Zavrieť

Porady

Ukončenie podnikania k 31.12.2016 - úprava ZD o neuhradené pohľadávky a záväzky a o nespotrebované zásoby- Výkaz o M a Z k 31.12.2016 nulový? - Alfa plus

Keďže mi nikto neodpovedá na moju otázku, tak napíšem, ako som to nakoniec urobila.
1. Dala som dopyt na FS k tejto téme a prišla mi následovná odpoveď:

Ing. Štefánia Haščíková

Dobrý deň,

podnikateľ - FO účtujúci v JÚ podľa § 16 ods. 6 písm. b) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoÚ“), uzavrieť účtovné knihy ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti a zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, ktorá sa podľa § 17 ods. 6 ZoÚ považuje aj za riadnu.

Údaje uvedené v mimoriadnej (zároveň aj riadnej) účtovnej závierke, ktorú zostavuje účtovná jednotka k 31.12.2016 musia zodpovedať skutočnosti, ktorá je v účtovnej jednotke zaúčtovaná v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v ostatných pomocných knihách ku dňu skončenia podnikania. Účtovná jednotka riadne uzavrie účtovné knihy a zostaví účtovnú závierku, tak aby údaje vyjadrené v účtovnej závierke prezentovali verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva ku dňu skončenia podnikania účtovnej jednotky, FO (§ 7 ods. 1 ZoÚ).

To znamená, účtovná jednotka zobrazuje v zostavenej mimoriadnej účtovnej závierke jednotlivé položky tak, aby zodpovedali skutočnosti ku 31.12.2016 (nevykazuje nulové stavy majetku a záväzkov).

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe neoverených informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

S pozdravom,
Ing. Štefánia Haščíková
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo

-----------------------------------------------------------------------

A keďže v JU sa ZD upravuje priamo v peň. denníku cez interné doklady ako uzávierkové operácie, tak pri úprave ZD automaticky pouhrádzam pohľadávky a záväzky z evidencie pohľadávok a záväzkov tak, ako pri bežných úhradách, len zakliknem, že sa jedná o uzávierkové operácie. Týmto sa mi vyrovnajú pohľadávky a záväzky a evidencia pohľadávok a záväzkov je vyrovnaná, čiže vo Výkaze o M a Z mám nulu. Tam však nula nemá byť, majú tam byť presne tie pohľadávky a záväzky o ktoré sa upravil ZD.

Vošla som opäť do peň. denníka a cez "Oprav" som vymazala kolónku "Uhrádzaný doklad", čím som odpojila úhradu od evidencie pohľadávok a záväzkov.

A výsledok je to, že mám vo Výkaze o M a Z pohľadávky a záväzky k 31.12.2016, taktiež sú v evidencii ako neuhradené a ZD je upravený.

ZD som upravila aj o nespotr. zásoby, v mojom prípade tovar o sumu na základe inventúry ako "Výdavok za zásoby" ale mínusom. Do výkazu o M a Z som tieto zásoby doplnila ručne.

Dúfam, že to niekomu pomôže, resp. ak sa to niekomu nepozdáva, nech napíše svoj názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ukončenie podnikania k 31.12.2016 - úprava ZD o neuhradené pohľadávky a záväzky a o nespotrebované zásoby- Výkaz o M a Z k 31.12.2016 nulový? - Alfa plus

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.