Zavrieť

Porady

šetrenie

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Niekde doma mam knizku, ktora sa vola "ekonomem proti sve vuli" ... ten nazov bol vyborne zvoleny, lebo (a s tym suhlasim) vsetci sa stale spravame ako ekonomovia, ci uz dobri, alebo horsi ... dost ma ta knizka ovplyvnila, dodnes niektore veci z tej knihy aplikujem ... a tak mi napadlo, ze by sa tu podobna tema "uzivila" ...

Nemam na mysli iba setrenie v domacnosti a (preto som tuto temu nezradadila do sekcie domacnost) ale mam na mysli ekonomicke spravanie sa celkovo, co podla mna napr. zasahuje aj do ekologickeho spravania.

Ked totiz setrim papierom, tak naozaj istym sposobom "setrim nase lesy" ... ked setrim vodou, nie je moja jedina motivacia usetrit peniaze ... robim to aj z istej ucty k nasmu zivotnemu prostrediu ... setrit sa da pracou, energiou, casom ... (ale nech nikto, prosim, nenapise, ze treba prestat chodit na poradu)

Verim, ze mate vela napadov, ktore aj realizujete doma, alebo v praci a radi sa s tym podelite



p.s.: a zaradila som to nakoniec (ale omylom) do sekcie domacnost !!! hmm... tak nevadi, moze to tu zostat !
Naposledy upravil ayya : 17.07.06 at 11:44
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

rede
Ja som videla v televízii, myslím, že to bola relácia Urob si sám, ako radil jeden pán ako šetriť sáčkami do vysávača. Ukazoval, ako opatrne rozlepí stočenú časť sáčku, potom sa vysype obsah, znovu sa stočí spodná časť, tak ako bola pôvodne, potom tam priložil pozdĺž tenký drôtik, ktorý na každej strane kúsok prečnieval. Nakoniec tam prilepil papierovú pásku - polovicu na stočenú časť a druhú polovicu na sáčok a prečnievajúce kúsky drôtika prihol. Keď sa sáčok naplnil, chytil jeden koniec drôtika a potiahol tak, aby tú pásku prerezal a celý obsah sáčka vysypal. Takto sa údajne môže sáčok použiť 5x.
Aj toto je dobrý nápad.
Ale 5krát sa mi zdá dosť málo.
Ja ten svoj sáčok používam, až kým sa mi celkom neroztrhá a to je nikedy až na 30krát. No a niekedy len raz.:p
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

korduľa
pytala som sa predsa si, ze hoci som z BA len na mna krutia hlavou, takze skusim nieco vymysliet,
ale aj tak dik
prikladám vzor tej, ktorú používam ja (samozrejme veľkosti mám upravené podľa rozmeru pečiatky...)
predkontačná pečiatka.JPG  
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

bendži
prikladám vzor tej, ktorú používam ja (samozrejme veľkosti mám upravené podľa rozmeru pečiatky...)
Ja mám presne takú istú.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

hmm....Katarinka, diky za vysvetlenie, ale skoda - najdrahsie sacky kupujeme do jedneho mensieho vysavaca a tam tie sacky su take malicke - mensie ako maly zosit a navyse - nie papierove, ale akoby z nejakej netkanej textilie ...tie sa asi takto nebudu dat setriaco pouzivat, ale mrknem este na to, ci by sa mi nieco podobne nepodarilo ine vymysliet ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

bendži
prikladám vzor tej, ktorú používam ja (samozrejme veľkosti mám upravené podľa rozmeru pečiatky...)
aj ta vasa je super, ale pretoze som si dala urobit aj "samonamáčaciu" a preto som radsej nedala na nej urobit "nadpis": alebo teda "nazov peciatky" preto, aby som mohla este mensi format pouzit, ale myslim, ze je to v celku jedno - este k tomu datumovku a predkontacie mas raz dva hotove
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

budete sa smiat nektore, ale nevadi ... mam 10 min. cas lebo - vyvaram vechet !
ono to uplne prva motivacia nie je o setreni, ale aj tak ... v tychto horucich dnoch vechet vyvaram aj kazdy treti den ...
--------
volakedy sa pouzivali iba stare handricky, dnes sa vechte aj kupuju, ... ja tiez kupujem, take co maju strukturu ako tenka plst ... vyrabaju ich viacere firmy, aj vileda napr. ... teraz dokonca som si kupila v tej istej kvalite akoze viledu na umyvanie dlazky - ale iba kvoli velkosti (dlazku som s tym neumyvala) ... a nastrihala som si z toho mensie kusky, take co mi presne padnu "do ruky" pri umyvani riadu
aj ked robim, co sa da ... stava sa, ze vechet chyti taky hnusny puch ... obycajne pri umyvani riadu si k nemu vzdy cuchnem pre istotu ... raz som sa vratila z dovolenky po dvoch tyzdnoch a v celej kuchyni bolo smradu ako v carihrade ... manzel vraj zdroj toho puchu nevedel identifikovat :p ked som doma, tak sa to nestane, lebo jednoducho ho vyvarim ako plienky: staci maly hrncek, trosku vody a prasku a na desat min. varit... vyplachat...:p klasika, niet o tom co pisat ... dokonca parkrat vyvareny vechet sa mi prijemnejsie pouziva ako novy ...
----------
ale dajte pozor svagrina vyvarala iba raz ... postavila na plyn a vybrala sa so synom na prechadzku ... to sa asi fakt malokomu stane, ze by mu vechet prihorel ... odvtedy vraj vechte nevyvara, ked sa jej nepaci, tak ho jednoducho zahodi a zo sacku vytiahne novy

pekny den prajem - utekam to vypnut, aby aj mne neprihorel
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

ten puch poznám, ale nie je jednoduchsie ten vechet oprat v pracke? moja mama to tak robi. inak ona ma najradsej frote vrecuska (normalne su urcene na umyvanie tela)
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

uko
... ale nie je jednoduchsie ten vechet oprat v pracke? ...
neviem ... teda: az ked vechet vyvaris, tak uvidis kolko je v nom mastnoty, aj ked sa na dotyk nezda ... preto nikdy ani utierky nedavam prat s ostatnym pradlom, ale klasicky - vecer namocim do studenej praskovej vody, na druhy den preplachnem a dam vyvarit tiez samostatne ... aj ked sa snazim ich vymienat co najcastejsie, ta mastnota v nich je a nerada by som preto utierky miesala s ostatnym pradlom ... pouzita voda z nich je uplne ina, ako pouzita voda z postelneho pradla napr. tak radsej pouzite utierky odkladam oddelene od ostatneho pradla a ked ich uz mam "za pol hrnca" tak ich dam vyvarit ...

do pracky ich davam uz iba trosku "pootacat" a vodu, v ktorej sa vyvarali uz nemenim, pockam, kym trosku ochladne a nalievam ju do pracky cez suplik na prasok, lebo moja pracka sa otvara na prednej stene, takze naliat ju tam nemozem .... zbytocne by som imho znova davala dalsi prasok ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

a ked uz sme pri vyvarani pradla ... tak este jeden napad, ktory sa mi tiez osvedcil ...
teraz uz sice malokto pouziva klasicke platene vreckovky ale aj tak to sem napisem ...
vreckovky tiez ukladam oddelene (v kosi na pradlo mam jeden igelitak na vreckovky, nech sa mi nemotaju medzi ostatnym pradlom) ... a ked uz ich je dost (tiez tak za pol hrnca) ... tak ich namocim cez noc do studenej slanej vody ... vsetky tie ... eee... ako slusne povedat susne a sople? aha! .... vsetky tie vylucky nosnej sliznice sa v tej slanej vode (dve polievkove lyzice do 10 l vody) uplne rozpustia ... takze ich netreba po jednom kefou odstranovat (to mi vravela kamaratka, ze to tak robievali - vo vani vsetky vreckovky kefovali a az potom prali, to musela byt hnusna robota )

na druhy den to vyplacham a dam vyvarit a tak isto ako utierky, aj vreckovky samostatne (bez ineho pradla) potom este dam na chvilku do pracky ... ale je fakt, ze teraz ked sa hodne pouzivaju papierove vreckovky tak mi trva dost dlhy cas, kym sa mi tych bavlnenych vrekoviek ich nazbiera dostatocne mnozstvo na vyvaranie ...
1 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

preto nikdy ani utierky nedavam prat s ostatnym pradlom, ale klasicky - vecer namocim do studenej praskovej vody, na druhy den preplachnem a dam vyvarit tiez samostatne ...

Ja k tým utierkam pridávam na noc do vody ešte 2 lyžice octu a prášok a potom sú ako nové.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Ninna
... Ja k tým utierkam pridávam na noc do vody ešte 2 lyžice octu a prášok a potom sú ako nové.
hmm... ocot? a preco? z akeho dovodu? ... vyskusam to samozrejme, ale aj by som rada vedela, ako v tom ten ocot "ucinkuje"
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Niekde som to čítala tuším antibakteriálne?! a zrejme napomáha uvolňovať tie masnoty...žeby
...a puchy....
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

zase "osli most" ...
v kosi na pradlo mavam jednu flasu sedmicku na zavaranie ... a do nej odkladam kusky mydla, ked su uz tak male, ze je nepohodlne sa nimi umyvat...
---------
pamatate si "my vsichni skolou povinni"? tam ten maly chlapcek prvacik "urazil" svoju ucitelku tym, ze jej ako darcek priniesol do skoly take "nasetrene" mydlo z kuskov ...
-----------
takze ano! aj ja si odkladam tie kusky mydla ... ked uz ich je dost, tak si z toho uplacam take "hospodarske" mydlo s ktorym obycajne periem pancuchy ... vyskusala som uz vselijake sposoby, ako tie mydielka prinutit, aby drzali pokope ale najviac sa mi osvedcil takyto sposob: nasetrene mydielka (k tym pridavam aj tie z hotelov, nasi to furt nosia domov, ked niekde mimo spia) dam do misky od zmrzliny a zalejem vodou a necham "napucat" - ale to musi byt primerane, lebo ked je malo navlhnute, tak sa s nim zle robi a ked je vela rozmocene, tak je mazlave a protivne ... takze: primerane navlhcene mydielka postruham na starom struhaku rovno do umyvadla, ktore v tomto pripade nahradza inu nadobu ... a nastruhane mydlo sformujem do prijatelneho tvaru a pomaly necham susit napr. vlozene do igelitoveho sacku ale nie uplne uzatvoreneho, aby sa to mydlo susilo pomalsie ... (kto uz betonoval, tak vie preco ) ... a ked zas to "nove" mydlo uschne, tak ho pouzivam na pranie pancuch alebo ....
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Aj moja mamina to presne takto zvykne robiť.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

alebo na pranie (podla mna) najlepsieho vynalezu od doby, kedy sa vynaslo koleso ... no predsa: svedske handricky !!! ... v niektorych rodinach tomu hovoria dokonca "zazracna handricka" ... a pisem o tom preto, lebo som sa "iba toť" predvcerom dozvedela, ze to este vsetci nepoznaju

takze: svedska handricka je vyhotovena zo specialneho materialu, tzv. mikrovlakna ... to sa vyznacuje tym, ze jednotlive vlakna tej tkaniny nie su hladke, ale jemne "zubkovane" ... a pod mikroskopom vyzera podobne ako naruseny, farbenim zniceny vysuseny ludsky vlas ...
a to je prave ta finta, ktora sice pri vlasoch vadi, ale ktora umoznuje, ze ta svedska handricka je tak uzasne ucinna, ako je ...

pouziva sa na cistenie vsetkeho, ... (teda: skoro vsetkeho ) a pritom sa nemusi pouzivat aj saponat ... a tym sa fantasticky skracuje cas na upratovanie v domacnosti, lebo kludne sa moze vynechat oplachovanie cistiaceho prostriedku... (kto tie svedske handrick poznate, vynechajte dalsie citanie, kto nepozna, nech cita pozorne! )

vyraba sa ich viac druhov, velkosti, farieb a struktury (a aj ceny )... niektore su ako frote na uplete, niektore ako frote na tkanej latke... niektore su ako plys, a niektore ako hladka tkanina ... ako hladku tkaninu casto ich teraz na cistenie skiel v okuliaroch davaju v optikach, take malicke farebne kusky ...

su dostat v drogeriach, ked sa spytate na svedsku handricku, tak vam iste poradia ...
docitala som sa "v navode" ze tiez posobia antibakterialne ... moc som tomu neverila, ved ako si to doma preverite? ... az sa mi raz podarilo nechtiac sa o tom presvedcit ... zabudla som si ju totiz v zahrade v igelitovom sacku na terase po celodennom pouzivani - iba bola vyplachana v studenej vode - poriadne oprat som ju mydlom chcela az doma ... :p
viete si iste predstavit, co by urobila ina handra, nie poriadne vyprata a vlhka v igelite a tyzden na slnku ... bola som presvedcena, ze ju mozem rovno hodit do kosa :p ... a predstavte si, ze nie! ... nic sa jej tam nestalo, bola v takom istom stave, ako som ju tam nechala... takze: naozaj musi posobit aj antibakterialne, ale mechanizmus toho bohuzial nepoznam, hoci by som bola zvedava "ako a preco" to tak funguje
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Ayya , takú super tému som už dávno nečítala ak ma niečo napadne pridám a musím sa priznať, že tie švedske handričky tiež nepoznám.
Naposledy upravil liduska : 26.07.06 at 17:21
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

liduska
Ayya , takú super tému som už dávno nečítala ak ma niečo napadne pridám a musím sa priznať, že tie švedske handričky tiež nepoznám.
... tak ti o tom napisem viac - to musis vyskusat a som presvedcena, ze uz potom s nimi neprestanes ...
-----------
ja som si prve tieto veci z mikrovlakna kupila uz velmi davno... (1994?) ked to bola uplna novinka a dokonca "znackovy vyrobok" a primerana k tomu bola aj cena, za rukavicu (podobnu velkost ako frote rukavicu na kupanie) ale v plysovom prevedeni za liter... a k tomu handricku velku asi 40x40 cm tiez za tisic, ale nelutujem ... totiz: prisla mi to pani predviest takze okrem toho, ze to je fakt super vec, som sa dozvedela aj vela podrobnosti ...
teraz tieto, co sa predavaju v drogeriach pod nazvom "svedske utierky" stoja v zavislosti od velkosti od 40-70 korun... nie su sice plysove, ale funguju rovnako spolahlivo
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

to vlakno ma taku schopnost, ze tymi mikroskopickymi vycnelkami sa dostane aj do malickych priestorov, necistotu akoby "rozpustia" a ta spina sa potom dostava do toho vlakna, tam sa udrzi a cisteny povrch je fakt cisty ...
jednoducho sa namoci v cistej vode a dobre sa vyzmyka... vtedy je najucinnejsia, lebo ked je velmi vlhka tak za sebou nechava mokre stopy a samozrejme aj tu spinu "rozpustenu" vo vode ... ak je malo namocena, tak nema sa spina cim rozpustit...

takze namocis, vyzmykas a ides! ... tym, ze sa nepouzivaju saponaty sa setri nielen peniazmi, ale hlavne namahou (nemusi tolko pracovat rukou) ale fakt sa setri aj casom ...

napr. zrkadlo v kupelni staci pretriet, zoberie aj mastnotu ... ked je dobre vyzmykana, tak zostava za handrickou taka vlhka stopa, ktora ale bez zvysku zmizne a zrkadlo je vylestene ... uplne som prestala doma pouzivat napr. prostriedky na lestenie skla
treba si to vyskusat, kolko necistoty ta handricka do seba prijme, lebo zbytocne by si nou nieco cistila, keby bola plna spinavej vody, takze potom ju treba zase iba preplachnut vo vode a pokracuje sa... na konci prace ju potom preperiem este tym "usetrenym" mydlom a zavesim vysusit ...
mam ich viac a este su aj farebne odlisene, jednu pouzivam v kuchyni na pracovnu dosku, kuchynsku linku, antikorove umyvadlo, utieranie stola ... chladnicka, plynova varna doska .... daju sa nou aj umyvat riady a dokonca v studenej vode (co je super napr. v zahrade) ... ale potom ju treba poriadne odmastit - najlepsie vyprat mydlom ...
viem, ze ju niektori ludia peru aj normalne v pracke, ale nesmie sa vtedy pouzit avivaz, lebo presne to avivaz urobi, ze zapcha tie mikropriestory vo vlakne a tym sa rusi vlastnost toho vlakna a ono potom "nefunguje" ....
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

dalsiu mam v kupelni ... na zrkadlo, na utieranie teglikov od kremu, umyvadlo ... kachlicky na stene, dvere !! ... vsetky dvere nou staci pretriet (a u nas aj dvakrat trikrat do dna okolo kluciek ) ... ale ked chcem aj vanu poriadne, tak tou handrickou prebehnem po mydle a umyvam vanu tak, predsa len tak sa mi vidi vana cistejsia - ale tu lahko oplachnem sprchou ...
je dobra, ked je uz skoro sucha aj na utieranie vodovodnych baterii - potom sa na nich neusadzuje vodny kamen a su leskle, ako nove ...

ked s tou handrickou robim dlhsie, tak mam potom trosku akoby "orajbane" ruky od toho zmykania, ale to uvidis ... podla mna to nie je taka neprijemnost, aby som svedsku handricku kvoli tomu prestala pouzivat pozor treba dat aj pri cisteni nabytku z dreva (z masivu) lebo pri castejsom pouzivani posobi ako "smirgel" a mohla by zodrat lak, hoci netreba pritom vyvinut nejaku velku silu, som si tak zodrala lak na kuchynskych stolickach hore na operadlach, taka som bola "usilovna" ...

dalsiu mam specialne taku mensiu na dosku na WC ... zvonka misu, na utieranie splachovacej nadobky a kachliciek, to by som nerada "miesala" s inym priestorom
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

ayya
dalsiu mam specialne taku mensiu na dosku na WC ... zvonka misu, na utieranie splachovacej nadobky a kachliciek, to by som nerada "miesala" s inym priestorom

A pri tom sa hovorí, že na záchodovej mise je menej baktérií ako na kuchynskej linke, alebo trebárs na klávesnici - skrátka, že je čistejšia.
Ale aj tak mám na tieto miesta radšej zvlášť handričku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať