Zavrieť

Porady

Prepis domu na viaceré deti

Môže matka prepísať svoj dom rovnakým dielom na všetky deti? Alebo sa musí dom prepísať iba na jedno dieťa? Naša babka sa rozhodla pred smrťou svoj dom prepísať na deti: môjho otca a jeho dve sestry. Staršia otcova sestra tvrdí, že to nie je možné, že dom môže byť prepísaný iba na jedného. Keďže ona je zo súrodencov najstaršia, navrhuje, aby bol dom prepísaný na ňu a ona ostatných dvoch po babkinej smrti vyplatí. Babka žije už tri roky u nás, pretože vyžaduje opateru. Jej dom je momentálne neobývaný a nie je predpoklad, že by sa doň niekedy vrátila. Pred smrťou chce urobiť "poriadky", vraj aby potom nenastali nejaké zbytočné zvady. Babka by bola najradšej, keby prepisom prešiel dom na všetky jej tri deti, ale otcova sestra už babku vystrašila, že tak prídu o všetko, lebo že to by bola špekulácia. Môj otec a jeho mladšia sestra sú veľmi mäkké povahy, súhlasia so všetkým, len aby rodina neišla proti sebe. V minulosti sa ale stalo, že staršia sestra ešte za života babkinho muža prepísala na seba chalupu starých rodičov v Tatrách s tým, že na ňu budeme môcť chodiť všetci. To sa ale nestalo, po dedkovej smrti chalupu predala aj s celým zariadením. Môj otec na to nikdy nič nepovedal, ani sa nepýtal na svoj podiel z predaja. A moja mama sa do ich majetkových vecí nikdy nemiešala. Najstaršia sestra bola vždy generál rodiny, o všetkom rozhodovala. Keď starý otec zomrel, presťahovala starú mamu k nám s tým, že máme najviac miesta a vždy je u nás niekto doma. Ona sama chodí na služobné cesty a jej muž nemá vzťah k starým ľuďom. A opäť nikto nenamietal, lebo starej mame je aj tak u nás najlepšie. Vždy k nám rada chodila aj so starým otcom, sme na ňu zvyknutí.
Ďalším problémom je dôchodok. Stará mama má svoj starobný a tiež vdovský dôchodok. Jeden ostáva v banke, druhý jej otec nosí každý mesiac domov. Stará mama z neho dá sto eur mojej mame na stravu a opateru (chcela dávať viac, ale mama nesúhlasila) a zvyšok rozdeľuje pre svoje pravnúčatá. Má štyri pravnúčatá: z otcovej strany dve, od každej otcovej sestry jedno. Keďže stará mama dáva každému pravnúčaťu rovnakým dielom, staršej otcovej sestre sa to nepáči, že takto má naša rodina viac peňazí ako zvyšné dve. Podotýkam, že sumy nie sú vôbec vysoké. Navrhli sme preto starej mame, aby si všetky peniaze nechávala na účte a po jej smrti sa spravodlivo rozdelia. S tým súhlasila aj najstaršia sestra, ale stará mama si postavila hlavu, že so svojimi peniazmi bude narábať tak, ako ona uzná za vhodné. Staršia sestra si ale myslí, že sme starú mamu my na to nahovorili. Preto začala vybavovať jej presťahovanie do penziónu, kam stará mama samozrejme ísť nechce. Všetko sa to začína zamotávať a keďže otec sa vždy hrozil nepriateľstva v rodine, povedal, že najlepšie bude, ak jeho staršej sestre necháme dom ako si želá, nech si s ním robí čo chce. Len aby jeho mama mala pokojnú starobu a netrápila sa. To isté navrhuje aj moja mama, tá chce mať tiež kľud a bojí sa, aby otec z tých starostí neochorel. Vraj peniaze za to nestoja, nech sa na všetko vykašleme. Taký istý postoj má aj otcova mladšia sestra. Jediní komu sa to nepáči sme my dvaja s bratom a syn mladšej otcovej sestry. Nemyslíme si, že je správne, že celú rodinu diriguje jedna osoba a nikto sa jej neodváži vzoprieť.
Vie mi niekto poradiť nejaký oficiálny postup v zmysle zákona? Na čo máme vlastne nárok? Dom po babke je veľký, prestavaný, s veľkou záhradou, v dedine, ktorá je súčasťou Bratislavy. Jeho hodnota je dosť vysoká, keďže pozemok siaha až do ďalšej ulice, je rohový a má 24 árov. Dá sa rozdeliť na tri samostatné pozemky, každý by mal prístup z ulice. Nechcela by som aby to vyznelo, že my traja sa lakomíme na babkin majetok, ale zdá sa nám nespravodlivé, aby jeden člen rodiny profitoval zo všetkého. Ďakujem vám za odpovede.
buchač Po prečítaní (snažil som sa pozorne) celého príbehu "lásky" v rodine si trúfam povedať, že nech už urobíte čokoľvek, vždy to bude nevyhovujúce.
Samozrejme, že jedna varianta by vyhovovala...
Ešte aj pohreb urobíte, aj kar za vlastné...vtedy to bude OK.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdu má babka.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    branislavp, Katy a R, Oliwa, afrikánka, mareko, arizona, Xanti
    7

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Milá vnučka, ak tvoja teta robí také zvady v rodine a vy sa bojíte aby defakto rodičia tvoji a tvoja druhá teta neprišli skrátka,
    tak skúste babke navrhnúť aby dom darovala Vám .. svojím vnúčatám,
    či daruje dcérinemu dieťaťu 1/3tinu, dalšej dcéry dieťaťau 1/3tinu a vám kedže ste dve deti od syna babky po 1/6tine,
    alebo dá všetkým vnúčatám kedže ste štyria rovnako po 25% z domu, to je už jedno, pani generál teta môže tak akurát ovplyvniť podiel svojho dieťaťa, a ak sú vaši rodičia mäkký, vy predpokladám že mäkký nie ste, a svoje si ubránite.

    A v zmysle zákona, to čo hovorí teta nie je pravda, na dome môže byť aj milion spoluvlastníkov. Akurát pôda polnohospodárska, lesná sa nesmie drobiť tak tam sa prepisuje les, abo role len na jedného dediča.
    Oliwa Role, les - pre upresnenie: môže byť viac dedičov, ale musí byť dodržaná minimálna veľkosť parciel /role 2000m2 a les 5000 m2/.
    MenoPriezvisko
    Pokiaľ to chcete riešiť pred smrťou, môže dom darovať (predať) komu chce, nemusí to byť ani nik z rodiny. Ale odpoveď na tvoju otázku, tak ako pri dedičskom konaní tak aj pri darovaní môže darovať 1/3 každému z detí avšak nejde povedať, ktorá 1/3 patrí komu. Keď sú takéto vzťahy v rodine resp. takýto náčelník v rodine, tak by som povedala že pre pokoj všetkých je lepšie spísať takú zmluvu, kde bude mať povinnosť vyplatiť oboch súrodencov hneď ak chce celý dom. Odporučila by som si dať dom ohodnotiť, nemusí to byť znalecký posudok čo stojí cca 200 €, skúste osloviť nejakú realitku nech určí reálnu trhovú hodnotu, berú za to cca 20-30 €. To isté sa týka aj jej peňazí, môže si s nimi robiť čo chce, aj keby ich splachovala do záchoda, stále sú to jej peniaze a sestra ani nikto iný s tým nemôže urobiť nič.
    Naposledy upravil MenoPriezvisko : 21.03.17 at 16:48
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ottingerova Ďakujem za všetky rady. Dúfam, že to dopadne dobre a bez emócií. Ale fakt je, že otcovej staršej sestry sa všetci boja. Okrem babky - zatiaľ.
    misoft No keď je babka vitálna - nech daruje dom vnúčatám.... a svojej dcére môže pohroziť - že ju vydedí, keď je taká hnusoba a mamonárka.... že napíše závet a ona dostane z koláča dieru....
    Oliwa Pre Vašu informáciu si môžete pozrieť inzerciu realitiek - ak je to dedina v okolí BA, určite nájdete desiatky inzerátov a hneď budete v obraze, akú hodnotu tam má m2 stavebného pozemku... + dom k tomu.
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Odpoveď: môže
    Babka sa evidentne riadi zdravým sedliackym rozumom. Tak nech jej to dlho vydrží.
    Ak teta iniciatívne vybavuje pre ňu penzión a ona tam ísť nechce - ako ju tam chce dostať? Hlavne, ak sú Tvoji rodičia ochotní a schopní sa o ňu starať naďalej... Čo bude nasledovať? Nechcem strašiť, ale len tu na porade je dosť príbehov... Aby ďalším krokom nebola darovacia zmluva v prospech tety nevedomky podpísaná babkou alebo zbavenie svojprávnosti... Ako vôbec teta prepísala na seba tú chalupu? Mala darovaciu zmluvu? Ak to už urobila raz a prešlo jej to, kde máte istotu, že tak neurobí zase?
    Tete by asi bolo načim rovno povedať, že nechcete, aby raz starorodičovský dom stihol rovnaký osud ako Vašu "rodinnú" chalupu... Ale to by mala babka, či jej 2 deti...
    Teta by mala "kápnout božskou" a preukázať, koľko dostala za jej predaj, keďže chalupa v Tatrách nie je latrína v Hornej Dolnej...O túto sumu by mal byť znížený jej podiel s babkinho majetku. Resp. ak by sa chalupa v Tatrách rovnala tretine domu so záhradou, teta by nemala dostať nič a babka by ho mala rozdeliť medzi 2 zostávajúce deti. Vtedy by to bolo spravodlivé.

    Môj starý otec vraj hovorieval: cudzie nežiadam, svoje nepopustím. Asi na tom niečo bude...
    Naposledy upravil Oliwa : 22.03.17 at 16:37

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Tetka vas chce obabrat.
    Babku mozete upokojit ze nemusi nic riesit, vybavite to az potom.
    Ak chcete vykompenzovat kauzu chata, nachystajte si darovaciu zmluvu a notara.

    Prepis domu na viaceré deti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.