Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok - doplatenie poistenia?

Dobrý deň, priateľke bola uznaná invalidita vo výške 60 percent, s tým že sociálna poisťovňa jej preplatí spätne 3 roky dôchodku. Bohužiaľ invalidný dôchodok jej nebol uznaný lebo vo svojom veku 33 rokov musí mať platené poistenie 5 rokov a ona má 4 roky a 123 dní. Samozrejme môže si ho doplatiť za 243 dní. A má možnosť si vybrať či si doplatí z minimálneho vymeriavacieho základu čo by bolo za to obdobie okolo 400 € alebo z maximálneho vymeriavacieho základu čo by bolo 3200 €. Chceme doplatiť z maximálneho vymeriavacieho základu za rok 2004 aby mala vyšší dôchodok, len ma zaujíma o akú sumu jej to navýši, či sa to vôbec oplatí? Za každú radu ďakujem.
Naposledy upravil Matias82 : 19.03.17 at 19:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kama50 je offline (nepripojený) Kama50

    Kama50
    Osobne by som dala z maximálneho vymeriavacieho základu, keby som si mala i momentálne požičať.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matias82 máme k dispozícii 7000 € za tie dni čo jej chýbajú 243 doplatíme 3200 € to je z maximálneho vymeriavacieho ale môžme doplatiť aj ďalšie dni tiež z maxima - návýši jej to dôchodok? a chcem vedieť najekú sumu o akej sa bavíme podľa tohto http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=619 sa jej osobný bod za obdobie čo bola do roku 2003 sa ako počíta?
    Matias82 neviete mi poradiť aký ma priateľka osobný mzdový bod do roku 2003?
    Katy a R nájde si ho doma v šuflíku na výpise, ktorý dostali všetci poistenci.
    za dobu štúdia, ak to bolo celý kal rok - 0,3
    Matias82 S týmto výpočtom si neviem rady.

    ADH = 11,35 € za rok 2017
    ODP = ????
    VZ (priemerna mzda v r. 2004) = 525 €
    Moj VZ , z ktoreho doplatim = 525 € * 3 = 1575 €

    Odvody = 18% + 6% = 24 % = 0,24
    Doplatit na odvodoch = 1575 € * 0,24 = 378 €/ mes = 4536 €/rok

    Vypocet POMB pre novy dochodok:

    POMB= [(3-1,25) * 0,68] + 1,25 = 2,44

    Percento postihnutia = 60

    Novy dochodok:
    ADH * ODP * POMB * %postihu =
    11,35 * ???? * 2,44 * 0,60 = ???

    Priateľka má len strednú zarátanú do dôchodkové poistenia a má 34 rokov. Viete mi povedať keď si doplatíme maximum za rok 2014 POMB bude takýto a nebude ho znižovať OMB za roky štúdia? A čo doplniť za tie roky.
    Andyke Otázky: 1. Dátum priznania ID ? Lebo celk. dobu dôchodkového poistenia treba vypočítať.
    2.Tvoja priateľka nepracovala po VŠ u nás na Slovensku?
    3. Prečo píšeš rok 2014 doplatiť v tomto poslednom komentári ? ( podľa mňa už vtedy neštudovala, keď sa pozerám na dátum narodenia)
    Matias82 1. dátum priznania ID je od 30.12.2012
    2. Nikdy nepracovala bola len na úrade
    3. pomýlim som sa myslel som rok 2004
    Matias82 a od 2004-2008 bola na výške za to obdobie si môže doplatiť.
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matias82 nie lebo ževraj má 34 rokov a nespadá pod nejaký zákon, najpr jej uznali invalidný z mladosti len potom to zmenili.
    Matias82 bolo jej povedané že po 30 rokoch nie je možné dať invalidný z mladosti.
    Matias82 je nejaký zákon ktorý obmedzuje to že ak je staršia tak nemôže dostať invalidný z mladosti?
      zbaliť

    Invalidný dôchodok - doplatenie poistenia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.