Zavrieť

Porady

Dodatočné dedičské konanie

Dobrý deň,

snažil som sa najskôr prečítať príspevky o dodatočnom dedičskom konaní, ale nenatrafil som na úplnú odpoveď. Oslovil ma môj bratranec, že sa vraj našli pozemky po našich starých rodičoch a že na tom začali spolu so známym z našej dediny na tom pracovať. Ten známy je majiteľ realitky. Keďže je dedičov ako maku, ale pôda malá, nie je to nejaká finančná bomba. Skôr by ma ale zaujímalo:
1.sme povinní otvoriť dodatočné dedičské konanie?
2. čo sa stane s mojím podielom, ak sa nepripojím k môjmu bratrancovi a nechám to tak. Čiže neotvorím konanie
3. ten známy resp. môj bratranec by nás rád zastupoval na konaní
4. aký je poplatok za takéto zastupovanie
Pravdupovediac, cítim nejaký "odžub" , ale možno sa mýlim.
Máte skúsenosti s podobnou situáciou?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    MenoPriezvisko
    povinní nie ste; konanie môže otvoriť aj on sám podaním žiadosti na súde o dodatočné dedičské konanie a notár ťa bude volať pozvánkou; bratrancovi dáš splnomocnenie a za zastupovanie ty neplatíš nič.

    bude platiť iba on (alebo kto nadobudne) poplatok za konanie notárovi + súdny poplatok 6,50 za otvorenie (ten platí navrhovateľ) + poplatok za dodatočné konanie (všetci dedičia spoločne a nerozdielne ale väčšinou to platí rovnako ten, ktorý to nadobudne). ak je hodnota majetku nízka, poplatok za konanie bude cca do 100 € u notára, ten platí niekto, kto pozemok/majetok nadobudne
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gazda Keď nebude robiť vôbec nič, musí ma notár/ka predvolať? Môže "vybaviť" ostatných dedičov určitými parcelami (príslušná čas" aj bezo mňa?
    MenoPriezvisko notár nemôže prejednať majetok bez súhlasu zákonných či závetných dedičov, pokiaľ bratranec alebo ktokoľvek nebude mať splnomocnenia každého zákonného dediča, ktorý by sa nechcel na DK dostaviť, dedičské konanie neprebehne. notár ťa pravdepodobne (alebo vás) bude volať písomne a keby si sa opakovane nedostavil, notár potvrdí každému zákonom stanovený dedičský podiel
    gazda Ďakujem
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Aby si mal v tom jasno, zisti cez katasterportal podľa mena nezistených vlastníkov alebo podľa vlastníka o aký majetok sa bude jednať. Na vyhľadaných LV Tvojich predkov nájdeš čo sa bude dediť. Podľa toho sa zariaď. Je potrebné to dať na poriadok, t.j. predediť Od Teba závisí, ako naložíš so svojim podielom. Za to, že niekoho splnomocníš sa neplatí, otázne je, či splnomocnenej osobe dôveruješ..
    gazda Celková výmera je as 5 ha, ale je na to 16 dedičov. Takže nič moc. Ak splnomocním bratranca na zsatupovanie, môže nejakým spôsobom "moje" predať. resp. musím do splnomocnenia napísať, že splnomocnenie sa netýka nakladania s parcelami?
    branislavp Podľa môjho názoru, najlepšie bude, ak sa ded.konania zúčastníš, najmä keď Vás je 16. Budeš si nárokovať podľa svojho zváženia, alebo určitý pozemok, či podiel z neho, alebo sa dohodneš, že Ťa niekto zo spolu dedičov vyplatí a ten svoj podiel niekomu prenecháš.Sám si musíš zvážiť, Alebo ak tie pozemky nie sú až tak zaujímavé a dedičstva sa zriekneš, to sám musíš vedieť, čo chceš.

    Dodatočné dedičské konanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.