Zavrieť

Porady

koncesionárske poplatky za zamestnávateľa

Sme firma, ktorej počet zamestnancov je okolo 50, s dohodármi aj viac. Platíme koncesionárske poplatky v kategórii nad 50 zamestnancov, ale v poslednej dobe máme vo firme maximálne 49 zamestnancov + 3 dohodárov.....
Dávnejšie som na internete našla informáciu, že aj dohodári vstupujú do počtu zamestnancov, za ktorých sa odvádza koncesionársky poplatok (sú v pracovnoprávnom vzťahu so zamestnávateľom).
Dnes som však našla názor, že dohodári sa nepočítajú. Vie mi niekto povedať, ako to je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Tu na ich stránkach to máš predsa jasne napísané:

    https://uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JAJA11 zabudla som sa poďakovať. Už sme nahlásili nižší počet zamestnancov :-) Nakoľko sme platili viac ako bola povinnosť, pokuta nebude :-), ale teraz si musíme dávať veľký pozor a ak prekročíme počet 50 okamžite poslať oznámenie a navýšiť platbu.
    vicktor ... a dokupit televizory pre tych novych.
    JAJA11 :-D veď naši zamestnanci chodia do roboty len kvôli tomu, že môžu pozerať TV :-D
    Dokonca ani rádio nepočúvajú .... no čo už, na Slovensku je to tak!!!!!

    Tak teraz som v šoku, v apríli tam ešte určite bolo, že sa nezapočítavjú, teraz je to tam zmenené! Ale na základe čoho? Bohužiaľ som si tú stránku neodložila ......
    evuš ..trochu sa tu votriem...odkedy sa do počtu zamestnancov započítavajú aj dohodári ??? Ďakujem.
      zbaliť

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    ja som našla aj toto na ich stránke: "Zamestnanci, pracujúci na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov, sa do počtu zamestnancov, rozhodujúcich pre určenie výšky úhrady a povinnosti platiť úhradu, nezapočítavajú." ... kukni: http://rtvs.m7.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit tak teraz neviem čo je správne, či "započítavajú" alebo "nezapočítavajú".

    Upravujem: takže dohodári sa podľa rtvs započítávajú, tá druhá stránka rtvs.m7.sk - je pravdepodobne podvod, čo ako zamestnávateľ, ktorý hľadá info nemá ako zistiť ... ešte som zvedavá, ako budú riešiť odvolanie sa na pokuty za oneskorené úhrady, z dôvodu info z falošnej stránky ...
    Naposledy upravil Erika-ežka : 29.05.17 at 14:10
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka čo nie je jasné? NEZAPOČÍTAVAJÚ
    Erika-ežka ale na tomto linku : https://uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit je napísané, že : citujem: "Zamestnanci, pracujúci na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov, sa do počtu zamestnancov, rozhodujúcich pre určenie výšky úhrady a povinnosti platiť úhradu, započítavajú."
    kn-alka boha, kedy to zmenili? doteraz tam bolo, že NEzapočítavajú.

    Ked som ten link pricápala ja, bolo tam, že NIE - roky rokúce sa podľa toho riadim.
    JAJA11 presne tak, ja som na základe toho teraz znížila platbu a tak to budem musieť zase vrátiť !!!! choré.....

    hľadala som ďalej a podľa zákona o konc.poplatkoch by sa dohodári nemali počítať. Len už asi veľa zamestnávateľov zistilo, že sa nepočítajú dohodári a znižujú poplatky a oni práveže potrebujú viac peňazí, tak to tam opravili .....
    poslala som otázku do RTVS a čakám, čo mi odpovedia. Škoda, že som si neuložila PrintScreen tej stránky ešte s tým "nezapočítavajú"
    kn-alka treba teda zaslať dopyt na ich stránky, nech tam aspoň dopíšu, že odkedy
    Dáša_ ked si dáš časté otázky http://rtvs.m7.sk/zamestnavatelia/caste-otazky , tak tam píšu, že dohody sa nepočítajú. sú tu dva rôzne odkazy, na každom sa píše inak, ale telefonny kontakt majú oba odkazy rovnaký.
    beboda že vraj zmena je na základe súdnych rozhodnutí nám bolo povedané na RTVS, ale nevedeli povedat platnosť od
    kedy takže nám už prišli za minulý rok 2016 nedoplatky z dohôd☺
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    veľmi silno rozmýšľam - že kde môžu mať dohodári takú prácu - že aj telku stihnú sledovať? ten zástrčkový zákon fakt nemá chybu!
    - len k tomu - čo avalik citovala - pripnuté zo ZP § 223 - kúsok :
    "Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, § 85 ods. 1 a 2, § 90 ods. 10, § 91 až 95, § 98, § 119 ods. 1 a šiestej časti. Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných ...."
    - sú to zamestnanci (aj pre iné účely - napr SP, ZP , DU ... )
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Erika-ežka len aj to je choré, že na stránke majú, že za dohodárov netreba/treba platiť (kto na akú časť stránky natrafí) a v dákom usmernení, že áno - treba ... potom budú dorubovať ...
    Katy a R sami sú z toho zákona hotoví ... (ale zase aj na iných stránkach - napr ZP nájdeš "nepravdivo-protichodné" info - musíš byť v strehu!)
    evuš Asi tým "oonom" napíšem list do vlastných rúk a budem žiadať vysvetlenie...majú ale smolu..minulý rok sme znížili sumu a mám všetko vytlačené, čierne na bielom..ak chcú nech si strčia zástrčku do zadku tí, čo "zveľaďujú" zákony....
    avalik pozor, netreba si mylit "pracovnopravny vztah" a "pracovmy pomer" ... dohody su definovane v ZP ako "Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru" ... a zakon co som citovala hovori o " zamestnávateľ,4) ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov" ... nehovori "ktory v pracovmopravnom vztahu..."
    ErikaDP avalik,
    RTVS trava na vymahaní poplatkov aj za dohodárov, ja sa stotožňujem s Vašou odpoveďou, podľa mňa RTVS zamiňa slová: pracovnoprávny vsťah za slovo: pracovný pomer, veď predsa v zákone je to stanovené jasne: pracovný pomer.
    Ak by mali narok aj za dohodárov, tak by mali inicivat zmenu znenia zaákona.
    Ale ako sa brániť ? Dnes mi prišla ( z automatizovaného systému RTVS-
    ich zdôvodnenie prečo danému zamestnavatelovi zvýšili taxru aj za dohodárov:
    Neviem ako sa voči tomu brániť ked zrejme prekrucaju znenie zákona ? Kde by sme to mohli posunuť ?
    Tu je ich odpoveď:
    Dobrý deň,

    v nadväznosti na Váš email dotýkajúci sa brigádnikov či dohodárov oznamujeme:

    V zmysle ustanovenia § 3 zákona č. 340/2012 Z.z. (ďalej len zákona)
    „Platiteľ úhrady (ďalej len "platiteľ") je
    a) fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome,

    b) zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.“


    V konaniach o zaplatenie dlžnej úhrady za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska sa RTVS stretáva s argumentáciou žalovaných v tom zmysle, že osoby, ktoré žalovaní zamestnávajú na základe dohôd o vykonaní práce sa do počtu zamestnancov, za ktorých sú žalovaní povinní platiť úhrady za služby nezapočítavajú.
    RTVS má doposiaľ k dispozícii viacero rozhodnutí, v ktorých sa súdy zaoberali uvedenou problematikou. Okresné súdy a krajský súd ako súd odvolací sa s právnym názorom RTVS stotožnili vo svojich záverečných rozhodnutiach, z ktorých vyplýva, že aj osoby zamestnávané na základe dohôd o vykonaní práce sa započítavajú do počtu zamestnancov na účely výberu úhrad za služby verejnosti.

    Z výrokov súdov o zaplatenie pohľadávky za úhrady vyberáme:
    ....Pracovný pomer je základný typ pracovnoprávneho vzťahu založeného podľa Zákonníka práce. Je to pracovnoprávny vzťah založený na základe pracovnej zmluvy a upravený v § 41 a nasl. Zákonníka práce. Zákonník práce bližšie neustanovuje, čo sa za obdobný pracovný vzťah považuje. Avšak v nadväznosti na § 3 písm. a) prvý bod zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z.z. možno konštatovať, že obdobný pracovný vzťah je pracovný vzťah uzatvorený podľa zákonov ako sú napr. zákon č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov, (.....). Uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru vzniká podľa § 1 ods. 5 Zákonníka práce pracovnoprávny vzťah a nie obdobný pracovnoprávny vzťah. V prípade „dohôd“ teda nejde o obdobný pracovný vzťah – ide o pracovnoprávny vzťah avšak mimo hlavný pracovný pomer.


    Vzhľadom na vyššie uvedené pristúpil vyberateľ úhrady k vystaveniu predpisov za úhrady aj za zamestnancov pracujúcich na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ved to mas jasne napisane v zakone
    340/2012 Z. z.
    Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska

    § 3
    Platiteľ úhrady
    Platiteľ úhrady (ďalej len „platiteľ“) je

    b) zamestnávateľ,4) ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad5) posudzuje ako zamestnávateľ

    je dohoda pracovny pomer alebo obdobny pracovny vztah? - nie je, tak dohodarov nepocitas
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    evuš ..tak ako to je ? Započítavajú, či nezapočítavajú sa dohodári ?
    kn-alka stále nevieme, na ich stránkach to majú dopletené.

    doteraz bolo, že sa NEzapočítavali.
    avalik ved som to vysvetlila v poslednom odstavci
    evuš ..vďaka...metie ma, že minulý rok sa nezapočítavali a teraz tam na stránke majú, že dohodári sa započítavajú..
    avalik Nepozorny editor stranky.
    Dáša_ ja som paranoik a vidím v tom úmysel. Podľa mňa viec ľudí bude hľadať na stránke. A keď narazia na prvú informáciu, že sa počítajú aj dohody, berú to ako pravdu - viď aj túto diskusiu...
    Erika-ežka už mi prišla odpoveď, citujem: "oznamujeme Vám, že podľa usmernenia výrokov jednotlivých súdov s poukazom na § 41 Zákonníka práce a nasl. sa do počtu zamestnancov za účelom platenia úhrady za služby verejnosti podľa § 3 písm. b) zákona č. 340/2012 Z.z. zarátavajú aj zamestnanci pracujúci na dohodu (všetky druhy zmlúv)." - ale na stránke majú ešte stále obidve alternatívy
    avalik patagraf 41 hovori o pracovnom pomere, na dohody sa nevztahuje, je to druha cast ZP a ta sa v paragrafe 223 nespomina ...dohody su prace vykonavane mimo pracovneho pomeru
    Erika-ežka no ... to im treba povedať, ale asi to veľmi neakceptujú, keď "beboda" písala, že už im prišli za minulý rok nedoplatky z dohôd ... ja som si vytlačila foto z ich stránky, že tam majú uvedené, že sa dohody nezapočítávajú ... len neviem či to pomôže ...
    Erika-ežka neviem, či toto tam pribudlo a hlavne kedy, alebo to tam bolo: https://uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/caste-otazky - rozkliknite si :"Počíta sa medzi zamestnancov aj zamestnanec na dohodu o vykonaní práce?" ... a tu je zase opak: http://rtvs.m7.sk/zamestnavatelia/caste-otazky "Do počtu zamestnancov sa nezarátavajú osoby zamestnané na dohodu o pracovnej činnosti, na dohodu o vykonaní práce a ani na dohodu o brigádnickej činnosti." ... odpoveď mi prišla, v tom zmysle, že dohodári sa započítávajú ...
    Ing. Ľubomír Janoška Ten druhý link žiaľ nepatrí rtvs a nedá sa vypátrať, či nesie zodpovednosť za jeho obsah.
    Možno patrí nevypátrateľnej firme M7 z Luxemburska? Možno je to sestra Towercomu? Možno koncesionárske poplatky vyberá za RTVS majiteľ komerčnej TV?
    Erika-ežka no "paráda" ešte aj číslo účtu je tam riadne ... a kto vie koľko zamestnávateľov sa drží tejto stránky ... a za dohodárov neplatia .... takže môžme spätne prihlasovať
    Katarina1 Majiteľom tej domény rtvs.m7.sk je nejaká firma M7 s.r.o., čiže súkromná spoločnosť, čo asi ozaj nemá nič spoločné s RTVS :-( Tiež som sa držala toho, že dohodárov nepočítam a mali sme tým pádom iba 2 zamestnancov...
      zbaliť

    koncesionárske poplatky za zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.