Zavrieť

Porady

Zamestnanec predáva rovnaký druh tovaru

Prosím o radu. Prijali sme do TPP zamestnankyňu, naučili remeslo, ktoré dovtedy neovládala. Ona si kupuje u nás polotovar na výrobu a doma po práci vyrába rovnaké výrobky, ktoré predáva na trhoch, FB a pod. bez akéhokoľkvek oprávnenia. V zmluve však nemáme uvedené, že nemôže vyrábať rovnaký tovar. Čo s tým? Môžeme ju nejako postihnúť? V práci sa sťažuje, že nevládze robiť a poobede doma vyrába výrobky. Takto nás oberá o zisk... Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    § 83
    Výkon inej zárobkovej činnosti

    (1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.
    Ak nemá súhlas. porušuje ZP.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Nakoľko porušuje zákonník práce, vyzval by som ju písomne aby:
    A. Sa ďalej zdržala takejto činnosti
    B. Aby vydala bezdôvodné obohatenie, ktoré takto v rozpore so zákonom nadobudla.

    A ak bude treba a jednému z toho by nevyhovela, treba podať žalobu na súd.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc Aby vydala bezdovodne obohatenie ????? clovece a komu a ake???? To akoze si kupila polotovar a zhodnotila a predala a zisk ma odovzdat tretej osobe ???? Porusila zakonnik prace - ok beriem. Mozno neopravnene podnika - O.K. beriem - mozno porusila dusevne vlastnictvo- OK beriem treba ju zazalovat ale ziadat aby vydala bezdovodne obohatenie ???? Pokial to neije osetrene v pracovnaje zmluve tak nemoze pytat ziadne bezdovodne obhatenie. To by mohol tak maximalne vyslovit sud ako trest a prepadlo by to v prospech statu .
    profesional Áno, zisk ktorý vytvorila je bezdôvodné obohatenie. Tým, že predmetnú aktivitu - podnikanie - robila bez právneho titulu, ide o bezdôvodné obohatenie. Pozri Občiansky zákonník.
    Nepleť prepadnutie majetku, zhabanie veci, nárok na náhradu škody a povinnosť vydania bezdôvodného obohatenia. Ide o právne rozdielne inštitúty.
    A neurážaj. A áno, som profesionál v oblasti práva. Ale chvàliť sa tu nebudem. Ty si najprv naštuduj čo je to bezdôvodné obohatenie, kedy, ako a komu a na základe čoho sa vydáva a potom vyskakuj. Ak porušila právo duševného vlastníctva, je możné ju navyše žalovať o náhradu škody, tak v rozsahu majetkovej, ako an nemajetkovej ujmy. Ak sa.poriadne pozrieš do zákona tak zistíš, že vočo tomu kto sa dopúšťa nekalej obchodnej súťaže, je možné využiť viacero inštitútov a nárokov. Uplatnenie nároju na vydanie bezdôvodného obohatenia je jeden z tých miernejších. Nepleť si právo súkromné a verejné.
    dmc takze toto neopravnene obohatenie si bude ziadat firma ???? clovece a kolko takychto sudov si vyhral ?????? Predavaju polotovary. Dokonca jej ani nemozu zakazat ich kupit pokial to nemaju osetrene v zmluve. (Kde a koho urazam ?)
    profesional Áno, firma.
    Na súdoch mám úspešnošť 99,8 %. Ale väčšina vecí nekončí na súdoch. Zvyčajne sa druhá strana radšej dohodne ak vidí, že z jej strany by šlo o zjavne neúspešný spor.
    Nemusia jej ich predať. Nikoho nemôžeš prinútiť k predaju, ak sám nechce. Na odmietnutie predaja žiadnu zmluvu nepotrebujú. Predaj je striotne synalagmatický vzťah.
    Naštuduj si najprv nekalú obchodnú súťaž a potom sa môžme baviť.
    dmc no super..tak uz mas klienta..Hor sa...tazit !
    profesional Neviem či si si všimol, ale radím tu zadarmo. Veĺmi veľa rokov. Nikdy som si tu klientov nenaháńal a pre nikoho z.porada.sk som nikdy žiadnu platenú službu neposkytol.
    Chápem, že sa ti nepáči, ak má malý podnikateľ dodržiavať pravidlá a ak ich poruší, prísť o nezákonný profit. Ale je to.proste tak.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Keď nechcete aby zamestnankyňa vyrábala rovnaké produkty doma, tak jej nepredávajte polotovar. Normálne predávate polotovar aj iným zákazníkom ? Ak nie, nič vám nebráni zakázať predaj polotovaru.
    1zuzika1 Polotovar predavame aj inym zakaznikom. Tak jej oznamim,ze jej polotovar nepredam. Ma tolko drzosti, ze ide a predava to na rovnakych akciach ako my...
    sosak Použi pri tom argument z odpovedi @ Tweety, že porušuje ZP.

    Zamestnanec predáva rovnaký druh tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.