Zavrieť

Porady

Ste ekonóm (účtovník) - piate koleso na voze?

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Cítite sa, alebo cítili ste sa niekedy v práci ako piate koleso na voze? V škole, či už na SŠ alebo VŠ nám vtĺkali do hláv, že účtovník je najdôležitejšou osobou vo firme (vo výnimočných prípadoch druhou najdôležitejšou osobou :-)) ), ale ako teraz zisťujem, tak to vôbec tak nie je. A to už mám skoro 10 rokov praxe za sebou.
Skúste napísať svoje skúsenosti. Vďaka.
Usporiadat
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Nooo, Dada, a to si sa bála, že sa táto téma nerozhýbe
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Rosemaryn posledný príspevok nemá chybu!!!!!!!!! s ú h l s í m s ňou!
0 0
lacimir lacimir

lacimir je offline (nepripojený) lacimir

Čavte. Poviem Vám úprimne, ja som tiež jeden z tých šéfov čo len pozerajú v porade, ale musím Vám dať za pravdu. Veľakrát sú to ekonómovia, ktorý vitiahnu firmu z brindy. Jediné čo je pre Vás jednoduchšie, tak to je to, že najviac práce máte pri uzávierke. A potom počas mesiaca voľno. Ale je to len môj subjektívny názor a nechcem podceňovať prácu seriózbych účtovníkov.
Ináč, jedného ekonóma by som aj potreboval od 01/2005 pre kompletné účtovníctvo /mzdové aj finnančné/, je to v lokalite Lučenec. Majte sa pekne.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

lacimir
Čavte. Poviem Vám úprimne, ja som tiež jeden z tých šéfov čo len pozerajú v porade, ale musím Vám dať za pravdu. Veľakrát sú to ekonómovia, ktorý vitiahnu firmu z brindy. Jediné čo je pre Vás jednoduchšie, tak to je to, že najviac práce máte pri uzávierke. A potom počas mesiaca voľno. Ale je to len môj subjektívny názor a nechcem podceňovať prácu seriózbych účtovníkov.
Ináč, jedného ekonóma by som aj potreboval od 01/2005 pre kompletné účtovníctvo /mzdové aj finnančné/, je to v lokalite Lučenec. Majte sa pekne.
Že počas mesiaca máme voľno? To akože, keď robíme mesačné uzávierky, tak vtedy účtujeme všetky operácie, čo boli počas uplynulého mesiaca? Dobre som tomu pochopila? No ty brďooooo..... Tak ty si iný šéf :-)))))))) Drahí účtovníci - súputníci, načo my chodíme do práce celý mesiac? :-)))))
0 0
lacimir lacimir

lacimir je offline (nepripojený) lacimir

Ešte raz. Nechcem podceňovať Vašu prácu a verím, že toho máte určite dosť. Len to hodnotím podľa mojej kolegine, ktorá urobí do 10 dňa uzávierku a potom do 30 sa len nudí. A trochu podpichnúť Vás nezaškodí :p . Pekný deň.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

lacimir
Ešte raz. Nechcem podceňovať Vašu prácu a verím, že toho máte určite dosť. Len to hodnotím podľa mojej kolegine, ktorá urobí do 10 dňa uzávierku a potom do 30 sa len nudí. A trochu podpichnúť Vás nezaškodí :p . Pekný deň.
Buď máš kolegyňu, ktorá je tak šikovná, že to všetko hravo stíha, alebo máš strašne málo dokladov, alebo je lenivá robiť celý mesiac a radšej to urobí za "pár" dní, alebo sa super rada nudí. :-)))) Týmto sa jej samozrejme nechcem dotknúť. A poznáš niečo také ako "Práce chvatná, málo platná?" :-))))) Závidím jej, že sa stíha aj nudiť, pri tom množstve zmien v zákonoch, čo treba odsledovať. Klobúk dolu.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Aj sa pridávam :

Môj šéf už je starší pán, s ktorým si samozrejme vykám a vyká aj on mne a na odmeny nie je lakomý.

Ale stále si myslím, že mám málo práce. A to mu spracovávam jeho 3 firmy s.r.o.
Povie,, načo potrebujete číslovačku ? veď nemáte toľko dokladov. To očíslujete aj ručne.

A hneď začne počítať, koľko dokladov mám za rok, vydelí 12 mesiacmi a potom 20 dňami a hneď vypočíta, koľko dokladov očislujem denne. No a na taký počet dokladov nepotrebujete číslovačku. Lenže tak to je so všetkým, keď niečo potrebujem, hneď všetko delí mesiacmi a potom dňami. Lenže on si nespočíta, že má 3 firmy a že keď z každého druhu práce /faktúry,pokladňa, banka.../ spočítam doklady, tak sú to tisíce.

Ale nakoniec mi to aj tak kúpi.

A keď ma niekedy vidí, že stále niečo píšem a potom fotím, len sa pýta, a to čo robíte Katarína ? No výkazy do poisťovne, na DU a štatistiku, odpoviem. A to treba ?

No asi bude problém v tom, že nemá predstavu, čo všetko je potrebné robiť v PU.
Nemá predstavu, že treba robiť aj interné doklady, kurzové rozdiely a iné potrebné veci..
A preto si myslí, že toho mám málo .

A čo sa týka daňového priznania ? Ešte 30.marca mi dá doklady a myslí si, že za jeden deň všetko stihnem a keď som bola v práci do pol noci a potom ho volala na podpisanie priznania, len povedal : Katarína druhýkrát sa musíte viacej snažiť. Skoro ma porazilo.

Takže niekedy toho mám dosť. Nezarobím zle, ale... Vo firme som sama baba a to nepočujem nič iné, len Katarína spravte toto, Katarína zavolajte tamto a stále dookola... A to ma strašne vyrušuje od práce.

A keď ostanem na OČR s malým, tak mi každý deň vyvoláva, kedy prídem a kedy sa aspoň na hodinu zastavím. Už mi to lezie na nervy.
Ale inak tu je celkom kľud. A moja práca ma baví.

Ale v januári si chcem založiť s.r.o. . Už mám pár ľudí, ktorým robím daňové. Zatiaľ to všetko robím a aj budem robiť popri zamestnaní a keď sa mi bude dariť, odídem z práce a budem už len podnikať.
Držte palce páá.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Katarínka, prajem Ti, aby sa Ti to podarilo a aby sa Ti to splnilo. A po pár rôčkoch si na stránkach Porady pokecáme s Tvojou zamestnankyňou o tom, aká si TY šéfka. Už sa teším... :p
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ďakujem pekne. Dúfam, že sa mi to podarí. Lebo mám len jedného chlapčeka a má 3 roky a chceli by sme mať druhé. No hneď nie, ale keby som povedala, teraz šéfovi, že som tehotná /čo nie som ešte/ tak by ho asi vystrelo.
A keď budem ja pánom svojho času, tak budem môcť ísť na materskú kedy chcem a nemusím brať ohľad na šéfa, či sa mu to páči, alebo nie.

No aká budem šéfka ? No som kľudný človek, nerada sa hádam, a zarobiť určite svojím zamestnancom dám dobre / ak ich budem mať/. Ale je pravda, že mám rada čistú prácu. Napríklad doklady nesmú byť dokrčené, popísané ako to robia moji kolegovia. Keď mi ich odovzdávajú ide ma poraziť. Nemám rada škrtance, radšej to celé prepíšem. A keď mi niečo nesedí o korunu, radšej to budem kontrolovať celý deň, ako by som to mala nejako schovať v účtovníctve. Aj keď mojej mame pomáham v jej práci, lebo toho má dosť, niekedy ju za niečo buzerujem. Keď má niečo hore nohami, keď to má len tak pohodené na stole. Ja mám rada poriadok na stole, všetko pekne pozakladané do obalov a šanónov. Aby sa v tom človek vedel vyznať.

Musím to tak prehľadne mať, lebo keď som na PN, alebo na OČR, aby mi stále moji kolegovia nevolali, že nemôžu niečo nájsť. Teraz sa v tom aj oni pekne vyznajú.

Takže ak bude moja zamestnankyňa neporiadná, nepochodí u mňa.
Takže určite bude na mňa nadávať. Chichi

Už sa teším aj ja.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Katka a také služby ako "upratovanie, zakladanie a úprava dokladov" neplánuješ poskytovať ?- hlásila by som sa ako prvý zákazník - taký týždeň u mňa v kancelárii by si sa určite nenudila - keď už ťa to baví! Ja mám tiež rada prehľadne a úhľadne uložené doklady - len "nejsou lidi" čo by tomu organizovanému bordelu dal štábnu kultúru.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Kati držím Ti palce s tou s.r.o.-čkou, máš správny pohľad na vec, to sa mi páči. Som niečo ako ty a tiež mám nad sebou takého "staršieho pána", ktorý vôbec nerozumie účtovníctvu a počíta to cez faktúry. To je potom fakt ťažko vysvetlovať čo človek celé dni robí a že dokonca nestíha a maká aj po práci...
Tak ešte raz veľa šťastia v práci, v podnikaní aj v súkromí!!!
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

fuuuha, to dalo zabrat cele si to precitat....

vacsine musim dat za pravdu. Ja som chodila na OA a vtedy mi z teorie nebolo jasne co je dph... tak ma rodicia do toho zasvetili aj v praxi... vtedy sa mi to zdalo jednoduche.. len si spocitam dan na vstupe, vystupe, odpocitam, zapisem do tlaciva, uhradim /alebo pridu/ korunky a je to.... Potom prisla maturita a co dalej? s mojim vzdelanim nastal problem najst pracu. skusila som aj vysoku ale teoria ma nebavila, tak ma rodicia ubezpecili ze naj bude zalozit si zivnost. tak sa aj stalo. a tu som sa vyviedla so svojho skolskeho omylu - ze to co som robila doteraz neni len to, ale je okolo toho vela inych veci. TAk som sa zacala samovzdelavat. Zo zaciatku som robila len jednoduche ucto a v marci prislo kopec drobnych ze treba urobit danove... vtedy som naozaj nemala co robit cely rok, len v marci som frcala hadam non-stop. Dnes robim aj podvojne ucto. V skole som patrila k najlepsim ziakom, ale dnes ked robim ucto v praxi sa ako najlepsia necitim. Skoda ze ta teoria v skole vyzera tak jednoducho a prax sa maximalne lisi.

Za celu dobu robim uctovnictvo rodicom a drobnym len danove. No ostali mi len rodicia a mala som za tuto dobu aj takych co odo mna odisli len preto, ze niekto im to urobi 1x do roka za ovela menej. Lenze tito si neuvedomuju, ze pocas roka sa vela veci meni a ze im pocas roka robim ucto ako donesu papiere a okamzite vedia co treba. Ja ked robim ucto tak nielen urobim papiere, ale upozornim na zmeny a zaroven ako usetrit. Skusala som aj pracovat inde, ale bohuzial. Vo vacsine pripadov im nestacilo moje vzdelanie, chut ucit sa, vediet sa rychlo ucit, xy certifikatov zo skoly atd.... Vzdy chceli daku 25ku s 20rocnou praxou...

Moj sef je mamin manzel, vie byt drsny, ale zaroven si tuto pracu vazi. tak ked mu doporucim skolenie, literaturu, tak nevaha. Ale na druhu stranu aj vela ocakava. Sedim v kancli sama, takze vykonavam od upratovacky, cez sekretarku, asistentku a uctovnicku vsetko sama. Niekedy mi to pripada tak, akoby som mala byt aj pravnik. lebo chce vacsinou prave rady, ale bohuzial stroj este nie som aby som ovladala komplet vsetky zakony...

Preto pre nedostatok praxe by som rada robila v nejakej firme asistentku uctovnika,alebo niekde kde vidim ako pracuje uctovnik, "okukat" jeho system a upravit si ho podla seba.. proste jednoducho zaucit sa u niekoho.

takze tolko moja skusenost.....
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

LUEBCHENKO :
no zase upratovanie ma až tak nebaví, ale neboj, keď som teraz bola 2 týždene s malým na OČR, tak som tu mala poriadny bordel a veru sa mi nechcelo ani do toho púšťať. Ale inak sa snažím všetko stihnúť upratať dokonca pracovnej doby, lebo valím pre malého do jaslí, tak nemôžem robiť po pracovnej dobe.

ALe už sa teším na tie víkendy, keď budem v práci do pol noci robiť daňové. Lebo ako vždy šef mi dá doklady na poslednú chvíľu.


Katty : ďakujem pekne. dúfam, že sa osamostatním a že sa mi bude dariť.
Ja tiež makám ako ... Najhoršie je, že keď má še svoje 3 firmy, stále sa len prehadzujú prachy z jednej firmy do druhej. A stanú sa aj také veci, že faktúra je z jednej firmy a šéf nadiktuje IČO z firmy druhej. ALebo zaplatí niečo z inej firmy. .... a pod. Takže už som si zvykla, ale pred 5 rokmi keď som sem prišla, priznám, že som z toho mala chaos.
Dnes už som v pohode.

Ale naozaj chcem mať druhé bábo a bola by výhoda už nepracovať ako zamestnanec, ale byť šéfka sama sebe a pánom svojho času.
Len potrebujem asi trochu času, kým sa mi to rozbehne. A zatiaľ budem pracovať a aj mať s.r.o.

Holky, ak ste šikovné zamestnám vás.
Lebo chcem mať aj zamestnancov. ALe to asi nebude o mesiac. Hmm

Ďakujem všetkým, že mi držíte palce. Paa
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
kati držím ti palce...a chcela by som vidieť tvojho šéfa, akomu oznamuješ že dávaš výpoveď lebo ideš makať na svoje triko...a zároveň mu daj aj ponukový list...potom zistí, čo v tebe stratil...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Karkulka-vo väčšine prípadov by to malo lacnejšie,kvôli tomu vznikol outsourcing
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

karkulka :
no to som aj ja zvedavá, ale ono to asi nebude hneď. Teda možno ...
Možno sa mi bude dariť až o rok, možno o 2 roky a dovtedy budem musieť makať ako zamestnanec. Ale človek nikdy nevie, možno sa mi bude dariť už o 5 mesiacov a potom pááááá šef môj a hľadaj si iného ..., kto ti bude robiť 3 firmy za jeden plat. A skoč sem a skoč tam...

Nechcem predbiehať, už mám pár ľudí, čo im robím účtovníctvo a daňové priznanie.
Ale nemusí mi to vyjsť.
Ale keď mi tu všetci držíte palce, určite mi to vyjde.

Ďakujem.

Ahojte
0 0
Mirčo1 Mirčo1

Mirčo1 je offline (nepripojený) Mirčo1

ekonóm na pozícii riaditeľ odboru učtárne a styku so štátnou pokladnicou, cca 26 rokov praxe na rôznych ekonomických riadiacich pozíciách, čo sa však na mne nepodpísalo, inak som vcelku veselá kopa ...viac
Vzhľadom ku skutočnosti, že som len veľmi krátko registrovaným účastníkom a členom PORADY, až v týchto dňoh si postupne prechádzam všetky rubriky. Je to naozaj zaujímavé čítanie. Na rozdiel od väčšiny z Vás pracujem v rozpočtovej organizácii - ústredný orgán štátnej správy ( veľmi honosný termín ). Táto téma ma pomerne zaujala, nakoľko som "šéfom", pričom však vôbec nezabúdam na to, že niekedy dávno som bol aj "radový ekonóm". Prácu mojich kolegýň (kolegov som nikdy nemal a slovo podriadený veľmi nerád používam) si nesmierne vážim a pri každej príležitosti sa snažím ju oceniť. Som si vedomý toho, že práve tieto moje kolegyne vyrábajú dobré výsledky a robia aj na mňa. Na druhej strane, môžu byť sebelepšie výsledky, no ak ich "šéf" nedokáže správne a náležite predať a zúročiť, ich práca ide nanivoč a tí najvyšší šéfovia majú názor, ktorý ste prezentovali v 99% svojich príspevkov. Práca ekonómov, účtovníkov, rozpočtárov a podobne je tak ako každá práca, ktorú chceme robiť dobre, veľmi náročná a nie je to len rutina. Náš nestabilný ekonomický systém a legislatíva nám dávajú zabrať. Je však asi na škodu, že túto dikusiu čítajú len a len ekonómovia a tak si môžeme len sami pofúkať svoje boliestky. Želám všetkým veľa úspechov a viac radosti zo svojej práce.
Inak na stránkach PORADY som za tykanie, hoci mám už tiež svojich 46 ale duchom som stále mladý.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Fajn, tak teda AHOJ. Keď už si tykáme.
Som rada, že tu napísal aj niekto kto je trošku vyššie ako len zamestnanec.
Ale na druhej strane ty to chápeš, lebo si bol zamestnancom, ale ako to urobiť, aby to chápali aj tí, ktorí neboli nikdy zamestnancami a nechápu čo všetko musí ekonóm-účtovník sledovať a urobiť v účtovníctve. Že to nie je len zaúčtovať faktúru, dať ju uhradiť a hotovo. Moja práca na dnes skončila. Tá pani, čo robila predomnou v tejto firme to robila tak, že každý list, výkaz do poisťovne, proste každú jednu vec dávala šéfovi podpísať, aby videl, čo všetko musí spraviť. Ja napríklad výkazy do poisťovne nedávam šéfovi podpísať, a asi robim chybu, lebo som si ich nedávno fotila a šef len to načo robíte Katarína, to treba? a každý mesiac ? a načo ?
A to nemal ani potuchy čo všetko ešte musím urobiť, štatistiky, konsolidované súvahy a výsledovky, a o konci roka ani nehovorím.
No ale to je fuk.
Vždy bude šéf a zamestnanec.
Možno ak budem ja raz šéfka, tiež budem potvora../náročná/

AHOJ
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja som na tom takisto. Zatiaľ som zamestnancom a robím 2 sro, a to chcú mi ešte pridať združenie FO - jednoduché účtovníctvo. Bude to zaujímavé, dúfam, že sa mi nebude pliesť jednoduché s podvojným účtovníctvom aj keď pre rodičov robím JU ale to je len jeden peňažný denník bez DPH: 1 mesiac = robota na jeden deň. Takže som zvedavá čo bude ďalej a to už ani nehovorím že sa ma šéf raz za čas spýta na MD. Už som si zvykla a furt mu odpoviem, že ešte si musím zarobiť aby niečo také mohlo byť. Ináč je v pohode, len niekedy má maniere, ale prácu si vie vážiť. Asi toľko. Lenka
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Toto som si všimol až teraz..

Je ťažké byť 5. kolesom vo voze, ale ešte ťažšie je byť 3 kolesom vo voze, najmä vtedy, ak to 4 koleso chýba.
Len to som chcel povedať, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať