Zavrieť

Porady

Rozvod, daňový bonus, výživné a výška príjmu

Dobrý deň,
s manželom sme sa zobrali v júni minulého roku, od októbra ma však podvádza s mojou vlastnou sestrou. V januári som ho poslala preč z domácnosti, s tým že sa rozvedieme. Daňový bonus sme si vždy uplatňovali raz ročne. Mám dcéru z predošlého vzťahu - takže od manželstva si môže uplatniť nárok aj na ňu. Od septembra však ja pracujem, takže nárok na daňový bonus mám aj ja. Dohoda znela, že teda si ho uplatní on s tým, že mi ho dá, a potom podám návrh na rozvod...aby nás stihli rozviesť do termínu keď on má dostať životnú poistku v sume cez 3000€ aby sa o ňu nemusel deliť. Teraz som sa však dozvedela, že on popritom už žiadosť o rozvod požiadal, a z daňového bonusu mi nechce vyplatiť nič. Mám nárok nejako cez súd od neho vymôcť aspoň nejakú časť z toho daňového bonusu? Kebyže toto viem, tak mu neposkytnem doklady k tomu čo potreboval, a žiadala by som od septembra daňový bonus na obe deti ja.
Ďalšia vec je výška jeho príjmu. Na papieri má od zamestnávateľa priznanú minimálnu mzdu. Zvyšok mu však vypláca na čierno na ruku, teda jeho skutočný príjem sa pohybuje v závislosti od odrobených hodín od 600€ do 800€. Ako dôkaz mám jedine našu komunikáciu cez FB ešte z čias keď sme boli spolu, a kde jasne napísal koľko zarába. Dokonca mám aj správu kde som mu písala, že idú zvyšovať minimálnu mzdu, a on na to odvetil, že jemu je to jedno, lebo jeho plat sa od toho neodvíja, a že mu priznáva menej iba na papieri. Môžem túto komunikáciu použiť ako dôkaz o jeho plate na súde? Budú to vôbec brať do úvahy? nijako inak mu to neviem dokázať.
Zostala som sama s dvoma deťmi, žijeme samy a platím nájom, účty, školu aj škôlku atď. Kým on žije so svojimi rodičmi, neplatí nájom a neprispieva ani do stravy, .. jeho náklady sú jedine cestovné, teda tankovanie do auta, a telefón ktorý si platí.
Začala som chodiť ešte koncom minulého roka na autoškolu, z ušetrených peňazí na vodičák, som však musela vyplatiť čo nám prišiel nedoplatok na kúrenie za minulý rok, plus nedoplatok na plyn. Požiadala som ho, nech mi dá aspoň polovicu do toho, keďže minulý rok žil aj on ešte v byte. Odmietol, vraj nech si zaplatím z čoho chcem.
Budem si musieť kúpiť aspoň nejaké ojazdené auto, keďže sme bez auta s deťmi stratení. Takže moje výdavky sú neskutočne vysoké a to zarábam práveže ja minimálnu mzdu, a plus rodinné prídavky dostávam - to neviem či sa ráta do príjmu a na prvú dcéru dostávam výživné 50€ - čo po rozvode chcem tiež dať zvýšiť.
Ide o to že chcem požiadať o výživné na syna v sume 180€ - myslíte si že je to reálne? Teda viem že budú kresať tak či tak na súde. Ale proste on zarobí dosť, ale tvári sa ako chudáčik, ktorý zarába minimum :/
3 komentárov     zbaliť
Soňa K Tými informáciami z FB o tom, že má oficiálne min. mzdu a zvyšok načierno pred súdom sa ocitneš na tenkom lade. Čo je jeho zamestnávatel zač ?
andy_rs Prečo sa ocitnem ja na tenkom ľade? Je to firma tu nedaľeko - vyrábajú kotle.
Soňa K Pretože porušujú zákon a Ty to budes používať pred súdom ako argument.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak sa rodičia vzájomne nedohodnú, prednostný nárok na výplatu daňového bonusu má matka. V odôvodnenom prípade by si mohla podať daňové priznanie v ktorom si uplatníš celoročný DB a oznámiť DU osobné údaje a zamestnávatela otca, s tým, aby vyplatený daňový bonus otec vrátil. Musíš však splniť podmienku ročného hrubého príjmu vo výške aspoň 6-násobku mesačnej minimálnej mzdy.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    andy_rs Môžem podať aj dodatočne dańové priznanie? Sa mi zdá že mi zamestnávateľ už podával. Pracujem od septembra, zarábam minimálnu mzdu takže to neviem či spĺňam podmienku :/
    veronikasad Zamestnávatel ti určite daňové priznanie nepodával. Ak si písomne požiadala do 15.2.2017 o vykonanie ročného zúčtovania dane, tak ti ho urobil. Skôr než budeš niečo robiť, prever si výšku svojho príjmu za rok 2016.
    andy_rs zamestnávateľ mi robil daňové... keďže sa ma účtovníčka pýtala na daňový bonus komu je vyplácaný...
      zbaliť
    ivka70 09.03.17 18:21 odstránil(a) z Porady

    Rozvod, daňový bonus, výživné a výška príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.