Zavrieť

Porady

dedicske konanie - vyrovnanie ako formulovat vyhlasenie?

dobry den,

poprosim o radu, po zomrelom sme 2 dedici, nakolko jeden z dedicov chce druheho vyplatit, ziada k notarovi splnomocnenie (s ktorym suhlasim) ale aj prehlasenie druhej osoby s formulovanim ako sme sa dohodli, ze druhy si nebude uplatnovat dalsi narok na dedicstvo mimo dohodnutej sumy s overenim podpisu. je moznost do prehlasenia zaroven zaimplementovat aj priamo dohodu a splatkovy kalendar, ako sa ustne formulovala a vyziadat podpis aj od druhej strany? nezda sa mi, ze by to malo byt podpisane iba jednej strany ako si potom mozem byt ista, ze sa moje "vyhlasenie" bude plnit.na nete som nenasla ziadnu predlohu.
dakujem
9 komentárov     zbaliť
Oliwa Ty sa konania nezúčastníš a ideš splnomocniť druhého dediča na zastupovanie?
nellka1 ano, mne ani oznamenie neprislo a kedze to je v inom okrese,nezucastnim sa.
Oliwa Iný okres nie je predsa prekážka /pokiaľ nemáš zdravotné prekážky/. Ako to, že Ti neprišlo oznámenie, keď si dedič?
nellka1 je to prekazka, kedze nemozem cestovat z vaznych dovodov, ale to tu nechcem riesit, oznamenie ako som pozerala v zakone posielaju hlavne dedicovi, ktory vybavuje pohreb. moja otazka ale znela, ako formulovat cestne vyhlasenie s dohodou, vies mi ju prosim Ta zodpovedat? dakujem
Oliwa Moja odpoveď znie, že dedič, ktorý vybavuje pohreb, má nahlásiť mená a adresy všetkých dedičov, o ktorých vie a notár im všetkým posiela oznámenie o termíne DK. Takto to vyzerá na nekalé úmysly spoludediča...
kopretinka VŠETCI dedičia majú právo byť na konaní...nevzdávala by som sa toho,aby si neľutovala neskôr....ale toto ty počuť nechceš..
nellka1 vsetko o com pisete sa udialo, adresy boli nahlasene, rovnako ako o termine pojednavania som informovana skor mam pohybnosti o spravnom postupe notara...
O hodnote majetku, aktiv aj pasiv som tiez informovana, ustne som sa dohodlana vyrovnani, ja len chcem spravne formulovat cestne vyhlasenie s dohodou o vyrovnani, aby napr. v pripade nesplacania dohodnutej sumy som to mohla napadnut.
misoft Nič ma do toho....ale zarazili ma niektoré fakty.
Píšeš, že ti neprišlo oznámenie o dedičskom konaní....t.z. že ten, kto vybavoval pohreb (súrodenec) buď neinformoval notára, alebo informoval s tým, že sa nezúčastníš konania, takže ti nemá posielať oznámenie.
Píšeš, že chceš splnomocniť súrodenca, aby ťa zastupoval - dá sa to, ovšem to musíš mať v neho plnú dôveru (a už len to, že ti oznámenie nebolo doručené navodzuje dojem, že by to splnomocnenie mohol zneužiť - aj tým, že v "tvojom" mene spíše dohodu, ktorou ťa môže ošklbať - veď predsa by si ho splnomocnila).
Píšeš, že sa nemôžeš zúčastniť - toto je dôležité konanie - iné príčiny sú už nepodstatné a menej vážne.
Rada: kašli na dôvody, ktoré ne-spomínaš - a radšej vis-a-vis sa pred notárom dohodnete, notár spíše (a pokiaľ to bude formou notárskej zápisnice - bude to ešte istené, ak by súrodenec "štrajkoval s platením"). A budeš vidieť, počuť, čítať to, čo ste si dohodli.
Oliwa Nellka, keby si na to DK išla, tak dáš do zápisnice uviesť, že spoludedič Ti má vyplatiť sumu v takých a takých splátkach a v takých a takých termínoch. Obaja si ju prečítate, pred notárom podpíšete a na základe nej notár vystaví osvedčenie o dedičstve. Ak sa nik z Vás do 15 dní neodvolá, nadobudne osvedčenie právoplatnosť. Ak Ti nezaplatí, máš papier, na základe ktorého si môžeš od neho začať peniaze vymáhať. Je úplne jedno, či je to rodič alebo súrodenec, si si naozaj istá, že Tvoja dôvera nebude zneužitá a že to splnomocnenie vôbec odovzdá? Prečo, keď nie si de facto účastníkom konania? To ti len tak oznámil, že vtedy a vtedy bude dedičské? Načo sa trápiš formuláciou splnomocnenia - veď on ho s tou pozvánkou dostal, prečo si ho nevypýtaš od neho alebo od notára?
PS: Všetci sme tu cudzí, všetkým nám môžu byť Tvoje starosti i majetok ukradnuté - napriek tomu Ti všetci nezávisle od seba radíme jedno, ale Ty si hudieš len svoje... Ja končím, tu je každá rada drahá...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    to je jedno,odkiaľ si....ten druhý dedič ťa asi zatajil a chce ťa ošmeknúť nejakým splnomocnením,nepristúpila by som na to,išla by som tam a chcela vedieť,aká je hodnota dedičstva,dohodnúť sa môžete priamo pred notárom
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Presne takto sa to javí aj mne... len som začala najskôr opatrne otázkami, aby sa zadávateľka hneď nevyplašila... Kontaktovať notára a žiadať doručiť predvolanie na DK. Bodka. V prípade, ak sa naozaj konania z vážnych dôvodov nemôže zúčastniť, splnomocniť na zastupovanie idú dôveryhodnú osobu /okrem druhého dediča - príbuznú, priateľku, príp. advokáta.../.
    nellka1 opakujem, viem aka je hodnota, mam posudky, mne ide iba o financne vyrovnanie, ako ho zadat do vyhlasenia, a sklbit ho s dohodou mimo DK. nie riesit, ci ma chce druha strana "osmeknut".
    ivka70 ak nie si ucastnik dedicskeho konania, nemas ako vyhlasenie komu davat .... najskor musis byt ucastnik konania, cize musi ti prist pozvanka, potom mozes davat splnomocnenie na to , ze sa nezucastnis .... to mimochodom, posiela notar spolu s pozvankou (a ty len vyplnis a odosles spat)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Najlepšie by bolo osobne sa zúčastniť DK - a tam priamo uzavriete dohodu (bude tak, ako sa dohodnete). Všetko sa to zapíše a ak sa zrieknete odvolania, hneď to bude aj platné.
    Ak sa nechceš zúčastniť DK - tak každý notár posiela účastníkom pozvánku na DK a aj formulár splnomocnenia na zastupovanie (pre prípad neučasti). Takže si len vyplníš - uvedieš toho, kto ťa má zastupovať, podpíšeš - prípadne overíš podpis (nie vždy treba). Môžeš tam priamo napísať - ako ťa má zastupovať ... prípadne zvlášť na liste (príloha - uvedieš tam všetky podrobnosti, že čo a ako...) .
    Potom v rozhodnutí už bude táto dedičská dohoda .
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nellka1 priloha teda moze byt spolu vyhlasenie s dohodou, do akeho zakona by som sa mala odvolat?
    Katy a R ak chceš mať istotu - tak si ten svoj návrh daj podpísať osobe, ktorá ťa zastupuje. ale ak niekoho splnomocňuješ na zastupovanie - tak by si mu mala veriť, že spraví tak, ako ste sa dohodli. Ak neveríš, nesplnomocňuj! Splnomocniť môžeš hocikoho - nielen niekoho z dedičov (napr kamarátku)
    ja napr som zastupovala viac osôb (v zahraničí) - vyžiadala som si od nich "na papieri" - že čo a ako ... a taká je aj dohoda z DK . je to právoplatné. Pre istotu (svoju) - som si tie listy aj odložila. Ale ani to netreba - lebo všetko je uvedené v tom rozhodnutí.
    Môžeš priamo komunikovať s notárom - napr. mailom (z celého sveta) - usmerní ťa, čo presne potrebuje...
    kopretinka ešte raz a znova:dostala si pozvánku od notára?nepýtam sa,či si informovaná,ale či máš papier od notára.
    Katy a R veď už doplnila, že všetko prebehlo - aj o termíne je informovaná - len sa dáva zastupovať!
    nellka1 "papier" nemam, co bola zahada aj pre druhu stranu.
    kopretinka hore píše,že nedostala oznámenie,takže od notára nemá nič!spoludedič jej môže natárrať,čo chce!.Ivka jej tiež píše,že vlastne nie je účastník konania,tak ani nemôže nikoho splnomocniť!
    misoft ...a práve tá "záhada" smrdí.... niekto niečo chce za tvojim chrbtom vykonať.... Ak chceš "záhadu" rozlúštiť - osobne sa radšej zúčastni konania.......
    Katy a R ak ti pozvánka neprišla poštou - tak ti ju zrejme doručí ten druhý spoludedič. pýtaj od neho, v podstate stačí to splnomocnenie. (tiež sme sa tak dohodli - v rámci šetrenia, lebo to poštovné do celého sveta pre veľa účastníkov by bolo vyššie, ako hodnota dedičstva . prípadne napíš notárovi - treba si to ujasniť! -ak ste len dvaja? - ak sa ti to nezdá, tak choď osobne na to DK.
    nellka1 Ano sme iba 2
    kopretinka spoludedič jej nič nedoručí,lebo už by jej doručil.Ja mám taký dojem,že ten druhý dedič to už zariadil a teraz si len potrebuje dodatočne vybaviť od nej splnomocnenie,aby to definitívne uzavrel.nelku opil rrožkom,že načo by tam chodila,šak on to vybaví....bodaj by som sa mýlila...
    Katy a R ale nestraš ju ... má všetky info o DK ... je to celkom normálne, že ten čo vybavuje DK všetkým rozdá splnomocnenia (keby chcela, môže tam ísť- je to na nej, ako sa rozhodne)
    kopretinka no len aby tu za týžeň neplakala,že ju obrrrali o dedičstvo.
    Oliwa Informácií môže mať aj milión - a dedičstvo žiadne. Ak sa notár neunúval poslať jej pozvánku, prečo by jej posielal osvedčenie? A ak ho nedostane, bude čakať na informácie z druhej ruky - dokedy? Alebo založí novú tému... Tiež by som sa rada mýlila...

    Nellka, to bol Tvoj nápad, aby Ťa zastupoval? Pokiaľ neležíš na ARE, všetko ostatné sa dá zariadiť - aj v práci, aj doma /ak sa o niekoho staráš/, alebo ak by si bola v zahraničí... ale Ty si len v inom okrese... Ak by si nebodaj nemala peniaze na cestu/poplatky, dajú sa požičať...

    Ja odpadnem! Ten druhý dedič je právnik??? A Nellka má pochybnosti, lebo sa dá ovplyvniť rodinou a preto si pýta radu od nás? Konec-Japonec... právnikovi, ktorému neverím, sa nechám zastupovať v dedičskom konaní a on je druhý dedič....
    nellka1 dakujem za rady. zastupoval ma v inych rodinnych zalezitostiach a bolo to v poriadku, chcela som od vas iba formulaciu či pripadne nejaky §, uz som nasla v inej pravnickej skupine od pravnika.
    mimochodom, ked pisem, ze sa nemozem zucastnit, mam na to dovod, a ze momentalne nelezim na are, (vcera ma prepustili z nemocnice) a ked neostanem doma, mozem sa tam vratit...a cestovat 300km nie je mozne, takze fakt dik
    vicktor Mozes splnomocnit, ale na konkretnu vec - nie ze mu das priestor ako jeho momentalne napadne, ale aby konal a vybavil za teba tak ako si ty zelas - to tam treba napisat co/ako ma dosiahnut.
    Kontaktovala si notara napr. telefonicky ci mailom? Ci vies o co sa jedna.
      zbaliť
    MenoPriezvisko
    Po novom by mali mať notári zmenené aj svoje splnomocnenia, ktoré by už mali zahrňať na aké úkony ho splnomocňuješ a priestor na dohodu.

    Text do splnomocnenia môže byť nasledovný:

    "Môjmu zástupcovi som udelil potrebné pokyny, ako má za mňa a mojím menom postupovať. Medzi sebou sme sa dohodli a naše záujmy nie sú vo vzájomnom rozpore. Súhlasím, aby nadobudol celý majetok po poručiteľovi s povinnosťou výplaty môjho dedičského podielu... vyplatenie takej a takej sumy v mesačných splátkach po .... eur, pričom prvá splátka bude vtedy a posledná splátka bude vtedy a vtedy. "

    Na takomto splnomocnení sa uvádza podpis splnomocnenca aj podpis splnomocneného ako toho, čo splnomocnenie prijíma (text vedľa podpisu - toto splnomocnenie v plnom rozsahu prijímam).
    Naposledy upravil MenoPriezvisko : 22.04.17 at 03:00 Dôvod: ja nevravím že nemajú, ale ak nedostala žiadne, sama si text nemá odkiaľ vycucnúť a popravde ani som nehľadala, že či sa také splnomocnenia nachádzajú aj na nete :)
    Katy a R ale veď to aj takto približne majú ... aspoň teda ja som dostala podobné splnomocnenia (v troch rôznych prípadoch)

    dedicske konanie - vyrovnanie ako formulovat vyhlasenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.