Zavrieť

Porady

Notár-dedičské konanie

Notár-dedičské konanie

Najneskôr do koľko mesiacov/rokov od úmrtia osoby sa má uskutočniť podľa zákona, vyhlášky prvé dedičské konanie?
Naposledy upravil AnnaElla : 02.02.17 at 17:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AnnaElla A viete mi poradiť aj nejaký zákon, vyhlášku, kde by to bolo uvedené? Keďže notár tvrdí, že zákon udáva rok a pol od úmrtia? Ďakujem krásne.
    Soňa K Vygugli si občiansky zákonník alebo daj do gugla lehota na dedicske konanie.
    AnnaElla Googlila som ešte predtým, ako som sem zverejnila príspevok (a dosť dlho), ale nič konkrétne som nenašla. Ale aj tak ďakujem.
    Soňa K Pozrela som do nie dlho platného Civilného mimosporového poriadku, zákon striktne lehotu neurčuje, ale bežná prax je do šiestich mesiacov. V našej rodine to bolo tri mesiace po úmrtí.
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    V občianskom zákonníku nie je taxatívne vymedzená doba, do ktorej sa má začať dedičské konanie
    Je tam však napísané niečo iné
    https://www.slovensko.sk/sk/agendy/a...dicske-konanie
    Konanie o dedičstve

    V konaní o dedičstve najprv matrika oznámi úmrtie vo svojom matričnom obvode súdu príslušnému na prejednanie dedičstva. Avšak súd začne konanie aj bez tohto návrhu, len čo sa dozvie, že niekto zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho.



    Následne súd poverí notára ako súdneho komisára samostatným vedením konania o dedičstve, ktoré smeruje k vydaniu osvedčenia o dedičstve alebo k predloženiu veci súdu na vydanie uznesenia. Proti rozhodnutiam notára vydaným v konaní o dedičstve jeprípustné odvolanie. Včas podaným odvolaním osoby, ktorej bolo rozhodnutie určené na doručenie, sa toto rozhodnutie zrušuje a nové rozhodnutie vydá sudca; v ostatných prípadoch o odvolaní rozhodne odvolací súd.
    Teda záleží aj na pružnosti matriky! Ak si matrika neplní ohlasovaciu povinnosť - resp. pozabudne to včas a podľa zákona oznámiť - tak to môže byť nielen 6 mesiacov, ale aj nekonečne.

    A keďže sa už rôzne prípady prideľujú elektronicky sudcom - môže - ak matrika si splní svoju povinnosť - byť dedičské konanie začaté aj do mesiaca.
    Katy a R len doplním - že to by neviemaká matrikárka musela byť, žeby zabuda .. môžem z vlaňajška potvrdiť 2 DK -do mesiaca sa ozval notár a o týžeň aj bolo DK

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    dobre, to je zákon, moje skúsenosti do 1 roka v lepšom prípade 9-10 mesiacov

    Notár-dedičské konanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.