Zavrieť

Porady

Priemerna odmena zastupcu vlastnikov

Chcel by som zistit, aka je priemerna (primerana) odmena zastupcovi vlastnikov v dome so 64 bytmi (2 vchody po 32 bytov). Funkciu ZV dlhe roky zastavala jedna suseda, ktora mala odmenu cca 77 EUR/mes a dost sa angazovala. Tato odmena bola eventualne zvysena na 100 EUR/mes. Ked sa robilo zateplenie domu, odstupila so zdravotnych dovodov a zvolili sme si noveho ZV, ktoremu sme aj zdvihli odmenu na 128 E/mes, lebo bolo jasne, ze bude mat vela prace. V priebehu zateplenia si zlomil nohu, nebol schopny vykonavat funkciu, tak bol zvoleny nahradnik. Zateplenie sa medzicasom dokoncilo, mnozstvo povinnosti ZV vyrazne pokleslo, takze sa uvazuje na upravou odmeny na 1 E/mes/byt, t.j. 64 EUR/mes. Rad by som vedel, aka je bezna odmena v inych domoch. Podla informacii, ktore som nasiel na webe, 1 EUR/mes/byt by mal byt priemer. Ked som vsak nasiel konkretne udaje o odmene, dost to lietalo. Zrejme to zavisi od poctu bytov ako aj rozsahu povinnosti. Ktory je v pripade nasho domu velmi maly a su uvahy o tom, ze by sa funckia ZV zrusila uplne.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marcel, doplním, spravcovi platíme 6€ mesačne, odmena zastupcu bude vyssia, lebo k nej treba pripočítať odvody. Musim osobne na bytove druzstvo zistit aku zmluvu má zastupca vlastnikov uzatvorenú. Inak, pre mna zaujimava informacis, ze napr.pri zateplovani ma vsetko organizacne zabezpečovať správca, myslela som ze to vyplyva z funkcie zástupcu vlastníkov (samozrejme schvaluju vlastnici)

Na schôdzi to bolo site horúcou ihlou,vela bodov programu. Az doma som zacala rozmyslat nad sumou. Znizila sa platba do fondu udrzby (platilo sa vela, mame vysoky zostatok), tak nikto neprotestoval
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Veronika, hovorím tomu ťahanie repy. Pri každej otázke len čítam napísané, ako pochopím tak sa pýtam na viac informácii, možno nezvyčajným spôsobom, aby som sa dozvedel, čo je za fasádou? Ako účtovníčka si isto sleduješ zmeny zákonov súvisiacich s tvojou prácou. Ale bývaš v bytovom dome, zmeny toho zákona si tiež treba sledovať, aspoň niekto v dome. U vás je to možno váš vydierač, a má na vrch.

To je logická informácia zo zákona. Ale, ale ak spoluvlastníci domu dohodli, že zateplenie zabezpečí zástupca vlastníkov, tak v takom prípade preberá aj zodpovednosť za vykonanú prácu, vybavenie prípadných reklamácii, atď. Vlastne svojím rozhodnutím tak rozhodli spoluvlastníci domu.

Dobrý krajčír vie čo šije, aj čim a akou ihlou. Po vojne každý inak rozmýšľa, je generá, či každý je generál? V tvojom prípade je to plus, plus nie len pre Teba pre všetkých spoluvlastníkov vášho domu. Zneužil, využil zníženie FPÚaO vo svoj prospech. Donútil vás zo zníženej čiastky sumy do FPÚaO navýšiť sumu pre seba, funkciu, ktorú nikto iný nechce v dome pre spoluvlastníkov domu vykonávať.

Myslím, že sa to nerýmuje, všetko. Ale to vypadá ako realita. Vaša realita, vy si ju musíte vyriešiť. Nemusíte protestovať, ale môžete. No protestovanie nestačí. Činy treba, činy, nie z Číny, vaše! Budem rád ak niekedy napíšeš ako to dopadlo, ste sa rozhodli, čo ste si schválili. Čauko.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Prombe
sito
Prombe
Veronika sa nepytala na moznosti upratovania, ale ci sa podla zakona 63/2019 ma odmena zastupcom bloku platit z FO, alebo z mesacneho zalohoveho predpisu za sluzby a vykon spravy
Ako čítaš tak aj odpovedáš.

Veronika oživila večnú tému, bytové domy budú stále a aj ich spravovanie správcami. Na čo sa pýtala Veronika?

"Nemyslite, ze mesacna odmena 6€/byt+odvody "zamestnavatela" je trosku prestrelena?"

Je, a hodne, riadne prestrelená.

"Zastupca si ju na domovej schôdzi navrhol sam, chcel 4€ v cistom, vlastnici teda zaplatia aj jeho odvody a dan, inak s funkciou skonci."

By som povedal, že sa nejedná o zástupcu vlastníkov, ale o vydierača spoluvlastníkov ich spoločného domu, jeho spoločných častí a spoločných zariadení domu.

"Kedze nikto dalsi to robit nechcel, odmena bola schvalena."

Kto chce kam, pomôžme mu tam, sa hovorí. Takže je to ich majetok, aj peniaze oni tak rozhodli.

"Doteraz bola platená z fondu oprav, od 1.1.2020 prechádza do predpisu najomneho..."

Od 1.7.2004. platí toto.

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."

Takže správca porušuje zákon 172 mesiacov a ešte dva mesiace bude nedodržiavať zákon.

"Informovala som sa na vysku v okolitych bytovych domoch - do 4.0€ na byt."

Vždy je všetko v dome závisle od záujmu spoluvlastníkov domu o to, čo sa deje v bytovom dome. Ich nezáujem ženie vodu na mlyn niekomu inému, že?

"Nas bytovy dom ma 42 bytov, najväčšie práce (strecha, zateplenie) uz mame za sebou, cakaju nás výťahy a o pár rokov rozvody..."

Je pravda, že bytové domy, ktoré spravuje správca musia mať zo zákona najmenej štyri byty, horná hranica bytov nie je zákonom určená. Tá závisí od projektu domu. V dome všetku činnosť, práce zabezpečuje správca domu. teda aj uvedené veci. NIE zástupca vlastníkov bytov! Ak sa aj spoluvlastníci dohodnú na zástupcovi vlastníkov bytov, musia sa dohodnúť aj na prípadne odmene za vykonávanú funkciu. Pretože v zákone nie je žiadna zmienka o odmene. To ale neznamená, že zástupca vlastníkov má tu funkciu vykonávať zadarmo, že?

Toto platí od 1.7.2004.

"Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14."

"Odmena je vyplacana polrocne, po novom to bude 1512€."

Nie po novom, ale podľa dohody a rozhodnutia a správcu domu v súlade so zákonmi.

"Nemame SVB, správcu nam robí byvale OSBD."

Ak sa vlastníci bytov po prevode bytov do osobného vlastníctva rozhodli založiť si SVB hospodárenie v bytovom dome prebrali na seba. No vo väčšine domov sa vlastníci dohodli s bývaním vlastníkom domov OSBD na správe domu formou zmluvy o výkone správy domu.

"Ak niekto robíte ucto v bytovych domoch, aky typ zmluvy sa so zástupcom uzatvára? Ako je to s odvodmi a zdanovanim?"

Zo Zákona 246/2015 musí mať správca bytových domoch zabezpečenú odbornú starostlivosť.

Bolo by zaujímavé keby pre porovnanie uviedla Veronika mesačný poplatok na byt za správu domu správcovi domu. Možno je aj menší, či nie?

Ale tí spoluvlastníci domu sa nechajú dobrovoľne s ich súhlasom obtiahnuť. No a do budúcna budú obtiahnutí aj ostatní občania SR. Čim vyššia bude, tým vyšší bude aj dôchodok ich zástupcu vlastníkov, ich, nie len ich vydierača.

Prombe, prombe!

Prečítaj si pozorne to, čo si uviedol a napíš v čom konkrétne sa to dotýka zástupcu vlastníkov bytov a jeho odmeny, výšky odmeny?

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2019-63

Inak, upratovanie v našom dome štyri € mesačne na byt. Nič viac nič menej. Firma za to zabezpečí zamestnancov, čistiace prostriedky, dokonca aj svoju vodu si vozí, aby neotravoval obyvateľov domu v ich obydliach o poskytnutie vody na zabezpečenie upratania ich domu. Pre porovnanie.
Co ma do toho zatahujes? Napisal som len, ze podla zakona sa to nema platit z FO
Ja?! A čo už nevieš pochopiť ani to, čo si napísal?

"Veronika sa nepytala na moznosti upratovania, ale ci sa podla zakona 63/2019 ma odmena zastupcom bloku platit z FO, alebo z mesacneho zalohoveho predpisu za sluzby a vykon spravy"

Veronika sa nikde v téme nepýtala na Zákon 63/20019. To je novela Zákona 182/1993. V tej nič nie je uvedené o zástupcovi vlastníkov bytov ani o jeho odmene, jej výšky, a odkiaľ má byť uhradená zástupcovi vlastníkov, veru nič. Zavádzaš, ako ten ich vydierač.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Chlapci, stačilo tých hadok, necitovala som ziadny zakon. Pytala som sa na odmenu zastupcu vlastnikov a konstatovala som, že aj upratovanie uz nebude platene z fondu údržby, ale bude v predpise...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad
alaya1
veronikasad
alaya1
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného - opravujem do predpisu zálohových platieb za užívanie bytu, či ako sa to presne volá. . Preto sa pýtam v tejto téme ľudí, ktorí s tým robia
Pozrela som na stranke Po schodoch, svoje zalohove platby,. nemam to tam vycislene. tak pravdepodobne z FO..
My sme vsak na schodzi neodsuhlasovali za byt, ale jednotnu cenu za vchod pre zastupcu na fixnu sumu na rok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1
veronikasad
alaya1
veronikasad
alaya1
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného - opravujem do predpisu zálohových platieb za užívanie bytu, či ako sa to presne volá. . Preto sa pýtam v tejto téme ľudí, ktorí s tým robia
Pozrela som na stranke Po schodoch, svoje zalohove platby,. nemam to tam vycislene. tak pravdepodobne z FO..
My sme vsak na schodzi neodsuhlasovali za byt, ale jednotnu cenu za vchod pre zastupcu na fixnu sumu na rok.
Ala, dakujem. Potom to platite z fondu oprav...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Pravdepodobne ano. Ked budem doma, opytam sa zastupkyne.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad
Chlapci, stačilo tých hadok, necitovala som ziadny zakon. Pytala som sa na odmenu zastupcu vlastnikov a konstatovala som, že aj upratovanie uz nebude platene z fondu údržby, ale bude v predpise...
Prombe, ako vidíš, čítaš. Aj chápeš? Veronika pochopila, že správca bude od 1.1.2020 postupovať v ich dome ohľadne odmeny zástupcu vlastníkov a poplatku za službu upratovanie v súlade so zákonmi, tak ako to už malo byť od roku 2004, teda 15 rokov nerešpektoval zákony s tým spojené.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať