brat tiež spolumajiteľom pozemku alebo domu?

6. Dali ste ohodnotiť dom a pozemok znalcovi? (nieje potrebné, len pre istotu sa pýtam - aby sme vedeli posúdiť prípadný nárok toho brata)

7. Máte doklad o tom, že ste peniaze vyplatili pôvodnému majiteľovi (prípadne jeho matke)? Podpísal prevzatie peňazí? Alebo ste ich previedli v banke?

Pokiaľ kúpa prebehla v poriadku a je to zavkladované na katastri, pôvodný majiteľ už nemôže odstúpiť od kúpy. Môže ten brat huckať brata, koľko chce.

Existujú ale iné ríziká, preto potrebujem vedieť odpovede na hore uvedené otázky.
willma ss ide o Bratranca
ježko1987 pozemok ma dokopy 394m.tento janko co bol majitel mal podiel 274/360in t.j.cca 299m2. nezistení vlastnik ma 36/360in a nezistená vlastnička 50/360in. tí dvaja su nezistení. niesu pri mene ani adresa ani r.nar. ani janko nevedeli kto to je. ale od janka sme kupili kupnopredajnou zmluvou kde sa mu vyplatilo pri podpise 3000e na prijmový ktorý mame podpisaný od janka . bol aj s mamkou kt. ma asi 80 rokov a peniaze si vzala ona kedže je pravda že on je na pohlad iný. ale pravne nieje zbavený svojpravnosti. ale dozvedel sa o tom jeho bratranec ktorý mal asi o to tež zaujem a teraz sa vyhraža že to napadne že nebol pri zmysloch.znalecky sme nemali ale ten dame teraz vyhotovit pre istotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Síce si všetko nedoplnil, ale z toho, čo si napísal evidentne vyplýva, že ten bratranec (omylom som uvádzal brat) nie je ani nebol vlastníkom pozemku ani domu v žiadnom podiele.

    V takom prípade môže ísť do Kambodže lekvár kosiť. Nie si povinný mu nič vyplácať. Podiel od Janka si riadne kúpil, riadne si mu zaplatil (dúfam, že cena nebola neprimeranie podhodnotená). Nemá prečo namietať neplatnosť kúpnej zmluvy. A bratranec už vôbec nemá dôvod namietať neplatnosť.

    Nemusíš nič robiť. On ti nemá ako urobiť naprieky. Nemá na to právne dôvody.

    Môže síce dať návrh na súd, ale to by musel jednoznačne preukázať, že predávajúci v čase predaja nebol spôsobilý na právne ukony. A tvrdenie predávajúceho, že si to nepamätá, alebo iné by ako dôkaz neobstáli. Máš predsa jeho notársky overený podpis, takže vedel, čo robí.

    Môžeš s kľudom toho bratranca poslať kade ľahšie.

    Pokiaľ si nám nezamlčal nejaké dôležité skutočnosti či okolnosti.
    ivka70 25.01.17 13:04 priradil do Porady
    ivka70 25.01.17 13:04 odstránil(a) z Porady

    napadnutie kupnej zmluvy tretou osobou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.