Zavrieť

Porady

Rozpocitavanie nakladov na kurenie

V nasom dome sa pravidelne hlasuje o sposobe rozpocitavania nakladov na kurenie. Vyhlaska stanovuje pomer ZS a SS (podlahova plocha. merace) 60:40. V minulosti bol u nas zavedeny pomer 40:60, ktory sa neskor zmenil na 50:50. Posledne roky sa na koeficientoch nevieme dohodnut, takze plati pomer vo vyhlaske.

Povazujem za nemozne rozumne sa dohodnut, kedze vyssi podiel podla podlahovej plochy je vyhodnejsi pre krajne byty a vyssi podiel podla meracov je vyhodnejsi pre vnutorne byty. Vysledkom tohto je len akesi "pretlacanie" sa zastancov nizsieho resp. vyssieho pomeru. Je to vlastne "zero sum game" a teda ked sa jednemu prilepsi, druhemu sa pohorsi.

Za takychto okolnosti povazujem za najlepsie riesenie, ak o sposobe rozpocitavania tepla rozhodne nezavisla autorita, ktora spracuje na toto odobrnyu posudok. Chcem sa spytat:

1. Kto vypracovava taketo posudky a ci je pre tuto cinnost nejaka certifikacia.
2. Ci je mozne na schodzi vlastnikov navrhnut a odhlasovat take riesenie, ze stanovenie metodiky rozpocitavania nakladov na kurenie sa zveri takejto odbornej autorite (s prislusnym certifikatom).
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Najprv by sa bolo treba opýtať tých autorit v akej miere je meranie v bytoch domu na riť. Každý výrobca meračov tepla v bytoch svoje perie chváli, Môžete sa dohodnúť, no najprv si treba spraviť mapu domu, prehľadnú z ktorej by bolo jasné ako sa v bytoch využívajú jednotlivé radiátory na vykurovanie domu. Potom aj sami sa môžete rozhodnúť na základe zozbieraných údajov ako a čo v dome bude. Autorita, tej to môže byť u riti, tá teplo nebude platiť, posudok si nechá a riadne zaplatiť, tá nemôže na to doplatiť.

  K 1. Prevažne ten kto vyrába PRT, určené meradlá.

  K 2. Môžete, veď ide len a len o váš majetok.

  A nevadí vám, že vo vyhláške 240/2016 majú špekulanti na vrch? Tí, ktorí neumožnia v byte merať teplo môžu uhradiť aj menej ako niektorí, ktorí umožnia meranie v byte.

  Rozpocitavanie nakladov na kurenie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.