Zavrieť

Porady

autorské práva pri komerčnom využití citátov

Zvažujem podnikanie v oblasti výroby tričiek. Súčasťou potlače oblečenia by mali byť výroky - citáty z kníh alebo piesní. Pokiaľ viem, citát je možné použiť bez autorských práv, ak je jeho autor min. 70 rokov po smrti. Ak je v USA zákon, že citát možno použiť až 90 rokov po smrti autora, pre mňa platí slovenský zákon, aj keď autor pochádza z USA? Ako sa to rieši, ak jeho autor ešte žije, príp. zomrel len nedávno, treba s autorom podpísať zmluvu alebo stačí ho len o použití citátu upovedomiť cez mail a získať tak jeho súhlas? Ak je potrebná aj zmluva, ako by mala vyzerať? Nestačí, ak na tričku uvediem autora výroku?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Nuž takto - autori sa nebránia, ak niekto používa ich citáty v nekomerčnom duchu (i tu sa často používajú), ovšem malo by byť slušn aspoň uviesť autora, prípadne odkaz na zdroj.
  V komerčnom podnikaní však autorské práva sú tvrdo chránené. T.z. ak sa budú citáty objavovať ako potlač a autor citátu žije - musíte mať od neho súhlas (slovo nestačí!) - takže musíte autora kontaktovať a vyžiadať si jeho súhlas na použitie jeho výroku pre komerčné použitie.
  Čo sa doby týka - pozor na to! Už sa stalo, že autor niečoho dávno skonal, ovšem nejako autorské právo prešlo na jeho dediča - takže i to si treba zistiť.
  A doba? I keď by si použila slovenský (resp. európsky) zákon (70 rokov) a bol použitý citát Američana - mohla by si naraziť na americké poňatie autorského práva, čo by mohlo viesť i k súdnym sporom (70 vs 90 rokov) a dôsledkom by mohlo byť vymáhanie škody v obrovských sumách.

  Rada - zabudni na výroky ako potlačou - radšej si vymysli potlač nejakú abstraktnú, ktorú sama navrhneš (a následne i dáš autorsky chrániť) a bude po problémoch.
  Michaela Beňová ďakujem za radu

  autorské práva pri komerčnom využití citátov

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.