Zavrieť

Porady

učtovanie faktúr zo Slovnaftu

Mám otázku: Ako zaúčtovať takéto fakturovanie nákupu PHM
1. Faktúra-záloha , zo Slovnaftu je uhradená z účtu
314/221? (suma 57000,-Sk) alebo
314/221
2. Faktúra-prijatá záloha, vyčíslenie DPH
343/395?(DPH9100,80,základ 47899,2Sk,celkom 57000,-Sk) alebo
343/314
3. Faktúra-daňový doklad, DPH, základ, celková suma.Suma je nižšia ako preddavok. (DPH8310,90Sk,materiál 43741,60,celkom 52052,50Sk)
343,111/321
343,111/321
4. Zúčtovanie zálohy na fa
321/314 (52052,50, 43741,6Sk,8310,90SK) alebo
321/314,343
4a. Zúčtovanie DPH podľa fa-daňový doklad 395/343 (8310,90Sk)
5. dobropis na faktúru-prijatá záloha
395/343 (789,90) alebo
378/314,343
6. úhrada preplatenej zálohy podľa dobropisu 221/314 (4947,50Sk)
221/378
Prosím prehodnoťte, lebo mne sa toto účtovanie zdá síce s dobrým výsledkom ale trochu domotané. uvítam aj iné návrhy.
ADA
Naposledy upravil Adria.ma : 13.07.06 at 11:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Adria.ma
    Mám otázku: Ako zaúčtovať takéto fakturovanie nákupu PHM
    1. Faktúra-záloha , zo Slovnaftu je uhradená z účtu
    314/221?

    správne účtovanie, kedže hovoríš že záloha bola uhradená vo vyššej sume ako bola vyst.konečná faktúra, tak dám príklad napr. v sume 10 000,00

    2. Faktúra-prijatá záloha, vyčíslenie DPH
    343/395?

    ja používam účet 343/ 38x 1596,60 ( dph vypočítana zo sumy 10 000,00) no nemôžem si presne spomenúť na účet 38x , ked si spomeniem dám vedieť.


    3. Faktúra-daňový doklad, DPH, základ, celková suma.Suma je nižšia ako preddavok.
    343,111/321

    celková fa suma je 5 950,00111 / 321 5 000,00
    38x / 321 950,00



    4. Zúčtovanie zálohy na fa
    321/314

    správne účtovanie ,priradenie zálohy k faktúre len do výšky faktúry 5 950,00.

    4a. Zúčtovanie DPH podľa fa-daňový doklad 395/343

    ???? asi máš na mysli zostatok 343/38x v sume 646,60 ( 1 596,60 - 950)

    5. dobropis na faktúru-prijatá záloha
    395/343

    38x / 343 v sume 646,60, táto suma je rozdiel z uplatnenej dph a z uskutoč.dodávky

    6. úhrada preplatenej zálohy podľa dobropisu 221/314

    správne 221/314 alebo mínus 314/ mínus 221 v sume 4 050,00

    Prosím prehodnoťte, lebo mne sa toto účtovanie zdá síce s dobrým výsledkom ale trochu domotané. uvítam aj iné návrhy.
    ADA
    odpoved vyznačená fialovou. Po všetkych 6 bodoch účtovania budeš mať 314,321,38x,343 nulovú.
    Naposledy upravil renča1 : 13.07.06 at 03:12

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Podľa Cenigovej je účtovanie nasledovné:

    1. to je správne
    2. fa na DPH .... 343/314
    3. základ +DPH ............. 111,343/321 - to bolo správne - DPH v plnej výške
    4. zúčtovanie zálohy k faktúre........... 321/314,343 - tu sa zúčtuje DPH zo zálohy uplatnené v bode 2. a tým na 343 zostane len ten rozdiel na douplatňovanie, prípadne vrátenie, keďže výsledná fa bola nižšia než poskytnutý preddavok
    5. predpokladám, že Slovnaft poslal jednu faktúru na vyúčtovanie PHM s odpočítanou zálohou, kde je účtovaný bod 3. a 4., po zaúčtovaní zostane preplatok - teda dobropis, kde sa zúčtuje inkaso preplatku 221/321.

    Toto účtovanie je uvedené v knihe PÚ pre podnikateľov od Ing. Cenigovej z roku 2005. A ešte chcem podotknúť k používaniu účtu 395 - používam ho tiež napr.pri zápočtoch faktúr, presune tovaru z prevádzky do prevádzky, a donedávna som ho používala aj na evidenciu stravovania vo vlastnom stravovacom zariadení, ale bolo mi povedané, že slúži hlavne na vnútorné zaúčtovanie presunu materiálu a služieb medzi prevádzkami alebo v rámci vnútropodnikového účtovníctva. Stretla som sa aj s používaním účtu 381 - náklady budúcich období pri PHM - čo sa chápe ako nespotrebované a načerpané PHM a po jeho spotrebe sa zúčtuje do nákladov presne vypočítané množstvo podľa odjazdených km, napr. raz do mesiaca. Ale v uvedenom príklade pripadá do úvahy v bode 3. namiesto obstarania materiálu. Nie ako pomocný účet pri riešení poskytnutých preddavkov.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Orsz
    Podľa Cenigovej je účtovanie nasledovné:

    1. to je správne
    2. fa na DPH .... 343/314
    3. základ +DPH ............. 111,343/321 - to bolo správne - DPH v plnej výške
    4. zúčtovanie zálohy k faktúre........... 321/314,343 - tu sa zúčtuje DPH zo zálohy uplatnené v bode 2. a tým na 343 zostane len ten rozdiel na douplatňovanie, prípadne vrátenie, keďže výsledná fa bola nižšia než poskytnutý preddavok
    5. predpokladám, že Slovnaft poslal jednu faktúru na vyúčtovanie PHM s odpočítanou zálohou, kde je účtovaný bod 3. a 4., po zaúčtovaní zostane preplatok - teda dobropis, kde sa zúčtuje inkaso preplatku 221/321.

    Toto účtovanie je uvedené v knihe PÚ pre podnikateľov od Ing. Cenigovej z roku 2005. A ešte chcem podotknúť k používaniu účtu 395 - používam ho tiež napr.pri zápočtoch faktúr, presune tovaru z prevádzky do prevádzky, a donedávna som ho používala aj na evidenciu stravovania vo vlastnom stravovacom zariadení, ale bolo mi povedané, že slúži hlavne na vnútorné zaúčtovanie presunu materiálu a služieb medzi prevádzkami alebo v rámci vnútropodnikového účtovníctva. Stretla som sa aj s používaním účtu 381 - náklady budúcich období pri PHM - čo sa chápe ako nespotrebované a načerpané PHM a po jeho spotrebe sa zúčtuje do nákladov presne vypočítané množstvo podľa odjazdených km, napr. raz do mesiaca. Ale v uvedenom príklade pripadá do úvahy v bode 3. namiesto obstarania materiálu. Nie ako pomocný účet pri riešení poskytnutých preddavkov.
    Každý má svoj postup, spôsob účtovania. Tvoj a ani môj nie je nesprávny. Mnohokrát záleži od soft., pretože mne napr. soft. neumožní účtovať bod 2. V bode 2 dochádza k odúčtovaniu poskytnutej zálohy, po naúčtovaní tohto bodu 314 je nulová. Bod3 prečo znova uplatňovať dph, ked už bola uplatnená v bode 2? a to na vyššiu sumu, ako bola faktúr.suma. Prepáč , ale nie som zvyknutá na spôsob účtovania uvedený v knihe od p. Cenigovej.

    Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

    Adria.ma
    k odpovedi Orsz:

    mám pocit, že mi po tomto účtovaní zostane zostatok na účte 314. Tiež neviem, ale mám trochu pochybnosti aj s účtovaním dobropisovej faktúry - je to dobropis na FAKTÚRA-PRIJATÁ ZÁLOHA. Ak to zaúčtujem na 321, tak mi to v konečnom dôsledku zníži záväzky voči dodávateľovi a tie sú predsa vyčíslené v FAKTÚRA-DAŇOVÝ DOKLAD, nie vo FAKTÚRA-PRIJATÁ ZÁLOHA.
    Tento doklad bol doteraz vedený ako interný a nedaňový. Dokopy mi prídu 4 doklady FAKTÚRA-ZÁLOHA, FAKTÚRA-PRIJATÁ ZÁLOHA(tu je vyčíslenie DPH) a FAKTÚRA-DAŇOVÝ DOKLAD a FAKTÚRA-DOBROPIS na FAKTÚRU NA PRIJATÚ ZÁLOHU. Ak chcem zistiť celý účtovný predpis, musím v podstate zistiť ako zaúčtovať poslednú faktúru, ale cez 321 ... keď to nie je dobropis na faktúru-daňový doklad?
    Skúšala som rozmýšľať nad účtovaním bez použitia 395 s použitím navrhovaných postupov. Uvediem ďalej.
    Naposledy upravil Adria.ma : 13.07.06 at 11:13

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Renča1 máš pravdu, akždý má svoj postup účtovania, ale poviem Ti pravdu, že Cenigovej sa dosť držím, pretože keď mi prišla daňová kontrola, prišli s touto knihou a kontrolovali metodiku podľa nej. Ale nemusí to tak byť všade. Ja som si na to zvykla a myslím, že má logiku.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    K účtovaniú faktúra - daňový doklad, tam je naúčtovaný skutočný odber PHM - 111,343/321. Na tejto faktúre by mal prísť zápočet zaplatenej zálohy do výšky sumy na tejto riadnej faktúre 321/314,343, a potom príde dobropis na faktúru na prijatú zálohu: mínusom na 314,343/321. Viem, že je to komplikované, ale podľa mňa to má Slovnaft riadne skomplikované. Ale ak sa Ti nepáči môj postup prikláňam sa viac k použitiu účtu 395.

    Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

    Adria.ma
    Orsz,
    súhlasím s Tebou. Zaobstarala som si knihu podvojné účtovníctvo pre podnikateľov od p. Cenigovej a skutočne mi je blízke jej účtovanie. Ak by som účtovala ručne, tak nemám problém používať jej spôsoby predkontovania. Lenže ... Náš soft je dosť komplikovaný a niektoré veci majú až príšerne presné postupy, nielen čo sa týka účtovania, ale aj samotného postupu. Zvlášť sú faktúry, zvlášť banky, zápočty, pokladňa a nakoniec na konci mesiaca sa údaje prehrávajú, možno preto tak polemizujem nad účtovaním Slovnaftu. Ďalšia vec je, že sme ešte stále neabsolvovali školenie k programu, ten je tu od januára.
    K veci - Nehovorím o tom, že Tvoje účtovanie sa mi nepáči, je práve fajn, len mi tam visela 314, ale to si už opravila. Celý problém je v softe.
    A diky za rady. Vážim si to.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Adria.ma
    Celý problém je v softe.
    A diky za rady. Vážim si to.
    Neúčtujeme náhodou v tom istom softe?

    učtovanie faktúr zo Slovnaftu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.