Zavrieť

Porady

Ukončenie pracovného pomeru na dobu neurčitú po dvoch MD a RD

Ahoj potrebovala by som poradiť v nasledujúcom prípade:
Známa je zamestnaná od roku 2006 a 30.06.2017 jej končí druhá rodič. dovolenka - má dve deti po sebe. Bola to v práci oznámiť, no tam jej povedali že jej prac. miesto miesto je zrušené a ponúkli jej iné prac. miesto - ktoré nieje adekvátne tomu pôvodnému, ide o polovičný úväzok a nepravidelný prac. čas. ( v podstate ju tam už nechcú .... ) Ak sa dohodne na ukončení pracovného pomeru k 01.07.2017, na čo všetko by mala nárok, ak odmietne ponúkané náhradné prac. miesto? Ďakujem
veronikasad Dopln presne obdobie materskej a rodičovskej dovolenky kvôli výpočtu nároku na dovolenku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Povinnosťou známej je mesiac vopred písomne oznámiť zamestnávateľovi ukončenie rodičovskej dovolenky a počkať na reakciu zamestnávateľa. Počas rodičovskej dovolenky jej dať výpoveď nemôže.

    Nemusí podpisat dohodu o zmene pracovnej zmluvy, vtedy jej dá zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov, s nárokom na odstupné. Nech si sama nedáva výpoveď, ani žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Ak jej zamestnávateľ navrhne ukončenie pracovného pomeru dohodou, nech ju nepodpisuje, kým tam nebude uvedený dôvod ukončenia pracovného pomeru.

    Materská dovolenka sa považuje za výkon práce. Preto jej aj pri druhom dieťati vznikol nárok na dovolenku. Ak nemá prácu a pôjde sa evidovať na UP, nech požiada zamestnavatela o možnosť vyčerpať 1-2 dní dovolenky pred ukončením pracovného pomeru, ostatný dovolenku jej preplatí. Výrazne jej to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti ak neukončí pracovný pomer posledným dňom rodičovskej dovolenky.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ninka24 Ona im bola oznamit ukoncenie RD osobne pred tyzdnom. Dokona oni od nej pozaduju aby si sama napisala dohodu o skonceni PP! ( samozrejme do zajtra ... )
    veronikasad Oznamuje sa písomne a treba postupovať tak ako som napísala, inak príde o odstupné aj zvýšenú dávku v nezamestnanosti
    veronikasad Prečo dozajtra, keď RD jej končí 30.6.?
    ninka24 Ano to som aj ja radila - vsetko pisomne! a preco do zajtra ? hmmm asi preto, aby o tie peniaze prisla - moj osobny nazor.....Pretoze prvotna info bola, ze zajtra tam ma prist a doniest svoju citujem "vypoved dohodu" co je samozrejme uplna hlupost neexistujuca .... a kedze orientacia v zakonniku prace je pomenerne narocna, hlavne pre ludi ktorym s tym denne nerobia, tak by sa im podarilo pripravit ju o 3mes. vyplaty a odisla by len s preplatenou dovolenkou .... Este ze je v temine mesiaca pred ukoncenim RD
    Ďakujem
    veronikasad Nič iné ako písomné oznámenie o ukončení RD nech tam zajtra nedáva.v oznámení treba uviesť že od 1.7. žiada o zaradenie v zmysle platnej pracovnej zmluvy.
    ninka24 Ďakujem
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Na preplatenie nevyčerpanej D, na ktorú vznikol nárok. Prípadne na odstupné. Záleží od toho, ako skončí PP. Nech čaká na výpoveď od zamestnávateľa alebo nech skončí Dohodou podľa §60 ZP s uvedeným dôvodom organiz. príčiny.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ninka24 teda ak tomu správne rozumiem - ak ukončí hneť PP, má nárok len na preplatenie dovolenky. Ak by nastúpila na ponukaný uvazok a pockala by na vypoved, potom byprichádzalo do úvahy, ze by mohla ziadat vypovednu dobu a aj odstupné?
    Tweety Nie tak, aj pri Dohode z organiz, dôvod má nárok na odstupné, to je vyššie ako pri výpovedi od zamestnáv.( PP končí dátumom, na ktorom sa dohodli), ale tu je zas VD. Na preplatenie nevyčerpanej D má nárok bez ohľadu na to, ako PP skončí.
    ninka24 tak ešte raz - ak ona odnesie Dohodu o skonc. PP s oraniz. dovodov podla §60, preplatia jej dovolenku - to je jasne, ale má narok aj na odpstupné a VD? - pri dohode asi nie, vsak?
    Tweety písala som, že má nárok aj na odstupné aj pri Dohode , tu už VD nie je, lebo PP končí dohodnutým dátumom, aj to som písala, kuk koment o 13,00 hod.
    ninka24 aha jasne ďakujem takže keďže prac. zmluva trva od od roku 2006 ma narok na 3 mes. odstupné. Zahrnúť žiadosť o vyplatenie odstupného priamo do dohody o skonceni PP ?
      zbaliť

    Ukončenie pracovného pomeru na dobu neurčitú po dvoch MD a RD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.