Zavrieť

Porady

Zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov

Chcela by som poprosiť o radu. Kúpili sme byt v starej 4-bytovke. Je tu síce založené SVB ale úplne nefunkčné. Nemajú založený účet takže ani neplatia FO a služby spojené s prevádzkou bytovky. Nesvieti sa v spoločných priestoroch ani v pivniciach. Kúrenie si riešia cez elektriku a tu si mesačne platí každý sám. Na studenú vodu chodí "predsedovi" faktúra ktorú rozratávajú podľa vodomerov na jednotlivé byty a tá sa zaplatí naraz po vyzbieraní peňazí. Treba s tým niečo robiť a kedže v tých troch bytoch bývajú starší ľudia budeme s tým musieť robiť niečo my ale neviem sa pohnúť, neviem ako začať. Teda v prvom rade by bolo zmeniť predsedu atď... Poradťe mi ak viete ako na to. Ďakujem.
Naposledy upravil Gastanko : 03.10.05 at 16:15
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

škriatok Pozri príspevok
Chcem podať na krajský úrad dodatok k zmluve o spoločenstve (menil sa predseda), zistila som si všetko čo potrebujem
1. dodatok k zmluve
2. zápisnica zo schôdze
3. prezenčná listina
4. výpis z registra trestov
5. výpis listu vlastníctva
6. uznesenie
7. splnomocnenie ?
a potrebujem poradiť ohľadne splnomocnenia, musia byť na splnomocnení overené podpisy vlastníkov bytov alebo len osoby splnomocnenej?

Vopred ďakujem
Pri zmene predsedu nemusíš dávať celý dodatok (ak nemáš meno predsedu uvedené v zmluve, resp. v dodatku) Ak máš menovite vo vyššie menovanom dokumente uvedeného predsedu, zmeň len na slovo predseda a meno neuvádzaj v dodatku ani radu nemenuj. Uveď iba počet čelnov rady.
Ak ste zmenili predsedu, daj "Požiadavku na zmenu v registri". K tomu potrebuješ zápisnicu, prezenčnú listinu, odpis z registra trestov, kolok 400,-,
LV z katastra za 100 korún. Sprievodný list musí predseda podpísať priamo na matrike alebo u notára a dá si overiť podpis za 30,- korún na matrike alebo u notára. Splnomocnenie mi akosi nikde nepatrí. Nemyslela si to overenie podpisu na matrike? Ten sprievodný list... to je voľná štylizácia, že zasielaš požiadavku na zmenu zapisovaných skutočností... zmena predsedu... bývalý predseda sa vzadal, resp. bol zvolený iný, nový predseda. To je zhruba celá štylizácia.
0 0
škriatok škriatok

škriatok je offline (nepripojený) škriatok

ja som písala na krajský úrad do Žiliny odtiaľ mi odpísali že potrebujem aj splnomocnenie
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

škriatok Pozri príspevok
ja som písala na krajský úrad do Žiliny odtiaľ mi odpísali že potrebujem aj splnomocnenie
Určite to je už Obvodný úrad, nie? Splnomocnenie k čomu? Už som písala, aby si konkretizovala o aké splnomocnenie sa Ti jedná. Nie si Ty novým zvoleným predsedom?
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 15.04.08 at 20:00
0 0
viktorka viktorka

viktorka je offline (nepripojený) viktorka

Dobry den, vsetkym...
...pozeram, ze vsetky prispevky k tejto teme su "dost stare".
Najdem niekde aktualne info ako postupovat (ako ma vyzerat zmluva o spolocenstve, ake "organy" treba mat a kde registrovat)
...
mame bytovku s 18 b.j. bez priestorov, ktore by boli prenajimane.
Doteraz fungujeme dost "na divoko" - financie spravuju 2 osoby - ziadne rocne vyuctovania, ziadne DP, elektrina a voda pre celu ytovkyu su na meno osoby.
...
uz niekolo rokov sa par jedincov snazi to dat do poriadku, ale vsetci sa nevedia zhodnut/dohodnut.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

viktorka Pozri príspevok
Dobry den, vsetkym...
...pozeram, ze vsetky prispevky k tejto teme su "dost stare".
Najdem niekde aktualne info ako postupovat (ako ma vyzerat zmluva o spolocenstve, ake "organy" treba mat a kde registrovat)
...
mame bytovku s 18 b.j. bez priestorov, ktore by boli prenajimane.
Doteraz fungujeme dost "na divoko" - financie spravuju 2 osoby - ziadne rocne vyuctovania, ziadne DP, elektrina a voda pre celu ytovkyu su na meno osoby.
...
uz niekolo rokov sa par jedincov snazi to dat do poriadku, ale vsetci sa nevedia zhodnut/dohodnut.
Nájdeš, v zákone č. 182/1993 o bytoch a nebytových priestoroch
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-...ne-znenie.html
Pozri si § 7, 7a,7b,7c a 7d.
3 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

Dobrý deň. Je pravda, že ak ide o novostavbu tak dodávateľ stavby je povinný podľa zákona podpísať zmluvu s nejakou správcovskou spoločnosťou ? a že my ako noví vlastníci sme povinní k tejto zmluve pristúpiť pri podpisovaní kúpnych zmlúv? Chcela by som vedieť podľa akého zákona je dodávateľ stavby povinný túto zmluvu podpísať ? a my ako noví vlastníci ( ešte síce nie je celá bytovka obsadená ) by sme si chceli vytvoriť SVB , to potom musíme dať výpoveď tej správc. spol.? Každá novostavba musí mať najskôr správcu ?
Ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Môžete si hneď založiť spoločensktvo. Pozri Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov- aktuálne znenie v tejto sekcii hore, § 7a

§ 7a

(1) Písomnú zmluvu o spoločenstve pri prvom prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome uzatvára vlastník domu s každým novým vlastníkom bytu a nebytového priestoru v dome, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
4 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

Viem, že ohľadne založenia SVB je tu toho veľa, začínam postupne študovať príspevky, len jednu vec by som chcela vedieť ( súrne to potrebujem ), či sa musí ísť SVB najskôr zaregistrovať na obvodný ( bývalý krajský ) úrad a až potom ísť na štatistický úrad vybavovať IČO

Ďakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Dorjan Pozri príspevok
Viem, že ohľadne založenia SVB je tu toho veľa, začínam postupne študovať príspevky, len jednu vec by som chcela vedieť ( súrne to potrebujem ), či sa musí ísť SVB najskôr zaregistrovať na obvodný ( bývalý krajský ) úrad a až potom ísť na štatistický úrad vybavovať IČO

Ďakujem
Určite najprv na obvodný úrad, až potom na štatistický. Spoločenstvo musí najprv vzniknúť /vzniká registráciou/ až potom môže dostať IČO.
2 0
Casira Casira

Casira je offline (nepripojený) Casira

Dobrý den,prosím o radu.
Asi pred mesiacom ma zvolili za predsedu SVB.Zistujem,že vela vecí po predchodkyni je v neporiadku a snažím sa ich riešit.Jedným z nich je aj neaktualna zmluva o SVB.Chcem dat jeden byt neplatiča do dražby,no nemožem,pretože záložné právo nemáme podchytené v zmluve.Kde sa mám /na koho/obrátit?
Nemohol by mi niekto poslat fungujúcu zmluvu ako má byt,aby som vedela ako na to?Keby som mala nejakú predlohu,ja by som si to už sama upravila.
Vopred dakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Byt je založený zo zákona - § 15 zák. 182/1993. Do zmluvy sa nemusí zákon opisovať. Napriek tomu môžete prijať aj dodatky k zmluve.
4 0
Casira Casira

Casira je offline (nepripojený) Casira

Napísali mi toto-V prvom rade je dolezite ci mate, ako spolocenstvo, zapisane zalozne pravo v casti C: tarchy na LV k nehnutelnosti dlznika,
lenže je to nikde v zmluve nevidím.
Tak neviem....
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

To si pozri na LV Vášho domu cez katasterportal
1 0
Casira Casira

Casira je offline (nepripojený) Casira

Vďaka,už som sa zorientovala,na listoch vl.je to napísané.
0 0
keram8 keram8

keram8 je offline (nepripojený) keram8

Dobrý deň prajem.
Som v podobnej situácii ako vy. Získali ste spoločenskú zmluvu?..lebo ani ja ju neviem nikde nájsť. Ak by Vám to nerobilo problém , poprosil by som Vás o jej zaslanie na ing.molnar.marek@gmail.com.
Vopred ďakujem.

S pozdravom Molnár
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať