Zavrieť

Porady

Dan z prijmu pri prenajme bytu SZCO

Ahojte,

od augusta budem fungovat ako SZCO s vykonom prace v mieste trvaleho bydliska. Byvam u rodicov a chcem s nimi vytvorit zmluvu o prenajme bytu, aby som si mohol aj tieto naklady uplatnit v danovom priznani.
Budu musiet moji rodicia podat danove priznanie na prijem z prenajmu? Resp. je nejaka hranica od ktorej to uz budu musiet urobit?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    je to príjem podla paragrafu 6 ods 3 a ten je oslobodeny podla paragrafu 9 ods 1 pism h do výšky 5 násobku životného minima to jest 4730 * 5 pri prekročení tohto príjmu zdaňujú len príjem dosiahnutý nad túto hranicu príjmu

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Smeck
    Cize ak nepresiahne 4730*5=23650SKK netreba to uvadzat ani do danoveho priznania?
    Byt ak je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov to znamená ak byt tvoji rodičia nadobudli byt spoločne, tak suma 23 650,00 sa môže zvýšiť aj na dvojnásobok. Spoločný ročný príjem by sa delil na polovicu a tým pádom by ani u jedného z nich nevznikla povinnosť odviesť daň z príjmu, pretože pri rozdelení spoločného príjmu by bol tento príjem oslobodený a to preto lebo by nepresiahol u každého z nich 5 násobok život. minima pre r.2006.

    Ak by to bolo takto , tak ty by si si môhol v daňových výdavkov uplatniť vyššiu sumu za prenájom a rodičia by neplatili daň z príjmu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Smeck
    Ahojte,

    od augusta budem fungovat ako SZCO s vykonom prace v mieste trvaleho bydliska. Byvam u rodicov a chcem s nimi vytvorit zmluvu o prenajme bytu, aby som si mohol aj tieto naklady uplatnit v danovom priznani.
    Budu musiet moji rodicia podat danove priznanie na prijem z prenajmu? Resp. je nejaka hranica od ktorej to uz budu musiet urobit?
    Dakujem
    Odbočím od témy - používať bytový priestor na podnikanie - na prvý pohľad jemne podozrivé, možno by napovedal predmet činnosti ....
    človiečik Vladimír Ozimý
    možno by stačilo prehlásiť časť bytu ako podnikateľské priestory....a zaplatiť vyššiu daň na mesto možno by to bolo ošetrené

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Správne riešenie, len treba prepočítať, aby sa im to nepredražilo. Napr. v PN máme daň z nehnuteľnosti na podnikateľské nehnuteľnosti 90 Sk/m2 ....
    človiečik Vladimír Ozimý
    no to je na rok takze keby mu dali jednu izbu na podnikanie o rozlohe cca 20 metrov tak cena je 1800 sk ak si to manzelia každy uplatní tych 23650 Sk +23650 Sk je 47300 Sk * 0,19 = 8987 sk ušetrene na dani a to nehovorím o odvodoch takže sa to isto oplatí...všetko treba kalkulovať s tým aký bude príjem to je dôležité ak má príjem 100 tis za rok sa mu neoplatí dávať do nákladov ani nájom ani nič...

    Smeck je offline (nepripojený) Smeck

    Smeck
    Dakujem za komentare, precital som si

    predmet cinnosti - programovanie tj. podnikanie podla osobitnych predpisov - na zaklade autorskeho zakona. Dufam ze uz teraz to nieje podozrive - nechcem fungovat mimo zakona.

    V podstate ide o to, ze budem doma vysedavat za notebookom, obcas zanesiem svoje vytvory do firmy s ktorou budem mat dohodu.
    Takze budem prispievat rodicom na chod domacnosti. Toto bola len snaha pomoct trochu mojmu danovemu priznaniu v roku 2007 - aby som si mohol odpocitat naklady za prenajom. Ak sa to ma komplikovat roznymi vybavovackami a neviem cim vsetkym, pripadne ak by museli rodicia podavat danove priznanie zvlast kvoli mne ze im platim "najomne" tak to radsej necham tak a dam im to zo svojich sukromnych penazi.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Aj programovanie v bytovom priestore je podozrivé, ak si chceš dávať do výdavkov náklady spojené s využívaním tohoto bytového priestoru. Nakoľko je programovanie podľa mňa "nízkovýdavková" činnosť, pouvažuj skôr o tom, že máš možnosť uplatniť si tzv. paušálne výdavky, ktoré sú pre rok 2006 40 % z dosiahnutých príjmov. A to budeš ušetrený vedenia účtovníctva. Predpísané sú len evidencie, ktoré by pri Tvojom predmete činnosti neboli náročné.

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    Johanka
    Aj p........... je podozrivé, ak si chceš dávať do výdavkov náklady spojené s využívaním tohoto bytového priestoru. .
    Nič v zlom a už vonkomcom nie osobne, ale apriori sa mi nepáči ten spôsob uvažovania...čo môže a čo nemôže byť p o d o z r i v é pre daňový úrad. Ja VIEM, že vychádza z konkrétnych životných skúseností, väčšinou zo stretnutí s daňovými kontrolórmi, ale:

    - nezabúda sa na prezumpciu neviny?
    - čo je podozrivé na tom ,že OSZČ si dá do nákladov pomernú časť ..prenájmu priestoru kancelárie? Keby si prenajal kanceláriu v "podnikateľskom centre", zaplatí niekoľkonásobne viac - v konečnom efekte zníži základ dane, ergo zaplatí menej dane. To je v poriadku? To nie je podozrivé?
    Viem, mierne mimo témy, ale som musela...

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Smeck
    Dakujem za komentare, precital som si

    predmet cinnosti - programovanie tj. podnikanie podla osobitnych predpisov - na zaklade autorskeho zakona. Dufam ze uz teraz to nieje podozrive - nechcem fungovat mimo zakona.

    V podstate ide o to, ze budem doma vysedavat za notebookom, obcas zanesiem svoje vytvory do firmy s ktorou budem mat dohodu.
    Takze budem prispievat rodicom na chod domacnosti. Toto bola len snaha pomoct trochu mojmu danovemu priznaniu v roku 2007 - aby som si mohol odpocitat naklady za prenajom. Ak sa to ma komplikovat roznymi vybavovackami a neviem cim vsetkym, pripadne ak by museli rodicia podavat danove priznanie zvlast kvoli mne ze im platim "najomne" tak to radsej necham tak a dam im to zo svojich sukromnych penazi.
    Ja na tom nevidím nič "podozrivého" . Je to normálne, ved budeš míňať napr. aj elekt. Nie si vlastníkom bytu a je pochopiteľné, že budu chcieť od teba za nájom v ktorom bude rozpísané aj spotreba elektriky, odvoz odpadu... Už hore vyššie som ti rozpísala, ako môžu tvoji rodičia predísť daňovému priznaniu a nezdaňovať príjem za prenájom.

    Smeck je offline (nepripojený) Smeck

    Smeck
    pravda je, ze moc velke naklady mi pri tom nevzniknu. Preto som uvazoval nad moznostou zahrnutia najomneho do nakladov. Snad by to v konecnom dosledku vydalo viac ako tych 40%.

    Ale asi bude lepsia ta cesta cez pausalne vydavky. Mozno casom ked budem vediet co a ako, tak sa dam aj na uctovanie.

    Ako vyzera taka evidencia pre pausalne vydavky? Je to niekde definovane?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    To slovo podozrivé je smerované na to, že sa jedná o bytový priestor. Už Vladimír predomnou na to upozornil v súvislosti s väčššími nákladmi na daň z nehnuteľnosti. On si neprenajíma kanceláriu ako klasický nebytový priestor ....
    Niekoľkokrát sa tu preberali prenájmy bytov na kancelárske, skladové a iné účely a možné dopady na neuznanie takýchto výdavkov ...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Smeck
    pravda je, ze moc velke naklady mi pri tom nevzniknu. Preto som uvazoval nad moznostou zahrnutia najomneho do nakladov. Snad by to v konecnom dosledku vydalo viac ako tych 40%.

    Ale asi bude lepsia ta cesta cez pausalne vydavky. Mozno casom ked budem vediet co a ako, tak sa dam aj na uctovanie.

    Ako vyzera taka evidencia pre pausalne vydavky? Je to niekde definovane?
    §6 ods.10 Zákona o dani z príjmov - evidencia o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.
    V predchádzajúcej odpovedi som zabudla uviesť, že k 40 % môžeš pripočítať preukazne zaplatené sociálne a zdravotné poistenie.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Treba všetko odkladať, spôsob uplatnenia výdavkov sa vyberie výhodnejší (podľa prepočtu) .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.