Zavrieť

Porady

Oprávnený zástupca - FO-živnosť

ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

Zmenilo sa niečo v povinnostiach zamestnavat zástupcu v pracovnom pomere? Viem, ze bola novela živn.zákona a čosi platí inak v s.r.o., ale dnes som dostala otazku, ci maly živnostník musí Oprávneného zástupcu zamestnávat, ci nestaci, (ako v minulosti bolo na Dohodu... - ktorá je zrušená) napr. Zmluva o dielo alebo Prikazna zmluva.
Ak je povinnost zamestnat takeho zástupcu v pracovnom pomere, je tam uvedeny aj minimalny počet hodin v mesiaci?
A je vôbec povinné platit (lebo sa jedná o manželku a manžela) takému "nasilu zamestnancovi" mzdu? Čo keby pracoval zadarmo? Odpadli by administratívne práce okolo mzdy. A naviac, odvody, čo u napr. starobných dôchodcov je určite zbytočne.
Kto s tym má skusenost? Kto to kontroluje? A hlavne: kto to pokutuje?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zamestnanec v pracovnom pomere nemôže pracovať zadarmo. Máme predsa zákon o minimálnej mzde...
Keby aj, odvodom sa vyhnúť nedá, ak má pracovnú zmluvu, je v zmysle zákonov o ZP a SP považovaný za zamestnanca a odvody musia byť aspoň z VZ...atď...
Jedine žeby bol zamestnaný na kratší pracovný čas, napríklad tak na hodinu mesačne.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

a co dohodnuta odmena: bez nároku na odmenu? takuto formuláciu nie je mozne pouzit? Aj v dohode o vykonaní práce to občas pouzijem a doplním, že .... má nárok na cestovné náhrady :-)))
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nnno, nechce sa mi teraz večer hrabať v Zákonníku práce a spol. ale si myslím , že bez tej minimálnej mzdy to nepôjde, aj keby dotyčný zamestnanec na tom skalopevne trval...(že si rád popracuje zadarmo)
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Pardon, že sa miešam medzi odborníkov,
ale čo tak vyhnúť sa u manželov pracovnému pomeru a použiť Občiansky zákonník a Príkaznú zmluvu?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

ved v tom je problem, vraj dáké školenie mali kaderníčky a tam im bolo povedane, že opravneny zastupca musi mat Pracovnú zmluvu..!! A teraz ako to urobit, ked sa nechce dochodcovi zbytocne vyhadzovat peniaze na povinné odvody? Zatial ma aj Prikaznu zmluvu, aj po ruku DoVP, keby komusi sa čosi nepacilo.....Len by som rada vediet, ako to ma byt spravne. Lepsie sa argumentuje, ak viem, čo je v zmysle zakona.....:-))
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
No, už je neskoro na serióznu diskusiu, sľubujem, že zajtra sa pozriem na ten živnostenský zákon, ako je to s tými zákonnými zástupcami neštastnými a zle platenými...
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Co praví zákon:
§ 11
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi;to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak elPi začal, ja dokončím,
kedže ide o manželov, tak nemusí byť medzi nimi pracovnoprávny vzťah.
Ak by nešlo o manželov, tak zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere alebo na dohodu. O výške úväzku zák.zástupcu sa v živn.zákone nehovorí, takže pokojne môže mať maličký uväzok a tomu zodpovedajúci plat.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Taký istý problém má aj môj známy. Účtovníctvo mu robila nejaká pani a neporadila mu dobre, ako postupovať pri zástupcovi. T.z. že od roku ´97 má v živnostenskom liste vedeného zástupcu na jednu činnosť, no na DÚ vôbec nie je registrovaný pre daň zo závislej činnosti, zástupcu vôbec neeviduje ako zamestnanca - ani dohodu a neodvádza za neho ani daň, ani žiadne odvody.
Ja som mu vedela poradiť len to, čo hovorí zákon. Ale čo s ním teraz bude, ak si ho zavolajú na kontrolu?!
Čo by som mu mohla poradiť? Veľmi pekne vás prosím o radu, ako by ste takéhoto podnikateľa riešili vy? Alebo mu už niet rady, ani pomoci?!

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

wow..beata vlastne mi pripomenula, ze ...aj DU s tym suvisi :-)
podnikatelka nie je registr. ako platca dane zo zavislej cinnosti a to znamena, ze mamku /v tomto konkr.pripade/ ako keby nezamestnavala, alebo by nemohla. Viem, ze registracia nie je problem, len ta minim. mzda, akakolvek, mi vadi..Zeby sa tomu skutocne nedalo vyhnut? Citacie elPi a J.M. su jasne...Pracovno-pravny vztah!! Hodina denne? Hodina mesacne? Je to potom este zodpovedny zastupca?
A kto to bude kontrolovat? Z odbor.hladiska zivnostenske odd. najskôr, DU to moze byt jedno..Kto to bude pokutovat? jedine ZO, lebo sa nejedna (zatial,ak nie je povinna mzda!!!) o dan.unik... Hlavičky-makovičky, ako dalej? :-)))
0 0
gaga gaga

gaga je offline (nepripojený) gaga

To, čo odznelo doposiaľ, s tým súhlasím a upresňujem: Živ.zákon v par. 11 hovorí, že zodpvedný zást. musí byť v "pracovno-právnom vzťahu" k zamestnávateľovi. Par. 1 Zákonníka práce, ods. 3: pracovno-právne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, to znamená, dohoda o vykonaní práce - par. 226 ZP a za určitých okolností aj dohoda o brigádnickej práci študentov /vzdelanie, prax/ - par. 227 ZP.
Pojem "zodpovedný zástupca" neznamená, že musí pracovať denne na plný úväzok, resp. znížený úväzok. Zodpovedný zástupca zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Podľa môjho názoru napr. dostane odmenu na dohodu o vykonaní práce bez odvodov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Presne tak, ako hovorí gaga,
dôležité je splniť náležitosti kladené na ZZ v živnostenskom zákone, a nie je vôbec dôležité, ako sa prakticky realizuje pracovno-právny vzťah. Viem si živo predstaviť i scenár, že ako živnostník zamestnám na plný uväzok nejakého predpoklady spĺňajúceho ZZ-cu, a dám mu dlhodobé neplatené voľno...
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

to uz sa mi viac paci....:-)) ale to dlhodobé neplatené volno - odvody tam neplatia? a čo to je dlhodobé? hm,hm???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dlhodobé neplatené voľno je napríklad voľno, ktoré začne v deň nástupu do zamestnania a skončí nevedno kedy - pravdepodobne v deň výstupu.

Odvody do zdravotnej poisťovne sa podľa § 15 ods.2 písm.b) zákona 273/1994 neplatia, ak dotyčný preukáže, že platí zdravotné u iného zamestnávateľa.

Do sociálnej sa ohlási prerušenie, počas prerušenia sa neplatí nič.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

No ľudkovia, veeeľmi sa mi páči táto debatka. Ale teda, čo by mal ten môj dotyčný panáčik urobiť?! Mal by sa ísť teda zaregistrovať na DÚ? Mal by prihlásiť toho ZZ do SP?

A skúsme sa ešte porozprávať, ako by to bolo, keby sa ten môj človek rozhodol, že už nechce toho svojho ZZ a chce ďalej podnikať bez neho. Veď prax vlastne môže doložiť na základe toho predošlého podnikania so ZZ... a ak tá živnosť nie je koncesovaná...
Čo vy na to? Myslíte, že ŽÚ uzná túto kvazi prax?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

beatka, a ... treba mu tu prax vôbec? živnost.zakon bol tiez novelizovany, mozno stačí zabehnut na urad a zistit..
ja osobne mam skusenosti z KE uradov a je to na neuverenie, ake rôzne vyklady davaju, ake rôzne zivnost.opravnenia (nemyslim iba textovo, ale aj obsahovo) je možno ziskať, u jedneho nejde toto, u druheho ine..a tretí hlada, kam to dat.
Preto skusme pomenovat činnosť všeobecnejšie, hm,hm, v zmysle dovoleneho (informovaní uz vedia, čo môzu...) a je po ZZ :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ten živnostník stále zamestnáva toho ZZ, tak by tie registrácie mal urobiť, alebo radšej zrušiť tú živnosť a tváriť sa ako mŕtvy chrobáčik.
Alebo zamestnať nového ZZ a pri tejto príležitosti sa ísť registrovať a tváriť sa, že je to jeho prvý zamestnanec. Ťažko niečo seriózne vymyslieť, keď to už bolo.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Veľmi sa mi vaše názory ľúbia. Takto mu to veru budem reprodukovať, niečo vyšpekulujeme.
Ináč pán Jozef, to s tým mŕtvym chrobáčikom tiež nie je na zahodenie, nakoľko ten môj človiečik by sa aj podobal... čojaviem, na takého brouka pytlíka hihi
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak mu to začerstva navrhnite...
A v živnosti nech pokračuje manželka, milenka, deti, rodičia, prarodičia...
...a jeho nech zoberú ako ZZ, keď už má tú prax.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Hihi, tipujem to na tú milenku, s tou sa dá všeličo podnikať
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať