Zavrieť

Porady

Výsluhový dôchodca a získanie príspevku na podnikanie

Dobrý deň. Som výsluhový dôchodca, ktorý rozmýšľa o podnikaní. Predtým však by som chcela skúsiť získať príspevok na podnikanie. Jednou z podmienok na získanie tohto príspevku je vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce najmenej 3 mesiace. Chcem sa preto spýtať, či sa môžem na ÚP zaevidovať ako "bežný" nezamestnaný, alebo iba ako dobrovoľne nezamestnaný, čiže odvody zo ZP by som musela odvádzať sama. Ako to vlastne funguje? Ďakujem za každú radu a pomoc. Janka
5 komentárov     zbaliť
veronikasad prečo by si mala platiť preddavky na zdr.poistenie ako samoplatitel ?

Pozri § 11 odst. 7 písm. b) Zákona o zdr.poistení
Štát je platitelom poistného ...

b) fyzickú osobu, ktorá poberá dôchodok, okrem poberateľa vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku podľa osobitného predpisu, 31) alebo dôchodok z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov podľa osobitného predpisu32) alebo dôchodok z cudziny, alebo dôchodok z iného členského štátu a nie je zdravotne poistená v tomto členskom štáte,
veronikasad Či ťa na ÚP zaevidujú ako uchádzača o zamestnanie keď si poberatelom výsl.dôchodku - neviem.
buchač veronikasad (Dnes 15:25) Či ťa na ÚP zaevidujú ako uchádzača o zamestnanie keď si poberatelom výsl.dôchodku - neviem.
=====================
Nie.
Niekedy sa to dalo, neskôr to zrušili.
Zákon nehľadám.
Jankadochodca Pretože všade čítam, že ako samoplatiteľ... ako dobrovoľne nezamestnaný... musím preddavky odvádzať sám....
veronikasad Preddavky na zdravotné.poistenie platiť nemusíš, citovala som ti zákon o zdravotnom poistení.

Informácie o možnostiach poskytnutia príspevku na podnikanie ti dajú na Úrade práce. Treba však počítať s tým, že ak z podnikania nedosiahnes príjem pre povinnú registráciu SZČO v sociálnej poisťovni, nárok na starobný dôchodok ti nevznikne. V prvom roku podnikania poistné do SP platiť nebudes
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    Jankadochodca Ďakujem za linky, sú veľmi zaujímavé a užitočné. Každopádne skúsim ešte preveriť ten príspevok od štátu... človek nikdy nevie a na začiatku podnikania je každý cent dôležitý
    misoft Za opýtanie nič nedáš .
    Ja som to písal preto, lebo i ja, keď som skončil v aktívnej službe, som šiel na úrad. A bol som im tam za blázna. Jednoducho mi povedali len toľko, že ma nezaregistrujú, lebo som výsluhový dôchodca a poslali ma preč. Ostatní ľudia len čumeli, ako ma "tetuška úradníčka" drzo odpinkala preč. A potom som čakal 1,5 mesiaca, než mi dôchodok prišiel.... a (vtedy) koruny chýbali..... Keby som nemal úspory, tak by som ani nájomné nemal z čoho zaplatiť....

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Výsluhoví dôchodcovia nie sú medzi vylúčenými osobami, ktoré by sa nemohli zaevidovať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Zoznam podkladov, ktoré je potrebné predložiť pri prihlásení, nájdete na stránke upsvar.sk.
    Neviem koľko máš rokov, lebo napr. starobní dôchodcovia sa už nemôžu prihlásiť do evidencie.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Nuž neviem..... ja - keď som skončil a čakal na svoj VD - tiež som šiel na úrad sa zaregistrovať - a odbili ma, že ako poberateľ tam nemám čo hľadať.
    Anik Duški teraz sa menia zákony jedna radosť čo platilo vtedy neplatí dnes. A toto platí už dávno, dokonca ak výsluhový dôchodca pracuje sú zaňho odvádzané odvody na SP a ak splňa podmienky odpracovaných 730 dní za posledné 3 roky má riadne nárok na podporu v nezamestnanosti.
    Takže určite sa môže zaevidovať roblémom môže byť len vek.
    misoft Toto som v 2000 zažil.... "A vy čo tu chcete? Veď ste výsluhový dôchodca, my vás nemôžeme zaevidovať... Ďalší!......"
    Anik tuším okolo roku 2000 sa práve menil zákon. Mohlo sa stať, že aj zamestnankyňa nevedela sme ľudia a robíme chyby.
    Jankadochodca Všetkým veľmi pekne ďakujem za reakcie a rady. V zákone som čítala, že VD nie sú vylúčení z evidovania na ÚP, no všade počúvam, že to nie je možné. No známy mi spomínal, že pred časom sa tam evidoval práve ako dobrovoľne nezamestnaný, čiže musel odvádzať za seba preddavky na poistenie a to z dôvodu, aby získal vyššie spomínaný príspevok na podnikanie. Skúsim sa s ním teda skontaktovať a pozisťovať či to ešte je stále možné a či je to naozaj pravda. Na starobný dôchodok potrebujem odpracovať ešte pár rokov a chcela by som sa venovať práci, ktorá ma baví, preto sa chcem dať na dráhu podnikania...
      zbaliť

    Výsluhový dôchodca a získanie príspevku na podnikanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.