Zavrieť

Porady

Parkovisko pred blokom

Dobry den,pred par rokmi sme kupili byt v bloku kde je cca 140 bytov,v projekte boli krasne ilustracie aj priestorov pre tymto bytovym domom. Ako to na slovensku chodi ostalo pri obrazkoch,pred casom ale niekto tento priestor odkupil a buduje si sukromne parkovisko,je to vobec mozne? nemal vlastnik ajprv oslovit majitelov bytov a az tak predat niekomu resp nie je na takyto pozemok nejaka tarcha? akosa tu dostane sanitka? poziarnici atd? ak tu bude rampa? aako je to s tymi co maju vyhradene parkovacie miesto? novy majitel aj ked prislubil neprisiel na schodzu vlastnikov cim len dokazal ze to vsetko nie je koser. poradte niekto co sa da vlastne robit,dakujem
5 komentárov     zbaliť
buchač Si dal 6 (šesť ) otázok do jednej...a ani na jednu sa nedá jednoznačne odpovedať...
jano esus tak mysleli sme si ze ten pozemok patri k nasmu domu,resp ide o pozemok pri dome ktory sa vyuziva na parkovanie,ta pani co nam predala tie byty bola aj vlastnik toho parkoviska ho predala cudziemu cloveku ktory si mysli ze bude robit biznis s parkovanim,nonsens,to si hockto moz kupit niekde pred blokom kus zeme a dat si rampy a vyberat peniaze? zaujima ma ci je toto vobec mozne,ci sa to da nejako zablokovat na sude alebo tak,bohuzial nas domovnik bol taky pajac ze to absolutne neriesil teraz len cakame co bude
buchač jano esus (Dnes 18:39) tak mysleli
....
domovnik bol taky pajac ze to absolutne neriesil teraz len cakame co bude
=============
Jeden myslel, že si prdol ... a šup, on sa oné.
--------------------
Milujem také kydy...že domovník hento, domovník tamto.
Vy máte domovníka ? Veď Ty ani len nevieš, čo to je za funkciu...ale to je vedľajšie.

Takže zástupca vlastníkov bytov (ZVB) je pajác ?
Šak sa chyť Ty tej to "fasa" funkcie, nečakaj na konečnú verziu...promtne rieš a vyrieš... a nosiť Ťa na pleciach budú.

Mimochodom...ZVB nezmôže aj tak nič. Na právne kroky máte správcu.
...alebo ani toto nevieš ?????
jano esus hmmm dost agresivne ale tvoja vec,nie vsetko ide silou,domovnik zastupca bytov bol bohuzial pajac,informovanost-angazovanost nula bodov,hlavne ze je ing,to je tak ked riesi prkotiny a nie podstatne veci,na schodzi sme sa dohodli ze zaplatime pravnicku ktora by sa na to pozrela,dodnes nic,ak za tebou domovnik 3 roky sa neunuva,nepozdravi len sa skryva potom nie je o com,podla mna sa ta kupna zmluva dala napadnut na sude atd,
buchač jano esus (Dnes 11:56) hmmm dost agresivne ale tvoja vec,nie vsetko ide silou..
=================
Agresívny som ? Ani veľmi nie, len reálny a pravdivý.
Ale čakal som Tvoju reakciu v podobnom duchu...takže :

Jeden čas som robil ZVB, pár rokov.
Ten predchádzajúci robil trt a ešte aj čoro moro s financiami.
Nuž som zvolal schôdzu a pán šiel z funkcie dole....žiadna sila, len v zmysle zákona.
A neurobil som to preto, aby som sa ja dostal na jeho flek...išlo mi o poriadne vykonávanie práce. No aj tak ma spoluvlastníci zvolili.
Lenže ľudia sú všeliakí, tak som hentú "čestnú"funkciu položil.

Zopakujem ešte raz...na určité záležitosti je správca a nie vlastníci bytov. Takže aj právnika by mal osloviť správca.

...a mimochodom...na problém si dostal odpovede.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

sosak je offline (nepripojený) sosak

sosak
V novom bytovom dome sú určite podzemné parkovacie boxy. Síce nie pre celú kapacitu domu, ale tak isto nie zadarmo a bolo treba investovať. Ak si si nezakúpil podzemný parkovací box, tak v takomto prípade máš obmedzené možnosti parkovať v blízkosti svojho bytu. Problém je, že ľudia kúpia nový byt a myslia si, že môžu predsa parkovať na verejnom - mestskom pozemku zadarmo.
Nový majiteľ, ktorý buduje súkromné parkovisko určite bude dávať do prenájmu parkovacie miesta, máš potom možnosť si také miesto prenajať. Deje sa to bežne, pretože parkovacích miest je málo a bude ešte menej. Je to spôsobené nárastom počtu áut prevažne podnikateľov, kde sú v jednej rodine aj tri autá a samozrejme obsadzujú miesta na parkovanie.
Na Obecnom, alebo Mestskom úrade sa poinformuj o parkovacej politike a prezisti si aj ostatné informácie, čo ťa zaujímajú.

Hlasovalo 7 pouzivatelov

Užitočné (6)
Amstrad, Soňa K, afrikánka, faro1, lubko6394, Žabinka
Nevhodné (1)
5
8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
jano esus cize hockto si hockde moze kupit nejaky priestor a prevadzkovat tam parkovisko? kde su prava obyvatelov bloku,bytov? ak bude rampa ako sa sem dostanu zachranne zlozky? je tu vela nezrovnalosti ohladom predaja toho pozemku myslim ze ten bol sucastou projektu cize ta pani nemala pravo ho vobec predat
sosak cize ta pani nemala pravo ho vobec predat
--------------------------
Tá pani možno nechcela investovať svoje peniaze do výstavby parkoviska a ty ju nijako nemôžeš nútiť, aby to parkovisko postavila. Pozemok vlastnila a môže ho predať, komu chce.
misoft Hocikto? Hádam nie. O tom, či sa predá, komu sa predá, na aký účel sa predá pozemok rozhoduje vlastník pozemku - a v tomto prípade to bude asi mestské zastupiteľstvo. Ak budú predávať, budú porovnávať zámer kupujúceho, záujmy mesta, územný plán. A pokiaľ v územnom pláne je pozemok vyznačený na výstavbu bytového domu - tak sa vydá stavebné povolenie.
Vlastníte pozemok, ale pod svojim barákom! Nevlastníte pozemok, ktorý tá oná odkúpila - ten asi patril mestu a to predalo.
Veď aj ty si si mohol ten pozemok kúpiť. Nik ti v tom predsa nebránil.
A keď pani kúpila, mohla i predať - so svojim majetkom môže nakladať ako uzná za vhodné.
Na jej majetok vy - ako obyvatelia nemáte žiadne právo, žiadny nárok!
A záchranné zložky? Aj to sa zohľadňuje v projekte - ak by tam nebol prístup - nepovolili by výstavbu.

A pôvodný projekt? Koľko bolo projektov pred 5 -10 -15- 20 rokmi? A zmenili sa tak, ako sa menili priority. Takže ak tam pred 10 rokmi bolo naplánované A, po zmene územného plánu bude B.
jano esus nie mesto nevlastnilo ten pozemok ten vlastnila pani co predavala tie byty,ten pozemok mal byt zahrnuty do toho celeho,teraz novy majitel tvrdi ze ho kupil za 200 000 eur hahaha a chce na nom ryzovat,ak bude rampa taksa tu hasici asi tazko dostanu
alaya1 "cize hockto si hockde moze kupit nejaky priestor a prevadzkovat tam parkovisko?" - tak asi moze. A nielen parkovisko. V nasom meste si odkupili pozemok medzi obytnymi blokmi a postavili si tam nin stop autoumyvaren a nikto s tym nevedel pohnut.
sosak @jano esus , pochop už konečne, že pozemok pri dome, nevlastníš, ani nemáš na ňom žiadny podiel. Pri kúpe bytu v bytovom dome si videl vizualázáciu okolia domu, kde bolo parkovisko. Mylne si sa domnieval, že parkovacie plochy pri dome patria k domu, kde si zakúpil byt. Nikto ti predsa nesľúbil, že tam môžeš parkovať zadarmo. Teraz po zmene vlastníka pozemku pri dome nový vlastník ide vybudovať parkovisko, také, aké si videl na obrázkoch pri kúpe bytu. Buď rád, že je to parkovisko, a nie nový vysoký bytový dom, kde by ste si pozerali do okien a tienil by. Ako sa k domu dostanú záchranné zložky rieš až potom, keď tam bude závora. Prístup k bytovému domu máte aj zo zadnej strany, kde máte druhý plne funkčný vchod, tak tade môžu mať prístup záchranné zložky.
jano esus na vizualizacii projektu priestor pred domom bolo detske ihrisko pisala tu jedna pani ze zakon hovori nieco ine,je naivne si mysliet ze si hocikto moze len tak zprevadzkovat parkovisko pred bytovkou nonsens
sosak No naivný si asi ty, pretože jedna pani tu písala:
Včera 15:01 Mária27
Priľahlý pozemok ste mali právo kúpiť, asi ste to nevyužili.
-----------------------------------------
Aj keby ste si priľahlý pozemok zakúpili, myslím tým 100 percent majiteľov bytov, tak by ste si kúpili len holý nezastavaný pozemok a výstavbu parkoviska by ste museli všetci zaplatiť zo svojich peňazí. A to uznáš je úplne nereálne, pretože by ste sa nedohodli, a nie všetci by chceli, a mali peniaze na budovanie parkoviska. Mal si si kúpiť parkovací box v podzemných priestoroch tvojho domu a mal by si po starostiach s parkovaním. Áno, hocikto si na svojom pozemku môže prevádzkovať parkovisko, pretože pozemok si kúpil za svoje peniaze a za svoje peniaze parkovisko buduje podľa schváleného projektu a všetkých povolení.
  zbaliť

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Priľahlý pozemok ste mali právo kúpiť, asi ste to nevyužili.

zákon č. 182/1993 o vlatníctve bytov a nebytových priestorov
§ 23 Práva k pozemku
(1) S vlastníctvom bytu alebo nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené aj spoluvlastníctvo alebo iné spoločné právo k pozemku, na ktorom je dom postavený, a k priľahlému pozemku. Ak je vlastník domu aj vlastníkom pozemku, musí previesť zmluvou o prevode vlastníctva bytu na vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome aj príslušný spoluvlastnícky podiel na pozemku a na priľahlom pozemku.
16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
jano esus no celkom slusny nazor,ja to vnimam podobne,aj ked si myslim ze ten pozemok sme mali mat v ramci kupy tych bytov,ale pani zavonali prachy,a ani nam ten pozemok nekupila viac ako 6 rokov bolo vsetko ok,az teraz prisiel novy vlastnik s poziadavkou platenia,prave ten predaj trebalo napadnut,ale ako som pisal naszastupca vlastnikov bol clovek na svojom mieste,
ivka70 nezvaluj to na zastupcu vlastnikov, toho ste mohli poverit, aby v tej veci konal, ale neznamena to, ze mal konat len on sam .... jemu to mozno vobec neprekaza ...
jano esus naco potom ten zastupca je? mamandat od nas vlastnikov aby vyvijal aktivity,ale ked takito pajac riesi prkotiny na ktorych samozrejme zarobi co uz,zvb je tam na to aby to odkomunikoval zo spravcom bytovky,lenze ten nerobil nic,za 3 roky som ho nevidel,dostal som sa len k mailovej komunikacii kde som hned zistil ze pan ing je posuk,a nedavno sa odstahoval takze on ma parkovanie poriesene
Mária27 Mali ste toho zástupcu vlastníkov pri podpisovaní zmlúv o prevode bytov? Asi nie, tak neválajte na neho vinu. Hocikto si mohol všimnúť, aké parcely sú prevádzané a ktoré nie. V súčasnosti je problém s parkovaním, každý dom by si mal uvedomiť, že ak to nebudú oni, môže pozemok pri dome kúpiť niekto iný. Už sa také prípady objavujú.
Daj si vyhľadať gúglom "priľahlý pozemok" a študuj - už sú aj judikáty. Pozri napr. http://stavebne-forum.sk/sk/article/...bytoveho-domu/
misoft A tiež stačilo sledovať úradnú tabuľu samosprávy. Takto predaje obecných pozemkov sa musia povinne zverejňovať a vtedy mohli podať námietku, alebo podmienku, aby bolo uplatnené pri prevode pozemku vecné bremeno.
sosak Teraz po viac ako 6 rokov sa zobudili a všetci sú na vine, len nie vlastníci bytov v bytovom dome a spoliehali sa že niekto sa bude starať za nich. Dobré ráno, stará mať.
Mária27, oni nechcú kupovať pozemok, oni chcú zadarmo a myslia si, že sú v práve.
lubko6394 Zdá sa že ostatní to majú vyriešené a nemajú záujem investovať za tých prispatých. Však ak by som mal podzemnú garáž aký dôvod by som mal investovať bubáky do vonkajšieho parkoviska a to je asi dôvod prečo je to "domovníkovi" jedno. Pár vlastníkov má námietky a SVB má platiť právničku aby prispatí dosiahli svoje sny ?
jano esus o akych garazach tu furt melies? tu pravnicku by sme si samozrejme zaplatili sami,nevidim problem,ide o to ze ti kompetentni co maju nieco robit spali,na schodzi plno kecov a co ja viem ale realne skutky ziadne,v liste vlastnictva mam uvedene aj zastavane plochy a nadvoria + este raz projekt bol o tom ze parkovat pred bytovkou budeme my a nie ze sa z toho urobi biznis
lubko6394 Však zaplať a dojednaj, predlož na schôdzi... Dom nemôže stáť na Záhrada, preto tam máš ZPaN a tie ZPaN sú na 99% len plocha domu + vchod po chodník alebo cestu. Čo bolo v projekte bola predstava architekta, dôležité je čo bolo napísané v KZ. Ak si mal dojem že KZ nezodpovedá Tvojim predstavám tak si ju nemal podpisovať. Riešenie nie je na Porade ale u Vás v dome.
jano esus hmmm chcel som len vediet ci je vobec mozne ze si niekto kupi plac niekde pred bytovkou a len tak si da rampu a bude pytet peniaze,eto vsjo,99% truhlikov tu ale melie 2 na 3 jedna solidna odpoved bolo citovasnie zakona od marie,a o to by som sa oprel,aj ked je neskoro,ja si to poriesim mne je fuk,ovce budu platit ale ide do najma na vrub zvb.pretoze beru peniaze a nerobia nic takze mam pravo kritizovat
misoft Ako si zistil - JE to možné......
lubko6394 Ešte ma napadlo jedno. Mám taký dojem že stavbu je možné povoliť len vtedy ak je zabezpečený predpísaný počet parkovacích miest/garáží. Takže pri kolaudácii čosi existovať muselo a asi sa na to ešus vykašľal a nechcel. O tom však nepíše nič.
jano esus a nechcite vediet co mi odpisal spravca budov,ako sme na slovensku takze ti co ma odporucali tym smerom netrafili a este raz zopakujem,budovu zrekonstruovala na byty firma,ktory ich potom aj predala,mala aj to parkovisko vo vlastnictve,a po xy rokoch sa majitelka rozhodla ze ti ludia co tam byvaju si budu za parkovanie platit teda ho predala tretej osobe,ak si raz budete kupovat byt asi tazko budete riesit verejny priestor pred domom,je to v podstate jedno,ale aspon som zistil ze hladat rozumy na nete resp tu je strateny cas,samy svetaznaly buchaci
misoft Nuž Janko - ty si stále nepochopil jednu vec. Toto už nie je socializmus, kde všetko patrilo všetkým a predsa nikomu.
Pokiaľ nejaká firma odkúpila barák s bytmi, opravila ich a predala - zo SVOJIM majetkom môže nakladať, ako uzná za vhodné. To isté platí i o pozemkoch. Nikde nie je napísané, že vy - obyvatelia - máte nárok na parkovisko (bezplatné) na SÚKROMNOM pozemku! Môžete zaparkovať, keď si zaplatíte/zakúpite parkovacie miesto. Na oplátku zase VY môžete požadovať, aby majiteľ pozemku (a teda parkoviska) sa postaral, aby toto miesto bolo pre teba VŽDY k dispozícii a udržiavané.
Nikde totiž nie je zákon, že ak si odkúpiš byt, máš k nemu automaticky parkovisko. Byt je byt a parkovisko je parkovisko - nie je súčasťou bytu, nie je súčasťou bytového domu.
jano esus no zjavne si potom necital co tu dala maria,a k tomu socializmu no veru tak dobre tu uz bohuzial nebude,ako ja uz mam parkovanie poriesene,takze som v poho.islo mi len o princip,nie som ovecka ktora si necha kdat na hlavu,ostatny najomnici nech si robia co chcu
lubko6394 Nemá to zmysel, vešteckú guľu nemám. Ako sme mali vedieť zo zadania že sa jednalo o rekonštrukciu a ešte naposledy zaklincované - zrekonštrované na byty. Takže to môže byť aj hangár prebudovaný na ateliéry. A teraz babo raď. Čo si si kúpil, to máš, čo ste si odhlasovali na schôdzi, to je v zápise a ako sa dohodnete/rozhodnete je len na vás.
  zbaliť

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár lubko6394
Zase jeden čo si myslí že je v práve a tí ostatní sa majú podľa toho správať. Veľa miest na Slovensku začína s parkovacou politikou a parkovacími kartami. Kúpa takéhoto pozemku je veľmi dobrý nápad. Ktosi si kúpi byt a myslí si že mu mesto k tomu bytu vybuduje parkovisko, ideál rovno garáž a zadara. Nevidím dôvod prečo by na svojom pozemku nemohol prevádzkovať platené parkovisko - s garážami by bol väčší problém (stavebné konanie, plán zóny...) . V podstate je len problém spojenie cesty s parkoviskom. Možno by stačilo stavebné oznámenie, ale ani povolenie na parkovisko problémom nebude. Niet totiž žiaden reálny dôvod prečo by to smel stavebný úrad zakázať.
6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
jano esus prajem ti aby sa nasiel nejaky expert a pred tvojim obydlim vybudoval parkovisko z rampami aby si dokazal pochopit rozdiel medzi verejnym priestranstvom a priestorom pred obytnym domom,a az sa potom budes stahovat a vlacit skrine nejakych 100 metrov budes si moct povedat ze toto je ok,tlieskam takymto nazorom
lubko6394 Však v KZ si mal jasne napísané čo kupuješ. Stačí kuk do KN, je tam aj mapa, pár klikov a máš aj majiteľov a aj susedné pozemky. Keď už si zaistil peniaze na byt ( čo je obvykle najvyššia životná investícia ) ako si si overoval čo vlastne kupuješ a dôkladne to zvážil, všetky klady a zápory. Nie každý musí mať auto, ale ak ho mám a chcem ho používať tak pri kúpe bytu ma okrem vlastností bytu zaujíma garáž alebo parkovanie. Konieckoncov ak by tam aj parkovisko bolo vybudované mestom tak by som si parkovacie miesto radšej odkúpil aby bolo moje a nemusel som krúžiť okolo keď je parkovisko plné.
sosak jano esus (Dnes 11:39 :az sa potom budes stahovat a vlacit skrine nejakych 100 metrov budes si moct povedat ze toto je ok,tlieskam takymto nazorom
--------------------------------------
Najprv si dôvodil, že nebudú mať k domu prístup záchranné zložky. Keď som ti pripomenul možnosť prístupu pre tieto zložky zadným plnohodnotným vchodom do domu, tak teraz dôvodíš sťahovaním a vláčením skríň. Tak isto použi zadný vchod.
jano esus aky zadny vchod?
sosak V bytovom dome zo 140 bytmi sú 2 vchody. Alebo si myslíš, že jedným sa vchádza a druhým sa vychádza?
jano esus to musisvediet najlepsie ty ty vševedko
  zbaliť

jano esus je offline (nepripojený) jano esus

jano esus
do porady si chodia liecit komplexy ludia ako buchac a spol no co ked je niekto primitiv inak sa neda,nenapadlo mi ze aj tak sa da,takych ludi chodi po slovensku vela,ako presli skolskym systemom takto retardovany ludia je zahadou ale aspon pobavilo
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
kopretinka Ďakujeme za oznam,že si sa zobudil po 2,5roku a že si sa zabavil
misoft Nejako meškáš..... viac ako dva roky......
kopretinka Hladal miesto na parkovanie
  zbaliť

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto duves
Buď rád človeče. Takto si zaplatíš a maš zabezpečené parkovanie. Nám v Bratislavskej rači chceli ukradnuť garaže, teda pozemky pod nimi. Tieto cez legislatívny proces akože verejne prospešných stavieb zceliť a previesť na investorov.
https://row.sk/rfAEh
Občan za dverami 16.12.2018
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14108/174667#645
Naposledy upravil duves : 05.06.19 at 16:18

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu PotPalo
Na slovensku bežná zlodejina. Odkúpiť od štátu pozemok kde je parkovisko a začať vyberať vstupné. Služby žiadne, žiadne stráženie, ani opravy výtlkov, nič. Iba kasírovať za nič. Čo bude ďalej? Niekto si odkúpi ulicu a bude vyberať za prejazd alebo prechod cez ňu?
Slovensko sa v (_!_) obrátilo. A áno, je to neužitočné, ale je to pravda.

Parkovisko pred blokom

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.