Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady zamestnancovi pri používaní auta partnerky (2017).

Dobrý deň.

Chcem poprosiť o radu, kedže som nič nevygoogloval. Na cestovanie do práce používam súkromné auto, ktoré ale nie je moje. Je to auto partnerky. Podľa zamestnávateľa mi nemože vyplácať cestovné náhrady, kedže podľa neho, sa rokom 2017 zmenil zákon, t.z., že osobný automobil musí byť písaný na mňa. Čo je na tom pravdy, resp.ako by sa to dalo spraviť,aby mi náhrady vyplácal i keď nie som majiteľom daného automobilu.

Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Ide o príspevok na cestu do zamestnania hradený zo sociálneho fondu?
antares No toto popravde neviem.
avalik cize ta posiela na pracovne cesty a nevyplaca ti cestovne nahrady alebo ta posiela verejnou dopravou, ci mas k dispozicii auto zamestnavatela?
antares Posiela ma na pracovné cesty, na ktoré som doteraz mohol využívať súkromné auto. Neposiela ma verejnou dopravou a ani nemám k dispozícií auto zamestnávateľa. Náhrady by mi vyplácal, len mi tvrdí, že auto musím mať písané na seba, že nemôžem chodiť na vozidle, ktorého nie som majiteľom. V roku 2015, 2016 nebol problém, že som nebol majiteľom daného vozidla. Tak neviem čo mám robiť. Kvôli tomu nové auto kupovať nebudem, a ani auto partnerky nemám v pláne prehlasovať na seba.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Zákon o cestovných náhradách sa naposledy menil v roku 2015 a takáto zmena tam teda nebola. Takže zamestnavatel si na vás vymýšľa.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    antares Ďakujem. Takze môžem využívať aj auto, ktorého nie som vlastníkom a ani držiteľom?
    jakubzemko Áno
    veronikasad Môžeš, ale spôsob prepravy na pracovnú cestu určuje zamestnávateľ pred pracovnou cestou. Ak auto napr. nie je poistené, nemusí s tým súhlasiť.

    Ide o jednorazové alebo opakovane používanie?
    antares Ďakujem za radu. Prajem pekný deň.
    antares Ide o opakované používanie. Auto je poistené.
    veronikasad Nerobíš náhodou na živnosť?
    antares Nie, nerobim na zivnost. Som zamestnanec.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    V Zákone o CN stále platí toto:
    § 7
    Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

    (1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.
    antares Ďakujem. Ale zle som sa vyjadril. Pracovnú cestu som mal na mysli.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    No nech ti zamestnavatel ukaze ako sa zakon menil ...tu je aktualne znenie zakona https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/283 ... pozri par. 7, nie je tam podmienka na pouzitie vlastneho vozidla zamestnanca. A ti nevyplati cestovne nahrady porusi zakon a kontrolne organy mu to spocitaju

    annova je offline (nepripojený) annova

    annova
    je mozne vyuzit i dohodu

    § 7
    Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

    10
    Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

    Cestovné náhrady zamestnancovi pri používaní auta partnerky (2017).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.