Zavrieť

Porady

Opatrovanie blízkej osoby nad 80 rokov a zdravotné odvody

Ahojte, podľa zákona o zdravotnom poistení platí štát zdravotné poistenie za osoby, ktoré sa starajú o blízku osobu staršiu ako 80 rokov, pokiaľ nie je umiestnená v zariadení soc. služieb. Kamoška, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná, odvody do zdrav.poisť. si platí sama, si to chce vybaviť, aby bola poistencom štátu. Volala som do zdravotnej poisťovne a povedali mi, že k tomu bude potrebovať rozhodnutie Sociálnej poisťovne. Stále nad tým rozmýšľam, že sa mi to zdá nelogické, prečo by mala Sociálka v tomto prípade vydávať nejaké rozhodnutie, veď tam nie je podmienka týkajúca sa zdravotného stavu opatrovanej osoby, ani si nepožiadali o opatrovateľský príspevok. Nemáte s tým niekto skúsenosť, aký doklad má predložiť zdravotnej poisťovni, aby sa mohla stať poistencom štátu a nemusela si tým pádom platiť tie šialene vysoké zdravotné odvody sama? Vďaka.
TatianaM A kde sa vybavuje opatrovateľský príspevok?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

  Jana Motyčková
  SOMI Trenčín, spol. s r.o.
  Nepotrebuje na to žiaden špeciálny doklad. Na ZP sa na to prihlási a doloží kópiu rodného listu osoby, ktorú opatruje, uvedie meno priezvisko a r.č blízkej osoby.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  TatianaM Ale to len čo sa týka platenia odvodov do ZP.
  Ja mám na mysli opatrovateľský príspevok .
  Katy a R tatiana - zadaj si svoju otázku! táto téma je o odvodoch do ZP (viď etiketa ), alebo ešte lepšie - vyhľadaj témy o opatrovateľskom príspevku - nájdeš odpoveď
  TatianaM Ďakujem za usmernenie
  Katka91 Janka, ďakujem veľmi pekne, ja som jej pre istotu napísala ešte aj čestné vyhlásenie, že matku opatruje. Keď to bude mať vybavené, dám vedieť, ako pochodila, snáď to ešte pomôže aj ďalším
    zbaliť

  ALLL je offline (nepripojený) ALLL

  ALLL
  Toto som našla:Štát je, okrem iných, platiteľom povinného poistného na verejné zdravotné poistenie zasobu, ktorá opatruje občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného podľa posudku alebo opatruje blízku osobu staršiu ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo zdravotníckom zariadení (starostlivosť o takéto osoby sa preukazuje čestným vyhlásením)
  Katka91 Super, ďakujem pekne, tiež si myslím, že hlavne u tej osoby nad 80 rokov je to čestné vyhlásenie adekvátny doklad

  bianka117 je offline (nepripojený) bianka117

  bianka117
  Poznám prípad, ked dcera berie opatrovateský príspevok na matku a na brata. Matka sa sama prechádza po ceste, brat vyfajčuje cele dni po vonku, ale ona "opatruje". Vybavila jej to švagriná, ktorá bola riaditelkou na urade práce v trenčíne. Táto akoze opatrovatelka ma akoze prac. pomer na obecnom urade, a dostava cez 400 euro plat + stravné. A opatruje tak, že polovicu času strávi šopingovanim. Podotykam ze matka je sebestačná. Aj takto to funguje v našej republike.
  Katy a R a čo to má spoločné s touto témou ? - prečo nenahlásiš zneužívanie soc dávok na príslušné miesta (majú aj tel linku!)

  Opatrovanie blízkej osoby nad 80 rokov a zdravotné odvody

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.