Zavrieť

Porady

Aká by mala byť vzdialenosť voľne rastúceho živého plota od hranice pozemku?

Potrebujem súrne poradiť. Idem vysádzať voľne rastúci živý plot v dĺžke cca 230m, cca 550 sadeníc. Bude mať dva riadky, zadný v zložení: javor poľný, hlošina úzkolistá, jarabina vtáčia, lieska obyčajná, čerešňa mahalébka, hloh jednosemenný, predný v zložení: drieň obyčajný, lieska obyčajná, čremcha obyčajná, hlošina úzkolistá, svíb krvavý, muchovník lamarkov. Vzájomné rozostupy rastlín v riadkoch 0,8m, zadný riadok od susedovho plota vzdialený 1,2m, vzdialenosť medzi riadkami 0,8m. Plot vysádzam kvôli tomu, že sused na pozemku pestuje vinič, ktorý postrekuje veľkým výkonným postrekovačom. Ak nefúka vietor, dostrekne cca 20 m, ak fúka tak cca 60 m na náš pozemok. Živý plot bude slúžiť ako bariéra proti postrekom, teda z neho nebudem mať iný úžitok (plody) ako ochrana našich detí a zvierat.

Moja otázka je, ako sa tento plot rozrastie na šírku, teda či je 1,2 m od hranice pozemku dostatočná vzdialenosť (aby som nemala problémy s prerastaním plotu k susedovi)?

Ďakujem.
Naposledy upravil ivka70 : 17.03.17 at 07:12 Dôvod: preklep v nazve
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

  afrikánka
  Zdá sa mi, že výber aj počet sadeníc bude odporučený záhradníkom-predajcom krovín, ktorý v snahe zarobiť, doporučí zbytočne veľa kusov. Na ten výber sa mi zdá počet premrštený a rozostupy primalé. Želaný výsledok ochrany bude síce skorší, ale dôsledky takejto výsadby po rokoch budú veľmi obtiažne, až neúnosné. Bude sa musieť vyrezávať. Náročná údržba. V prvých rokoch krovinorezom zvládnuteľné, neskôr sa bude musieť hustota korigovať. Vzdialenosť od plota bude vhodnejšia možno 1,5-1,8 metra.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  ydaho, Mária27, Kvaka, branislavp, Oliwa, EvaB.
  6
  EvaB. Výber som robila sama. Áno, je to nahusto, chcem to tak kvôli vyššie uvedenému a aj tak sa obávam, že pri sile postrekovača to prestrekne.
  Ak bude po rokoch extrémne husté, buď si to poradí samo alebo nejaké liesky môžem kopicovať na drevo. Údžbu nemienim robiť žiadnu, má to byť voľne rastúce. Od plota budem nakoniec dávať 2m, dúfam, že bude stačiť.
  afrikánka Pri zadaní otázky podľa výberu krovín a predpokladanej výsadby, ma ako prvé napadlo, že zámerom mi to pripomína "hate", ktoré vídavame po chotároch.
  Takýto porast však nebude bezúdržbový, pretože sa bude rozrastať do tvojho pozemku, tak isto aj k susedovi. Zamedzením rozrastania by mala byť pravidelná orba. Prinajmenšom krovinorezom, alebo pracným klčovaním. Preto je na uváženie, aký odstup od plota vlastne použiť, lebo údržbe sa zrejme nedá vyhnúť.
  Neviem teraz, aká je tvoja predstava, ale bez údržby to nebude.

  Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

  Oliwa
  Neviem, na základe čoho ste dospeli k takémuto mixu živého plota. Ak ho nemienite v budúcnosti nijako udržiavať - budete musieť. Ak nie Vy alebo Váš manžel, tak Váš záhradník, resp. firma, ktorú Vám to bude udržiavať.
  Treba si uvedomiť, že každá z týchto rastlín má rôzne podmienky na pekný rast - nároky na vlahu, slnko-tieň a najmä rôznu šírku a výšku v dospelosti, nehovoriac napr. o množení drevnatými poplazmi /drieň/...
  Lieska obyčajná - šírka 2-3 m, výška 3-4 m /suseda herečka ju vysadila blízko k plotu, dnes má výšku aj 5 m/
  Javor poľný dorastá do výšky 12-15 m, jarabina vtáčia až do 20 m...
  Muchovník lamarkov šírka 6-7m, výška 4-6 m...
  A vy to ešte plánujete vysadiť v dvoch radoch... ???
  Nehovoriac o tom, že niektoré druhy sú opadavé, iné nie, takže ak chcete mať z plota len estetický zážitok, neviem-neviem, či to splní Vaše očakávania.

  Pozreli ste si rýchlorastúce živé ploty - aké rastliny a s akými nárokmi sú na ne vhodné? Takúto predraženú džungľu by som si určite do záhrady nedala, ani keby mala rozmery futbalového ihriska.
  Ak Vám nezáleží na financiách /čo zrejme problém nebude/, predstavte si /vygúglite si/ každý ten strom či krík v dospelosti... Alebo si dajte poradiť od odborníkov... ale od skutočných odborníkov, a nie od takých, ktorí na Vás budú chcieť len zarobiť...

  Ak si mám vybrať plný plot alebo zelený, jednoznačne vyhráva zelený /riešili sme predčasom/, ale ak vám ide o jeho nepriepustnosť, asi by som vo Vašom prípade výnimočne uprednostila plné oplotenie z hotových blokov a zjemnila ich sem-tam výsadbou pred nimi. Pestovali sme kedysi vinič na vedení, takže viem, čo znamená striekať vinohrad... Za peniaze vložené /časom vyhodené/ do sadeníc si viem predstaviť vkusné, Vašu požiadavku spĺňajúce, a hlavne bezúdržbové oplotenie, resp. s minimálnymi nárokmi na údržbu...
  -------
  Ale čítam ešte raz a "potrebujem súrne poradiť" či "po nočnej úvahe pôjdem 2 m od plota" má znamenať, že sadenice sú už nebodaj nakúpené a zložené doma? Tak tu potom každá rada drahá... už len - veľa šťastia, dobrý krovinorez a pevné svaly...
  Naposledy upravil Oliwa : 17.03.17 at 12:05

  Hlasovalo 5 pouzivatelov

  Užitočné (5)
  afrikánka, lubko6394, branislavp, Kvaka, Mária27
  5
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  afrikánka Presne takto som uvažovala nad výberom a počtom sadeníc, nehovoriac o hustote výsadby. V krátkodobom výhľade porastu znesiteľné, počítam maximálne 3-4 roky. Neskôr neudržateľný porast, pre majiteľa veľké úsilie korigovania, za použitia primeranej záhradnej, až poľnohospodárskej techniky.
  Zrejme ide o snahu o vytvorenie "hate", ktorú vídavame po chotároch. Ale tam sa každoročne musí prevádzať orba, ináč sa porast rýchlo dostane do niekoľkometrovej šírky, samozrejme aj výšky, ktorá vo finále znehodnotí pozemok.
  Po prečítaní chápem zadavateľku o snahu ochrany svojho pozemku, ale mám obavy, či to zvládne. O bezúdržbovej, takto zriadenej výsadby sa teda vôbec nedá uvažovať.
  EvaB., doporučujem ti, aby si svoj zámer prehodnotila a zvolila úplne iný postup, napr., ako ti odporúča Oliwa.
  Potrebuješ si prizvať odborníka, ktorý ti možno ponúkne ešte aj iné možnosti, nápady na realizáciu, oveľa úspornejšej na šírku, s možnosťou potrebnej výšky zábrany, ako napríklad odrezky vŕby, neopadavý bambus, brečtan na šponovacích drátoch....chce to zahradného architekta
  sito Ale, ona tam potrebuje mať, chce mať džungľu, aby jej jeho postreky neubližovali. Mala by sa dať na vinič, aby zistila, čo môže zničiť jej sadenice postrek na vinič. Odolné by mali byť proti postreku na vinič, aby ich postrek nezničil. Asi tuje by boli dobré, do výšky narostú, do šírky, moc nie. Ak, dajú sa orezať, aby nad jeho pozemok nezasahovali. A na jeho? No nech mu zaroste, aj celý. Podstatná je ta miera od suseda, nie tá do jeho dvora. Netreba z nej robiť netvora, keď tvorí, chce chrániť svoje životné prostredie. Či nás, všetkých? Chemikálie nepoznajú hranice, či? A bariery?
  afrikánka Ja tú džunglu na ochranu chápem...ale k tomu je potrebné vedieť zloženie postrekov, ich reakciu na jej plánovanú výsadbu-odolnosť atď. No, dosť otázok. Najlepšie je, poradiť, kto sa vyzná....pred pár rokmi sused postrekoval jablone, zachytilo to naše jahody pri plote a odišli. Burina rástla naďalej. Takto to funguje, nikdy nevieš, čo postrek odrovná, čo nepoškodí.
  sito Veď nič iné som nenapísal. Prvá vrstva musí byť odolná, že?
  afrikánka No veď, ale ja som spomenula aj jahody, ako druhú vrstvu.
  sito Za tujami, a igeliť, nič?
    zbaliť

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
  Vysadiť dva riadky o celkovej dĺžke 230 m ??? Veď to je dĺžka skoro ako dve futbalové ihriská na dlžku. Už len pri predstave na tú makačku ma striaslo...
  Ale dobre, máknete si. Na nejaký čas bude pokoj. No potom to strihanie 2x do roka bude už iný level ihrania sa. Postrihať, poupratovať, odviezť (lebo páliť sa nesmie)...atď.
  Ak ale trváš na vysadení, tak je potrebné dodržať trochu viac, ako je tých 1,2 metra...ja by som šiel kľudne aj do 2 metrov.

  Len podotknem, prečo by si mala TY robiť opatrenia a nie aj sused.
  Na druhej strane jeden nik nevie, ako sused zareaguje, keď sa mu to lístie a podobne dostane na jeho pozemok, na jeho vinič. Lebo to je už JEHO majetok a na ten si šáhnuť proste nedá...že Ty/vy dýchate jeho smrady, to ho už nezaujíma.
  Asi by som s ním najprv hodil nejakú slušnú reč...alebo by sme sa slušne stretli na súde.
  EvaB. So susedom už len cez súdy. Volala som niekoľkokrát políciu, vraj povedal, že nevedel že fúka vietor (doc, Csc.). A hoci to aj policajti vidia, vraj nemôžu pomáhať a chrániť, teda mňa.
  Zrezávať práveže nemienim, bude to voľne rastúce. Len nechcem mať problémy, že prerastá cez plot. Po nočnej úvahe pôjdem 2 metre od plota.
  korela Ono tými drevinami za 40 rokov sa môže stať nehnuteľnosť aj nepredajná alebo predajná na úkor ceny.
  Ešte ostáva možnosť sa presťahovať, i keď vám určite to miesto pre niečo vyhovuje. Škoda vynaloženej energie a námahy, človek sa učí celý život.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Skôr, či neskôr určite prerastie k susedovi. Ale veď to nie je problém, stačí kúpiť krovinorez a zo strany hranice pozemku tie kríky zrezať na hranici pozemku.

  vicktor je offline (nepripojený) vicktor

  ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
  Nie som odbornik na zahradkarstvo, ale v tom zozname su aj stromy - ako kmen zachyti kvapocky? Vysadte len kroviny.
  Podobne ako buchac, tiez sa mi to zda narocne na udrzbu. Aku vysoku chcete mat tu barieru? Aky vysoky je teraz existujuci plot a z akeho materilau? Neuvazovali ste napr. tkaninu natiahnut na pletivo?
  Ak trvate na takomto zivom plote, 1,2 m vzdialenost je malo.
  Inak sused ma vinohrad po celej dlzke 230 metrov???
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  EvaB. Sused má vinohrad po celej dĺžke, plot je pletivový a je našťastie jeho (dosť poničený, občas ho zavadí traktorom). V živom plote striedam zadný riadok kríky a menšie stromy aj viackmenné a predný riadok kríky, aby som vyplnila medzery vzniknuté v zadnom riadku. Strieka dosť dohora, má vinič na vysokom vedení. Chcem to mať tak cca 3-4 metre vysoké. Bude to voľne rastúci živý plot, teda nestrihaný. Ak by nestriekal, nič by som nevysádzala, pretože je to južná strana a budem sama sebe tieniť. Nič mi však neostáva. Zaberiem si veľkú časť pozemku a vlastne bez úžitku, zostane len estetika a bránenie sa pred hulvátom. Mám postihnuté dieťa, ktoré sa často na tom pozemku pohybuje medzi zvieratami a sused ju kľudne postrieka. Ak nepomôže živý plot ostáva mi už len súd a neviem, či by som uspela. Právnička mi povedala, že by mi musela vzniknúť škoda, čomu sa mi veriť nechce. To neexistujú aj iné ujmy?
  buchač EvaB. (Dnes 11:32) Sused má vinohrad po celej dĺžke, Strieka dosť dohora, má vinič na vysokom vedení.
  ...
  Ak nepomôže živý plot ostáva mi už len súd a neviem, či by som uspela. Právnička mi povedala, že by mi musela vzniknúť škoda, čomu sa mi veriť nechce. To neexistujú aj iné ujmy?
  ===================
  No holt...kto sa dal na vojnu, musí bojovať.
  Ja by som určite bojoval všetkými možnými prostriedkami...a kľudne aj nezákonnými.

  Na súde buď uspeješ alebo nie. Jedno je isté, nemáš čo stratiť, len získať.
  Máš dieťa ? Máš ! Je dokonca postihnuté...žiaľ.
  Išiel by som touto cestou. Získal nejaké konkrétne výsledky z určitých vyšetrení a pán titulovaný sused by sa solídne točil...a možno aj platil.
  EvaB. Dcéra nie je postihnutá z postrekov vinohradu. A vláčiť ju po vyšetreniach kvôli súdu, tak to už vôbec nie.
  Vojnu nechcem, myslela som, že presťahovaním na dedinu sa nám bude kľudnejšie žiť. Veľký omyl.
  Kvaka Koľko dní v roku to strieka? Nedá sa s ním dohodnúť, že ti povie presný deň, kedy bude striekať? Aby si mohla svoju dcéru ochrániť, stačilo by vtedy nebyť v záhrade. Nemôže to striekať z tvojej strany, aby tebe nešla chémia? Ja by som taký kolos nesadila, ak veľmi chceš, tak si daj turkestánsky brest v jednej rade.
  Oliwa Síce Vám to teraz pomôže ako hadovi koleno, ale žiaľ, áno, to je chyba, ktorej sa dopúšťajú mnohí novousadlíci. Pri kúpe pozemku vidia svoj budúci raj na zemi a čo je za plotom ich nezaujíma... Mnohé obce rozparcelujú ornú pôdu, ľudia si dajú postaviť domy na kľúč a potom im vadia poľnohospodárske pachy, ruchy, či myši, čo sa sťahujú na jeseň z polí do tepla... Alebo si v lete kúpia pozemok niekde na kopci s krásnym výhľadom a v zime sa tam potom nedokážu pre neudržiavanú cestu vyškriabať autom...
  Tipujem, že ten vinohrad tam pravdepodobne bol skôr ako Vy... ak je na takej veľkej ploche a bol udržiavaný, dalo sa predpokladať, v čom pestovanie viniča spočíva... Aj bez ohľadu na susedove spôsoby... Alebo sa opýtať, či má všetko samorodák... Človek sa učí celý život...
    zbaliť

  Aká by mala byť vzdialenosť voľne rastúceho živého plota od hranice pozemku?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.