Zavrieť

Porady

ako a koľko platíte za garaž v bytovom dome

Zdravím, kupujem garáž v suteréne 4 poschodového panelaku, a na družstve ktoré dom spravuje sa s tým nestretli,lebo doteraz boli všetky garaže pripojené /sú na jednov LV s bytom ako nebytový priestor/ k bytu, ja garáž kupujem osobitne, a zaujíma ma, koľko približne platí niekto za podobne situovanú garaz, pretože sa tam balili o štvorcovch metroch k podielu, že do fondu opráv ,tak aby mi nenarafali normalne nejaký najom,sa mi vidí že za garaz ako takú sa nejako mesačne neplatí, iba niečo ročne,alebo? dakujem za odpovede k veci
Naposledy upravil Roman804 : 14.02.17 at 14:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    No garáž isto nie je súčasť bytu! Sa to robievalo tak, že ak bola garáž v dome naplánovaná ako samostatný NP, tak bola pridelená bytu nad ním, alebo kto chcel v dome aj garáž musel si prenajať byt nad garážou. Logika, nebude môcť na niekoho nadávať, že mu pod bytom šramotí, smrdí, atď. Pri prevode bytu, aj garáž, ale ako samostatný NP. No on ti ju môže predať, ale nie, že zároveň aj byt ti musí predať.

    Inak, 182/1993, §10, ods. (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

    Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome.
    Roman804 ahoj nenapísal som že je súčasť bytu, upresním, bola napísana na jednom liste vlastníctva s bytom,písaná na jedného majiteľa ,takisto tá garáž nebola priamo pod bytom s ktorým bola na LV,ale pod bytom vedľa,kupujem iba garáž,byt kupuje niekto iný,ale otázka znie koľko sa cca bezne platí za takúto garáz ked je v bytovom dome.
    sito Iný kraj, iný mrav. Aj na katastri, spolu? To by mohol byť problém. Ak sa pýtaš na kúpnu cenu, nepoviem ti. Ak na preddavok do FPÚaO. V dome sa dohodne platba na m2, 1 € krát metre bytu, garáže. Ale, tu poslednú oddelenú vetu zákona si si prečítal, že sú povinní zohľadniť garáž. Ak pre garáž schvália 0,99 €, je to zohľadnenie 0,01 €.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ja mám garáž v jednom bytovom dome na 2 podzemnom podlaží. Je to samostatný nebytový priestor zapísaný na LV a vlastním v tom dome len garáž. Platím mesačné zálohové platby nasledovne:

    Elektrina vlastná - 0,20 EUR
    Elektrina spoločné priestory - 1,19 EUR
    Zrážková voda - 0,26 EUR
    Zimná údržba - 0,52 EUR
    Upratovanie - 0,88 EUR
    Revízie - 0,14 EUR
    Poistné - 0,38 EUR
    FO - 6,74 EUR
    Havarjná služba - 0,3 EUR
    odmena za správu - 3,1 EUR
    Iné náklady - 0,66 EUR
    Odmena zástupcom vlastníkov - 0,32 EUR

    Mesačná záloha = 14,69 EUR
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito A elektrina, vlastná? Ako ju správca rozozná od elektriny za spoločné priestory?
    Chobot Máme všetci podružné merače elektriny. Nie sú to fakturačné merače, ale slúžia iba na rozpočítavanie nákladov. Niečo ako merače spotreby vody - niekde pri vstupe elektriny je jeden fakturačný a spotreba sa rozpočíta podľa individuálnej spotreby.
    sito To je tá lepšia možnosť, vlastne len jeden máte, oficiálne. Ono síce dnes sa to vraj vracia späť, ale časom to niekto obnoví, ale nie takým skokom. Tie ističe. Faktúru som dostal, aj menšie zálohy, ale ako bude za rok, neviem.

    Ale, niečo opíšem: Hrubým je napísané.

    "V zmysle nového cenového rozhodnutia ÚRSO č. 164/2017/E. Vám v prílohe zasielame Rozpis preddavkových platieb platný na rok 2017."

    A ešte niečo.

    "Nové cenové rozhodnutie však zachováva zmeny v poplatkoch za hlavný istič, v závislosti od počtu fáz, pre väčši u sadzieb, podobne ako v iných regiónoch Slovenska, preto Vám odporúčame skontrolovať a prehodnotiť počet fáz na odbernom mieste."

    My máme plyn a jednu fázu. Ale, čo v tých bytoch kde len elektrinu, a tri fáza na sporák. Ak nebýva, neprenajíma, zaplače, zaplatí.

    Ešteže ÚRSO nemá pod palcom chleba, už aj na ten by ten hoho...čík uvalil POVINNÝ paušál. Hovadá!!!
      zbaliť

    ako a koľko platíte za garaž v bytovom dome

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.