Zavrieť

Porady

Môžeme byť vylúčení z dedičstva po otcovi?

Sme traja súrodenci. Dvaja bratia a sestra. Pred dvomi rokmi nám zomrela mama. Vtedy sme dali dedičstvo po mame celé prepísať na otca, čiže my ako deti sme si nenechali nič. Náš slobodný brat žije s naším otcom v otcovom rodinnom dome. Otec má 90 rokov, vyžaduje už opateru. Starostlivosť o neho si delíme. Sestra na vlastné náklady perie prádlo a nosí otcovi stravu. Ja sa finančne podielam na nákladoch na stravu, platím aj rôzne mimoriadne výdavky, kupujem otcovi rôzne zdravotné pomôcky atď. Všetci traja sa staráme aj o upratovanie, keďže dom je veľký. Záhradu má na starosti brat. My so sestrou nebývame v mieste bydliska nášho otca, navštevujeme ho každý jedenkrát do týždňa. Brat je s ním každý deň, preto jedlo kupujeme aj pre brata a rovnako sa sestra stará o jeho prádlo. Bratovi kupujeme aj rôzne darčeky (počítač, oblečenie, kozmetiku...). Tak to bolo aj za života rodičov, keďže náš brat je žiaľ veľmi lakomý a nikdy nebol ochotný nielen nám ale ani rodičom kúpiť akýkoľvek darček, kvetinu, proste ani na výročie, Vianoce atď. sme nikdy od neho nič nedostali. Akceptovali sme to všetci ako úchylku a zvykli sme si kupovať potrebné veci aj pre neho, pretože sám si ich nekúpil. Teraz, keď žije s otcom, vybavil si splnomocnenie na vyberanie jeho dôchodku. Otec má dôchodok cca 700 eur mesačne, ale disponuje ním iba brat. Netušíme kam dáva peniaze, otcovi ale nič nekúpi, nanajvýš zaplatí inkaso. Na zvyšné peniaze sa ani ja ani sestra nepýtame, brat by nás aj tak oklamal, robil to tak celý život. Keď išlo o peniaze a vyúčtovanie nejakých výdavkov, vždy strácal nervy. Bezpečne vieme, že peniaze neprepije, neprefajčí ani neprehrá, neužíva drogy ani nič podobné. Všetky si ich ukladá, z roka na rok je lakomejší. Keďže s otcom trávi naozaj každý deň, neriešime to, lebo je pravda, že je z nás troch jediný, ktorý sa mu môže tak intenzívne venovať. Problém je, že zo šetrnosti zastavuje v dome vykurovanie a teplú vodu, takže v deň, kedy tam nie je ani sestra ani ja, otec trpí zimou. V dome je krb, preto som na zimu kúpil brikety, ale ani to veľmi nepomohlo. Otec sa nám sťažuje že tam mrzne, ale nechce aby sme to s bratom riešili, bojí sa ho, vraj mu potom nadáva keď odídeme. V poslednom čase začal otec veľmi zabúdať, všetko si pletie a brat si vybavil ďalšie splnomocnenie, netušíme ale na čo. Vieme len toľko, že mal v dome právnika a niečo s ním riešil. Obávame sa so sestrou, že si dá bez nášho vedomia dom prepísať na seba. Schopný by toho bol. Len netušíme, či je to možné. Či by sa mohlo stať, že by nás takýmto spôsobom otec nedobrovoľne vydedil. Susedia vedia, že tam so sestrou chodíme, ale neviem či také svedectvo by bolo postačujúce.
Prijal by som nejakú radu ako máme postupovať, otec tu už dlho nebude a neviem si predstaviť ťahanice na súde medzi súrodencami o dedičstvo. Brat má svoj byt, ktorý má momentálne prenajatý. Po smrti mamy sám navrhol, že sa presťahuje k otcovi. Privítali sme to, keďže na rozdiel od nás býval neďaleko rodičov.
Ďakujem všetkým za odborné rady.
Ešte dodávam, že dom po rodičoch je dvojpodlažný, sedemizbový, na lukratívnom mieste, hodnota minimálne 250 - 300 tisíc eur.
Naposledy upravil Jasom01 : 14.03.17 at 18:27
7 komentárov     zbaliť
afrikánka Ak tam mal brat právnika, dom je pravdepodobne už prepísaný-stav si zistite na katastri.
Ďalšie postupy, ak bude dom prepísaný na brata, ako neprísť o dedičské podiely, budú žiaľ už iba právnické rady a súdne vymáhanie. Ale šancu ešte máte.
korela Odporúčam na základe podobného prípadu okamžite zdokumentovať otcovu zdravotnú dokumentáciu, overiť notárom, nielen výpis, ale každú stranu z nej, hlavne z obdobia, kedy mohlo prísť k nejakému právnemu úkonu tak, ako sa domnievate. Ide o to, že ak by prišlo k súdnemu sporu o dedičstvo, vydedenie a pod., aby ste mali v rukách dôkaz. Po otcovej smrti sa zdrav. dokumentácia totiž môže "stratiť" z večera do rána a nepomôžete si.
Stalo sa síce pred 89, otec mesiac pred smrťou už jedného syna pri návšteve nespoznal, a závet bol spísaný na stroji, podpis otcov a notárov, s dátumom medzi návštevou syna a smrťou. Zdrav. karta od obvod. lekára sa "stratila".
mareko Keďže otec má 90 rokov, koľko rokov má brat? Keďže nikoho nemá (manželku, deti) tak v najhoršom prípade (ak je dom už prepísaný) budete možno vy dvaja so sestrou niekedy dediť po bratovi ....
kopretinka no to je útecha.....
mareko Viem, ze to nie je ktovie aka utecha. Myslela som to skor tak, ze dom raz zostane v rodine. Ak je uz prepisany, tak nic neurobia. Nebudu to riesit predsa sudnou cestou, lebo by to k nicomu neviedlo.
kopretinka budú dediť MOŽNO NIEKEDY,kedy.....po 100rokoch?čo keď oni zomrú skôr?
dom vôbec nemusí zostať v rodine....dotyčný ho predá a im zostanú oči pre plač...
mareko A možno zanikne planéta Nechcem byť zlá, no mali si to odsledovať skôr. Podľa popisu brat nič nepredá, všetko zhromažďuje a zrejme má rád všetko pekne doma pod zámkom. Ale to je už ich starosť, nie naša. Rady dostali, aj keď sú všetky zrejme už neskoro.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    V kazdom pripade si pozrite list vlastnictva v elektronickom katastri na internete. Ak je majitelom este otec, je potrebne s nim spisat darovaciu zmluvu pre vas troch rovnym dielom s vecnym bremenom dotivotneho uzivania v prospech otca. Takto bude otcov dom vas troch vsetkych a nikdo nebude vysankovany a otec bude mat zaruku, ze bude mat kde do smrti byvat. Ako sa uz potom medzi sebou vyspoeiadate je uplne vasa vec.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    babi2, Žabinka, Soňa K, afrikánka, branislavp, Mária27
    6
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jasom01 Ak to už nie je prepísané na brata. Myslel som, že deti sa nemôžu vydediť.
    Jasom01 Hlavne keď sa o rodičov starajú.
    afrikánka Vydediť sa nedajú, na vydedenie musí byť vážny dôvod. Ale vydedenie sa ukrýva pod právnym úkonom darovanie, predaj nehnuteľnosti
    dmc O dedeni sa mozeme bavit az v momente ak existuje nejaky majetok po nebohom. Teda az od momentu smrti porucitela.

    Za svojho zivota si moze majitel veci (nehnutelnosti) narabat zo svojim majetkom podla lubovole. Moze ju darovat - moze ju predat (a jeho deti nemaju takmer ziaden dosah na to - ako so svojim majetkom za zivota nalozi). Pokial otec napisal dom napriklad darovacou zmluvou iba na jedneho zo synov - tak s tym vela nespravite. Museli by ste tento pravny ukon napadnut pre neplatnost a jediny dovod, ktory je realny je dokazat ze otec nebol pri zmysloch - cize v dobe podpisu darovacej (kupnej) znmluvy bol nepricetny. Ale to nieje az take lahke dokazat - a dokazne bremeno bude na Vas. Ak sa tak stalo - treba konat okamzite - pretoze po smrti otca to bude este tazsie dokazat.

    To kto sa kolko a akou mierov staral o rodica tu taktiez vela nezavazi (bohuzial)
    robovi Deti sa daju vydedit v pohode. Zo styroch dovodov, ktore su uvedene v obcianskom zakonniku. Nedaju sa len opomenut v zavete. To je trochu rozdiel.
    Ak vas otec daroval nejnutelnost svojmu synovi, ktory s nim byva, ma na to plne pravo. Je to jeho majetok a za zivota si s nim robi co chce. Pravny ukon nazvany dedenie nastava az smrtou porucitela. Preto som napisal, ze ak ho ma este otec vo vlastnictve, tak sup sup darovaciu zmluvu rovnym dielom vsetkym surodencom. Moze vsak nastat aj nasledovny pripad. Ak ten pravnik, ktory tam bol, bol jednou cestou aj notar, tak otec mohol spisat zavet formou notarskej zapisnice aj vydedovaciu listinu rovno notarovi do uschovy. Vydedovacou listinou vas vydedil a zavetom posunul svoj majetok po smrti svojmu synovi co s nim zije. V tom pripade bude ten dom vo vlastnictve otca az do jeho smrti a napriek tomu on pridete. Ak sa tam ale obsmietal aj vas brat v tom case, ked sa spisoval zavet, je za istych okolnosti tento zavet napadnutelny.
    branislavp afrikánka, vydedenie sa robí aj kúpnou zmluvou, ktorú už nikto nemôže zrušiť, pri darovaní je ešte nejaká šanca to zachrániť.
    afrikánka veď píšem darovanie, predaj nehnuteľnosti.
    Pri darovaní by mali šancu poukázať na zdravotný stav otca v čase darovania, pri predaji niet už šance, ani nemusí byť v prípade smrti otca dedičské konanie pre nemajetnosť.
    Iba zistiť aktuálny stav na katastri a konať ešte pokiaľ otec žije. V kruhu rodiny za prítomnosti otca a detí si vysvetliť....
    robovi Vsak kupna zmluva je predaj nehnutelnosti, takze afrikanka dobre pise. Su to vsetko zastupne ukony. Pri predaji maju asi tiez moznost poukazat na zdravotny stav otca.
    Jasom01 Po rodičoch ostalo aj veľa pozemkov. Všetko je to tiež napísané na otca, ale netuším či tie pozemky majú nejakú hodnotu, nikdy som sa o to nezaujímal.
    Jasom01 Náš brat o tie pozemky nebude mať záujem. Ak sa to nedá predať, tak s tým chce mať pokoj, lebo vraj za to treba platiť každý rok dane z príjmu. Jedná sa o role na všelijakých dedinách, nič lukratívne. Brat vždy chcel len rodičovský dom, už dávno, ešte keď boli rodičia na tom zdravotne dobre, usiloval o prepis domu z toho titulu, že my so sestrou bývame v inom meste a on býva neďaleko rodičov. Logika v tom nebola, keďže rodičom v ničom nepomáhal, nič im nekupoval, hoci sa u nich celý svoj život stravoval. A mama mu prala, žehlila.
    afrikánka To čo sa teraz deje vo vašej rodine, nie je ojedinelé.
    Dozvedeli ste sa to, otec ešte žije, skúste to riešiť teraz hneď.
    Predpokladám, že váš brat otca "spracoval", alebo podviedol. Poza chrbát je to jednoduché...ale zoči voči sa bude ťažšie vysvetľovať vášmu bratovi, alebo otcovi, ak vôbec ešte chápe situáciu.
    robovi Plati sa dan z nehnutelnosti kazdorocne. Ak ma tie role niekto v prenajme, tak ich plati za vas pravdepodobne on. Obvykle to tak je.
    Vsetky nehnutelnosti maju nejaku hodnotu. Aj pozemky. Bud bonitnu, alebo trhovu. Tieto mozu byt rozdielne. Napriklad cez luku posiatu skalami, kde ani traktor ist nemoze, moze byt planovana dialnica.;-)
    Z tvojich slov citit pocit nespravodlivosti a rozhorcenie nad bratom, ale zial places na nespravnom hrobe. Toto by si si mal vydebatovat s bratom.
    Jasom01 Áno, treba s tým niečo urobiť. Aj keď sme vždy vedeli, že s bratom nie je všetko v poriadku, z lakomosti ostal sám, každá priateľka sa vždy s ním kvôli tomu rozišla, predsa len sme nečakali, že sa odváži urobiť takýto krok. Ale všetko tomu nasvedčuje. Brat nemá pre koho šetriť, sám je skvele zabezpečený, vždy zo všetkých strán iba dostával. Ale u chorého človeka také argumenty nezavážia. Sestra s ním nemá toľko trpezlivosti ako ja, aj keď aj ona mu stále nosí, lebo na druhej strane ho ľutuje, že si ani sám nedopraje, hoci má na rozdávanie. Je ťažké mať takého súrodenca, predsa len krv nie je voda a obrátiť sa mu chrbtom človek len tak nedokáže.
    Jasom01 Nie som rozhorčený, skôr rozčarovaný. Hodil som sem otázku preto, lebo sám o tom veľa neviem a dúfal som, že sa vyjadria ľudia, ktorí dokážu poradiť. Tak sa aj stalo.
    afrikánka Krv nie je voda....preto si uvedomte, že práve to je ten dôvod, aby ste ako tri deti spravodlivo, podľa svetských i božích zákonov dedili rovnakým dielom. Pokiaľ vaši rodičia počas svojho života nadobudli majetok, všetci máte právo dediť plody ich práce a snaživosti. A je aj v moci rodičov, aby sa podľa týchto zákonov zachovali a riadili voči svojim deťom. Inak zanechajú po sebe iba rozkol v rodine, výčitky, pocity krivdy, nenávisť a súdy.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vyluceni z dedicstva byt nemozete, ale moze sa stat, ze nebude co dedit. ak otec prepise dom napr. na brata darovacou alebo kupnou zmluvou uz za svojho zivota.
    Este pripada do uvahy vydedenie ,na to by ale otec musel mat zakonne dovody.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Budem mimo témy, ale nedá mi. Prečo sa niekto rozhodne po smrti jedného z rodičov že sa vzdá práva na nehnuteľný majetok a prepíše svoj podiel na druhého rodiča ? Stojí to za tých koľkosi Eur u notára ? Vlastne neušetria ani fuka, počíta sa hodnota majetku a z toho je poplatok. Vždy sa môže čosi stať, chlast , hazard, nový partner, sekta, vychcaná rodina... Zomrel mi bratanec, jeho otec ešte žije, jeho sestra si na seba nechala darovacou zmluvou prepísať všetko čo na otca bolo, takže bratancove deti sa k majetku po ňom dostanú len na 50% teda z domu im ostane 1/4.
    Naposledy upravil lubko6394 : 15.03.17 at 08:24 Dôvod: doplnenie
    vicktor Suhlas, aj ja poznam podobny i ked "otoceny" pripad. Po smrti manzela sa dedicstva vzdala vdova a majetok pripadol rovnym dielom 2 detom. Jeden vzal matku k sebe a staral sa 20 rokov az do jej smrti (92 rokov), druhy sa zvysoka one...
    Raz za rok poslal pohladnicu, raz za 5 rokov prisiel pozriet. A narokoval si zuctovat naklady na stravu a lieky a zo zvysku penzie odvadzat polovicu.
    Žabinka 14.03.17 18:29 odstránil(a) z Porady

    Môžeme byť vylúčení z dedičstva po otcovi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.