Zavrieť

Porady

Vrátenie dane - dôchodca

Prosím o radu. Môžem žiadať o vrátenie dane zrazenej podľa §35 vo výške 22,04 €, keď som okrem tejto dohody v celk. výške 126 € poberala iba dôchodok, ktorý je však o málo vyšší ako odpočitateľná položka , čiže túto si nemôžem odpočítať.
Ešte som však dostala liečebný pobyt v kúpeľoch v celkovej hodnote 384 €, na ktorý som dostala Potvrdenie o zdan. príjmoch, kde nebola zrazená žiadna daň a ani poistné.
Známa mi tvrdí, že mi 22 € vrátia, ale mám obavy aby som nemusela ešte doplatiť za ten pobyt - daň a poistné.
Naposledy upravil Vlastak : 06.03.17 at 13:00
mondes Kde je otázka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Dôchodca nemá nárok na NČZD, ibaže ak by jeho dôchodok bol nižší, ako NČZD, teda 3803,33 eur, vtedy má nárok len na rozdiel medzi vyplateným dôchodkom a NČZD. Ale ak tvoj príjem nebol vyšší ako polovica NČZD, t.j. 1901,66 eur, tak ak podáš DP typ A, tak ti vrátia tých 22,04 eur. Do príjmu zahrnieš aj tých 384 eur.
    Naposledy upravil mondes : 06.03.17 at 14:00
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Vlastak Ďakujem za odpoveď a nehrozí mi, že budem musieť doplatiť daň za ten kúpeľný pobyt ( v potvrdení je to uvedené ako príjem podľa § 5 ), keď tam nebola strhnutá daň ?
    mondes Nie, nehrozí.
    Vlastak Vďaka :-)
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...ov/dochodcovia

    Výhodnosť podať daňové priznanie

    Ak daňovník poberajúci dôchodok dosiahol v roku 2016 príjem zo závislej činnosti neprevyšujúci sumu 1 901,67 eura, nevzniká mu povinnosť podať daňové priznanie za rok 2016. Ak mu však zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je pre neho výhodné podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typu A, aj keď jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 1 901,67 eura. V podanom daňovom priznaní dôchodcovi vznikne daňový preplatok a daňový úrad mu vráti tento daňový preplatok na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou daňového priznania.

    Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, že je väčší ako 5 eur. Ak tento daňový preplatok je menší ako 5 eur, nevzniká nárok na jeho vrátenie.

    Vrátenie dane - dôchodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.