Zavrieť

Porady

Sluzba či tovar vytvorené pomocou počítača

Ahojte,

už mi 2 účtovníčky ušli radšej než by mali zaúčtovať správne tento prípad, tak skúšam poradu.


Spoločnosť Alfa s.r.o. (platca DPH) sa zaobera počítačovými službami. Ako by ste si naúčtovali tento prípad.

1) Spoločnosť si kúpi od dodávateľa z CZ viaceré komponenty na poskladanie počítača
v hodnote 2000 eur s prenosom daň. povinnosti (obsahuje)
042 /321 2000
343AE/343AE 400


2)Spoločnosť si kúpi od dodávateľa z Ciny viaceré káble potrebné na poskladanie počítača
v hodnote 40 usd s 0eur poštovným, zaplati clo 11,dph 8.2
faktura na 40 usd v maili tu asi 314/
platba PK 38.95 eur (platba bola zprocesovana cudnym kurzom (nie banka,nie mastercard,nie ecb kurz)
v eur a nie v usd) /221
pocitam kurz stratu zisk ku -1den ci az ked pride tovar ? nie?

pride tovar (asi mesiac to trva) 321/314
042/321
jcd dph 343AE/379AE (vDP DPH :podľa §51 ods1 písm d) (riadky 24, 25))
colny dlh 042/379AE
úhrada cla 379AE/221


3) Vlastná činnosť - poskladanie a nastavenie počítača, počitajú
sa tu aj vlastné mzdové naklady (4h práce á 25 eur) podľa mňa áno
100 042/624

4) Zaradenie počítača
2148eur 022/042

5) Počítač beží 24/7 a s využitím výkonu a softvérov tretej strany (neidentifivatelne osoby) získava spoločnosť virtuálnu menu Mena (ktorú poskytuje US spoločnost so sídlom v Denveri,USA),
A tu je hlavny problem mozem len odhadnut hodnotu Meny napr. tyzdenne ale ten kurz niekedy ma strasne vykyvy nebolo mi jednoduchsie uctovat o Mena ako o tovare/sluzbe vo vyrobnych nakladoch, hlavne ked DRSR ma
tento postoj https://podpora.financnasprava.sk/53...ne-Bitcoin,ale je tu judikatura ES http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...EX:62014CC0264,
kde je to uznavane ako platidlo a teraz bud mudry, nie som taky bojachtivy ako http://www.lupa.cz/aktuality/paralel...t-ale-nekonci/.
Viete si to predstavit voci ERP ci kontrolnemu vykazu DPH naSR, revolucionari hlaste sa

Povedzme mesacne
pribudne virtualna Mena 100 jednotiek s aritmetickou priemernou cenou vo vlastných nákladoch
(prenajom,odhad spotreby, mzdové naklady)/pocet
504(518?)/621(622?)


poplatok pre vyuzitie softveru v Mene 3.5 (pre zjednodusenie mozme vynechat)
prenajom miestnosti 518AE/321
spotreba energie (významná položka) 502/321


6) následne kurzom virtuálnej burzy (spoločnosť ju poskytujúca má sídlo v štáte Delaware v USA )
prevedie do hlavnej virtualnej meny BTC-Bitcoin (krajina St. Kitts and Nevis)
poplatok za zmenu 518 ale asi cele ignorujem, lebo jedine riesenie vidim v bartri ale oni mi fakturu
nevystavia, tak nemozem zapocitat jednostranne pohladavku.

7) následne kurzom virtuálnej burzy (spoločnosť ju poskytujúca má sídlo v štáte Delaware v USA)
prevedia na účet firemnej platobnej karty previazanou s firemným účtom
poplatok v BTC za prevod 518, a potom 311/602(4)
221/311

8) komu vystaviť faktúru Denverskej či Delawareskej spoločnosti
a text faktury asi "Prenájom výpočtovej kapacity" je môj tip.

Uff, niekto sa na to trufa to skontrolovat a poradit ?Dakujem
Naposledy upravil kobolcs : 04.02.17 at 23:50
mining-rig-30.jpg  
8 komentárov     zbaliť
Dáša_ a nemohol by si stručne a jasne popísať, čo vlastne robíš? Lebo tvoje poznámky pomedzi to robia trochu neprehľadným. Teda, akú službu poskytuješ, čo za to dostávaš? Alebo len "nakupuješ virtuálnu menu" ako finančný produkt a čakáš na jej zhodnotenie?
kobolcs Neviem či ti to pomôže skrátk ťažím/dolujem virtuálne meny pomocou výpočtovéhe výkonu počítača proste som moderný baník
Dáša_ čiže poskytuješ výkon svojho počítača pripojeného do internetu a niekto ti za to platí vo virtuálnej mene?
alebo to znamená niečo iné
kobolcs ano
Dáša_ ok, takže služba - asi by bolo dobré sa na to najskôr pozrieť z pohľadu DPH. V ktorom okamžiku a v akej mene sa dostaneš k reálnym peniazom? Alebo ku tým sa ani nechceš dostať?
Soňa K Dáša sa dobre pýta, čo robíš, pre koho, kedy a ako mu to účtuješ a ako a kedy Ti za to platí. To, ako si si zostavil pc, je irelevantné.
sneakyr3d Už je to pol rok, čo sa to tu riešilo a mám takisto tento problém, ako ste ho nakoniec pán kobolcs vyriešil? Ďakujem
Ing. Ľubomír Janoška Založte si novú otázku - napríklad "účtovanie kryptomeny".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    no skúsim niečo
    Najskor fakt neviem, prečo chceš takto účtovať o PC, máš nejaký dôvod, pre ktorý potrebuješ zvýšiť hodnotu majetku? Lebo takto je to trochu zvláštne. Aj ked by mohlo byť


    Ty poskytuješ službu - voľnú kapacitu svojho PC a za to dostávaš zaplatene vo virtuálnej mene. Na to, aby si mohol túto službu poskytovať máš nejaké náklady - preájom miestnosti, energie, mzdy, zrejme aj náklady na SW......... Všetko toto v podstate vstupuje do tvojich nákladov.
    Naozaj netuším, čo chceš dosiahnúť zápisom 504(518?)/621(622?)
    ten zápis mi nedáva zmysel, ale možno vieš vysvetliť.

    otázka je, čo sú tvoje "výkony", ktoré chceš "fakturovať"
    Kedy vieš, koľko toho vlastne príde na tvoj účet? Le aj podľa FS, ak som dobre pochopila, čo píšu, tak jedine v nejakej oficialnej mene sa účtuje

    Ak tie peniaze, reálne, nie virtuálne, chodia na tvoj účet pravidelne, tak by som zrejme účtovala až o tom. Teda príde mi na účet 100USD, vystavila by som k tomu fakturu pre neviem koho na túto sumu.
    a tu by som účtovala 311/602
    kobolcs Ad PC vlastne skladam doma a je ich viac (pridal som fotku k otazke), ide mi o odpocet DPH lebo tie komponenty sa kazia často, odcitanie nakladov na energiu lebo su to velke zraci elektriny.

    ========
    504/621 je aktivacia vl.cinnosti na vytvorenie HIM (ako pc)
    ale asi naozaj netreba, uctujem sposobom B
    =========
    ano nakoniec pridu realne peniaze, ked ja poviem na burze ze chcem vymenit virtualnu menu co vyrobil pocitac pre mna na USD oni odpocitaju svoj poplatok a poslu mi asi im tej poslednej burze vystavim fakturu a hotov.

    Priklad za mesiac mi PC zarobila 100 Meny - poviem ze chcem prevod na BTC virt.menu ono v danom momente je kurz 100 Meny = 3,768111 BTC, poplatok za zmenu 0,25% v BTC, čiže na virtualny ucet dostanem len 3,75869 BTC ktoru na burze zamenim ked chcem napr teraz je kurz 1BTC=1028.07700090USD, 0.15% poplatok, čiže dostanem na ucet 3858,42USD

    Dakujem pekne, tak asi ta najjednoduchsia cesta je najspravnejsia, sice pridem tri percenta do nakladov ale aspon mam a dph neriesim je to US cize bez DPH.
    Chcem vediet ako to riesi vo Subway tam sa dokonca sa dalo platit za bagety v BTC.

    Sluzba či tovar vytvorené pomocou počítača

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.