Zavrieť

Porady

Ako zaúčtujem preplatok na preddavkoch na zdravotnom poistení keď som bola časť roka na rodičovskom príspevku a stále platila preddavky v pôvodnej výške?

Som SZČO. Preddavky na zdravotné poistenie za rok 2016 som platila v minimálnej výške, pretože som mala len nízky príjem. V septembri sa mi narodilo dieťa a keďže som nemala nárok na materskú, dostávam rodičovský príspevok (od septembra 2016). Do zdravotnej poisťovne som poberanie rodičovského nenahlásila a do konca roka som platila odvody v pôvodnej výške - 60,06€. Až v januári som volala do VšZP a tam mi povedali, že zmenu im nahlásili (asi úrad práce, to je jedno kto) a odvody som mala už od septembra platiť v nižšej výške (z RZZP niečo do 10€). Tým mi vznikol preplatok a poradili mi požiadať o vrátenie preplatku. A teraz neviem ako to zaúčtovať a dať do daňového priznania. Účtujem v JÚ. Povinnosť platiť preddavky som do konca roka mala zaúčtované ako interné doklady vo výške 60,06€ a platby prevodnými príkazmi z účtu. Ako mám teraz zaúčtovať vzniknutý preplatok? Dať ho do roku 2016 alebo počkať na odpoveď z VšZP a kým mi vrátia preplatok a potom to dať do účtovníctva v tomto roku 2017? A ako to celé dať do daňového priznania? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

  Ako zaúčtujem preplatok na preddavkoch na zdravotnom poistení keď som bola časť roka na rodičovskom príspevku a stále platila preddavky v pôvodnej výške?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.