Zavrieť

Porady

Súbeh nárokov na výplatu sirotského dôchodku a invalidného dôchodku

Dobrý deň,
môj syn poberá sirotský dôchodok po svojom otcovi, ale je aj osoba s ŤZP autizmus s mierou funkčnej poruchy 50%. Tohto roku bude mať 18 rokov a budem vybavovať invalidný dôchodok. Zaujíma na čo má nárok,lebo zákon hovorí:
Súbeh nárokov na výplatu sirotského dôchodku a invalidného dôchodku nevznikne, ak je sirota poberateľom invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Takáto sirota nemá nárok na sirotský dôchodok podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, pretože sa nepovažuje na účely dôchodkového poistenia za nezaopatrené dieťa.
Ale potrebovala by som to vysvetliť na príklade.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    v jeho prípade pôjde o ID z mladosti ... a zrejme to bude nad 70% - ak by aj chodil do školy (príprava na povolanie) , po rozhodnutí o ID - jednoducho nebude nezaopatrené dieťa ...

    (3) Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského dôchodku vznikne znovu. Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, ktorým dieťa znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.


    ak by z nejakého dôvodu ten ID bol pod 70 %?? a chodil by do školy (sústavná príprava na povolania) - tak by bol možný súbeh - ale tam tiež platia pravidlá - kuk zákon.

    samozrejme, ak nechodí do školy - tak nie je nezaopatrené dieťa.
    no a ani prídavky na dieťa a daňový bonus nebude (to rozhodnutie o ID potom doložiť na UPSVaR)
    .....
    doplnenie - po dnešnej tvojej poznámke:
    miera funkčnej poruchy, ktorú posudzuje komisia na UPSVaR - a podľa toho priznáva kompenzácie (z 447/2008) - tak to je niečo úplne iné, ako zníženie schopnosti pracovať - toto zase posudzuje komisia v SP - a podľa toho priznáva ID. (z 461/2003)
    Naposledy upravil Katy a R : 17.05.17 at 06:49

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Urcenie percent TZP nesuvisi s urcenim percent invalidity, obe sa posudzuju samostatne, prve na UPSVaR, druhe v sociálnej poistovni.

    Neviem aky priklad chces, jednoducho ak synovi uznaju invalidity viac ako 70%,
    bude mat narok len na invalidny dôchodok.
    megana44 Ďakujem za informácie.
    Syn navštevuje 1 ročník praktickej školy, takže do školy bude chodiť ešte dva roky. Ja som si myslela, že keď ma mieru funkčnosti 50 % tak to bude platiť aj pri invalidnom dôchodku.
    ivka70 Tu najdes blizsie info:
    http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
    a tu je tabulka, ake rozsahy % sa daj "ziskat"za jednotlive diagnozy
    http://www.chlamydie.info/node/7524

    Súbeh nárokov na výplatu sirotského dôchodku a invalidného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.