Zavrieť

Porady

čiastočný invalid

Dobrý den, chcela som poprosiť o radu. Máme zamestnanca, ktorý poberá čiastočný invalidný dôchodok a mzdu má (zatiaľ) 6470 Sk + 5 % prémie (nezaručená časť mzdy). Musíme mu upraviť plat podľa minimálnej mzdy? Ja si myslím že áno, ale "kolegovia" ma presviedčajú o inom. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Zákon o minimálnej mzde stanovuje min. mzdu pre ČID (teraz do 70%) vo výške 75% min. mzdy a pre ID (teraz nad 70%) vo výške 50% min. mzdy.
    Naposledy upravil Luba2 : 10.11.04 at 08:33

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    Ano, treba mu upravit plat na minimalnu mzdu ak robi tyzdenne 40 hodin. Ak ma iny uvazok tak mzda sa mu umerne krati. Minimalna mzda je zaklad bez odmien, priemii atd.

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    nie je to nahodov stanovene len pre vypocet odvodov??!!

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Asi som trochu mimo, tak sa pýtam: min hodinová mzda je 37,40, z toho vyplýva výpočet

    21,74 dní x 8 hod/1deň x 37,40 = 6500

    Ak je prac čas 7,5 hod/1deň:

    21,74 dní x 7,5 hod/1deň x 37,40 = 6098.

    Je to OK?

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    A prečo máte 7,5 hod. prac. čas? Máte to v pracovnej zmluve? V tom prípade by mal mať 6.500,-Sk, čiže by si mala upraviť. Alebo má taký prac. čas len on a Vy máte 8 hodinový?
    Ale nakoľko sa jedná o poberateľa invalidného dôchodku, tak ako som písala vyššie jeho výška min. mzdy je 75% zo stanovenej min. mzdy, alebo 50% zo stanovenej min. mzdy (§ 2, ods. 1, pís. c/ Zákona o minimálnej mzde) a teda mu mzdu upravovať nemusíš.

    Výška minimálnej mzdy
    § 2

    (1) Výška minimálnej mzdy je

    a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37, 40 Sk,
    b) za mesiac 6 500 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
    c) 75% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
    d) 50% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov.

    (2) Minimálna mzda za každú odpracovanú hodinu je určená pre zamestnancov, ktorých ustanovený týždenný pracovný čas je 40 hodín. Ak ustanovený týždenný pracovný čas je nižší 1) ako 40 hodín, suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu sa úmerne zvýši.

    (3) Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas 2) alebo neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času.
    Naposledy upravil Luba2 : 11.11.04 at 13:01

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ja taktiež viem, že pracovný čas je síce najviac 40 hodín týždenne, ale platený pracovný čas je len 7,5 h denne a 0,5 h obedňajšia prestávka sa neplatí. Mám azda nesprávnu informáciu?

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Nepochopil som vyššie prebiehajúcu diskusiu. Pokôsim sa uviesť môje stanovisko k tejto problematike .
    Minimálna mzda predstavuje zákonom stanovené najnižšie peňažne plnenie , ktoré je zamestnavateľ povinný poskytnúť zamestnancom. Od 1.10. 2004 je to pri 40,00 hod. prac.čase / čistý prac čas bez prestávky/ 37,40 Sk/hod , pri iných , kratších uväzkoch sa prepočitáva, napr . pri 37,5 hod. týždni je 39,90 Sk / hod. a pod. Pre zamestnanca s mesačnou mzdou , minimálna mzda predstavuje 6 500 Sk na mesiac / pri 40,00 hod. i 37,5 hod. týždni/ . Z toho sa odvodzuje i spomínaných 75 % / z 37,40 je to 28,50 Sk/hod. pri 40,00hod týždni/ a 4 875 Sk /mesiac pri 40,00 i 37,5 týždňoch/. Keď sa teda invalidný zamestnanec dohodol na mesačne mzde 6 470 Sk + xy % prémií, neviem prečo by sa mu mal jeho zárobok / pokiaľ tomu nebrania iné dôvody/
    upravovať. Iné by to bolo, keby zamestnanec mal dohodnutý nižší mesačný zárobok / čo je možné/ ale s o statnými zložkami / napr. prémiami/ by nedosahoval
    4 875 Sk, potom by som mu musel rozdiel do minimálnej mzdy doplatiť. Toto je celý zmyslel stanovovania minimánej mzdy . Pekný deň.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    vgabka
    Ja taktiež viem, že pracovný čas je síce najviac 40 hodín týždenne, ale platený pracovný čas je len 7,5 h denne a 0,5 h obedňajšia prestávka sa neplatí. Mám azda nesprávnu informáciu?
    Nie, najviac 40 hodín týždenne, ale obedňajšia prestávka je 0,5 a neplatí sa. takže ty si v robote v týždni 42,5 hod. a platí sa Ti len 40, resp. 8,5 hod. denne a platí sa Ti len 8.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    To s tým dôchodcom už som pochopila, samozrejme že mu mzdu znižovať nebudem, skôr mi išlo o to, ži mu netreba zvýšiť.

    Čo sa týka toho pracovného času, podľa kolektívnej zmluvy sme v práci 8 hodín mínu 0,5 hod prestávka, čiže fond prac. doby na týždeň je 7,5x5, t.j. 37,5 hod. Zamestnanci sú ale odmeňovaní mesačnou mzdou.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Doporučujem tiež pozorne prečítať § 85 ZP o pracovnom čase.Ten v ods. 5 hovorí o dlžke pracovného času / tj. najviac 40 , resp. 38 a 3/4 alebo 37 a 1/2/.
    Je to čas bez doby odpočinku / pozri § 91 ZP/. Je potrebné mať jasno v pojmoch /u mzdárov zvlášť/ a nedať sa popliesť. Pekný deň.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ešte znovu k problematike pracovného času. Uvedené paragrafy som si dôkladne preštudovala, ale som to nepochopila (a asi to nechápe ani naša mzdárka, ktorá robí výplaty pre 50 ľudí a má pravidelné kontroly, ktoré sú zatiaľ bez nedostatkov). V par.85 sa píše, že pracovný čas je najviac 40 hodín týždenne a v par. 91, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť polhodinovú prestávku na obed, ktorá sa nezapočítava do prac. času. Takže som to pochopila, že v rozsahu pracovného času je už zahrnutá aj obedňajšia prestávka a preto platená pracovná doba je 7,5 h denne. Ináč naša mzdárka dostáva program centrálne dodávaný pre všetky školy a v ňom je to tak, že pracovný čas je len 7,5 h denne. Už som z toho "jeleň".

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Polopatisticky:
    Pracovná zmena /§90ods.1/ = určený /platený /prac.čas + prest.v práci /neplat./.

    Pracovný čas /§85 ods1 ZP/ = vykonávam prácu , som k dispozicií zamestnavateľovi
    za to som platený,
    Prestávka v práci § 91 ZP ods. 1 = 30 min. na jedlo a odpočinok, neplatené
    Napr. 7,00 hod - 11,30 11,30 - 12, 00 12,00 - 15,00 hod.
    prac.čas 4,5 hod. prestávka 0,5 hod. prac.čas 3,00 hod.
    Mám zaplatené za 7,5 hod a môj týždenný prac. čas je 37,5 hod. Takto uvádzam do štatistik a rôznych prehľadoch.
    Prestávka sa poskytné až vtedy, ak celková zmena je dlhšia ako 6 hod. a nesmie sa poskytovať na začiatku a konci pracovnej zmeny.
    Začiatok a koniec prac.času /7,00- 11,30 a 12,00- 15,00/ ako aj čas /prípadne predlženie / prestávky určí zamestnavateľ po dohode so zástup.zamestnancov.
    No a pracovný čas /§85 ZP/ môže byť najviac 40 hod, /s odbormami si môžete dohodnúť aj kratší pri neznížení mzdy/, tiež 38 3/4 pri dvojzmennej prevádzke alebo 37 a 1/2 hod týždenne v nepretržitej prevádzke.Pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.