Zavrieť

Porady

Dôchodca - zánik povinného nemocenského poistenia od 1.8.2006

buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Čítala som v nár. poistení, že od 1.8.2006 zaniká povinné nem. poistenie osobám, ktorým bol priznaný star.dôchodok, predč.star.d. alebo invalidný, to znamená, že ak mám zamestnanca star. dôchodcu nebudem mu už robiť odvod do nem. poistenie?
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Presne tak. A po skončení ochrannej doby ani nebude mať nárok na nemocenské dávky.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Ale môže sa príhlásiť ako dobrovoľný plátca nemoc.poistenia a vtedy mu budú poskytované dávky nemoc.poistenia.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A ak bude na PN-ke dlhšie ako 10 dní, to mu už ani sociálka nezaplatí?
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Keď nie je nemocensky poistený, tak nie.
Naposledy upravil Martinella : 20.07.06 at 11:30
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zita4
Presne tak. A po skončení ochrannej doby ani nebude mať nárok na nemocenské dávky.
Nebude mať nárok na nemocenskú dávku hneď po 1.8.2006, okrem tých ND, ktoré sa začali vyplácať pred 1.8.2006.

Viem, že v NP je vyjadrenie, že starobný dôchodca, PSD a ID má nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote, ale v §32 bol doplnený ods.4, kde sa hovorí, že ochranná lehota zaniká najneskôr dňom, kedy má poistenec nárok na strobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Takže prakticiky dôchodca nemá ochrannú lehotu a teda ani nemá nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Dada
A ak bude na PN-ke dlhšie ako 10 dní, to mu už ani sociálka nezaplatí?
Rozumiem tomu správne, prvých 10 dní bude mať nárok na náhradu príjmu pri DPN a od 11 dňa nemoci mu nevznikne nárok na nemocenské dávky???
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

A je potrebne szco dochodcu k 1.8.06 odhlasit z NP, alebo je to automaticky?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

somij
Nebude mať nárok na nemocenskú dávku hneď po 1.8.2006, okrem tých ND, ktoré sa začali vyplácať pred 1.8.2006.
Viem, že v NP je vyjadrenie, že starobný dôchodca, PSD a ID má nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote, ale v §32 bol doplnený ods.4, kde sa hovorí, že ochranná lehota zaniká najneskôr dňom, kedy má poistenec nárok na strobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Takže prakticiky dôchodca nemá ochrannú lehotu a teda ani nemá nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote.
Vidíš, a nám riaditeľ pobočky Socíálnej poisťovne na školení povedal, že v ochrannej dobe bude nárok. Ja už som sa ale naučila neveriť všetkému, čo tvrdia na Sociálnej poisťovni. Vďaka za opravu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Arava
Rozumiem tomu správne, prvých 10 dní bude mať nárok na náhradu príjmu pri DPN a od 11 dňa nemoci mu nevznikne nárok na nemocenské dávky???
Áno .
0 0
Tintina Tintina

Tintina je offline (nepripojený) Tintina

A z čoho budeme vypočítavať náhradu príjmu u týchto dôchodcov, keď nebudú mať vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Alebo vymeriavací základ majú, len neplatia odvody na nemocenské? Alebo budeme u nich počítať náhradu len z predpokladaného VZ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tintina
A z čoho budeme vypočítavať náhradu príjmu u týchto dôchodcov, keď nebudú mať vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Alebo vymeriavací základ majú, len neplatia odvody na nemocenské? Alebo budeme u nich počítať náhradu len z predpokladaného VZ?
To by aj mňa zaujímalo. Dali sme žiadosť o výklad na MPSVR, ale či pride nejaká odpoveď, uvidíme.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

anka
A je potrebne szco dochodcu k 1.8.06 odhlasit z NP, alebo je to automaticky?
Nie, platí to tak ako pri dôchodcoch poberajúcich inv.dôchodok, ktorí doteraz neodvádzajú poistné na inv.poistenie.
Veď ani v registračnom liste neuvádzaš pri prihlasovaní jednotl.druhy poistení.
Len v prílohe k mesačným výkazom sa uvádza, kto koľko odvádza na aký druh poistenia.
Takisto pri invalidoch s poklesom zárobk.činnosti nad 70% sa tiež nebude odvádzať nemocenské poistenie. Povinní platiť budú len inval.dôchodcovia s poklesom zár.schop. od 41-70%.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Tintina
A z čoho budeme vypočítavať náhradu príjmu u týchto dôchodcov, keď nebudú mať vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Alebo vymeriavací základ majú, len neplatia odvody na nemocenské? Alebo budeme u nich počítať náhradu len z predpokladaného VZ?
V novele II.k náhrade príjmu platnej od 1.8.2006 sa uvádza:
Za zamestnanca sa na účely náhrady príjmu považuje fyzická osoba, ktorá sa považuje za zamestnanca aj pre účely sociálneho poistenia.
0 0
Tintina Tintina

Tintina je offline (nepripojený) Tintina

No a v tejto súvislosti ma napadá, ak mám poberateľa dôchodku na PN-ke, prvých 10 dní mu dám náhradu (dnes zatiaľ netušíme z čoho počítanú), ale čo mu zadám od 11. dňa nemoci? Ako neplatené voľno a preruším mu ostatné poistenia? Alebo ako nemoc, ktorá sa správa ako vylúčiteľné doby, len s tým, že nedostáva nemocenské dávky?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

netušíte niekto ako to je?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ninna
netušíte niekto ako to je?
Ja myslím, že by to mal byť evidovaný normálne ako na PN, akurát bez vyplácania nemocenskej dávky.
0 0
Tintina Tintina

Tintina je offline (nepripojený) Tintina

Ako by bolo fajn, keby to bolo také jednoduché. Prvých 10 dní dajme tomu že tak ako po starom. Ale od 11. dňa? Ako by ste nakoniec zadali toto obdobie v ELDP. Nie je to vylúčiteľná doba, lebo nemoc bez nároku na nemocenské dávky neexistuje ako vylúčiteľná doba. Poučenie hovorí, "obodia po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské..." A on nárok nemá.
Na oddelení ELDP mi dokonca povedali, zadať ako neplatené voľno. Aké neplatené voľno, keď mi doniesol PN-kový lístok?
Máte niekto nejaké lepšie nápady z pobočiek SP?
0 0
zubadielko zubadielko

zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

ahojte takže ak som to pochopila správne - mám z toho poriadny chaos.
Od 1.8. starobný dôchodca nie je povinný platiť nemoc. poistenie. Ja ako zamestnávateľ mu tiež neplatím nemoc poistenie? Čo v takom prípade ak sa rozhodne byť dobrovoľným platcom NP? Mám ako zamestnávateľ mu zrážať poistné z výplaty, alebo si to bude platiť sam a ja s tým nič nemám?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zubadielko
ahojte takže ak som to pochopila správne - mám z toho poriadny chaos.
Od 1.8. starobný dôchodca nie je povinný platiť nemoc. poistenie. Ja ako zamestnávateľ mu tiež neplatím nemoc poistenie? Čo v takom prípade ak sa rozhodne byť dobrovoľným platcom NP? Mám ako zamestnávateľ mu zrážať poistné z výplaty, alebo si to bude platiť sam a ja s tým nič nemám?
Od 1.8.2006 s tým ty, ako zamestnávateľ nemáš vôbec nič. Neplatíš nemocenské poistenie ani za zamestnanca ani za seba.
Ak sa rozhodne, môže sa dobrovoľne poistiť, ale sám, s tým zamestnávateľ nemá nič. Len upozorňujeme, že z dobrovoľného nemocenského poistenia môže poberať nemocenskú dávku až po splnení podmienky poistenia 270 dní.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tintina
Ako by bolo fajn, keby to bolo také jednoduché. Prvých 10 dní dajme tomu že tak ako po starom. Ale od 11. dňa? Ako by ste nakoniec zadali toto obdobie v ELDP. Nie je to vylúčiteľná doba, lebo nemoc bez nároku na nemocenské dávky neexistuje ako vylúčiteľná doba. Poučenie hovorí, "obodia po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské..." A on nárok nemá.
Na oddelení ELDP mi dokonca povedali, zadať ako neplatené voľno. Aké neplatené voľno, keď mi doniesol PN-kový lístok?
Máte niekto nejaké lepšie nápady z pobočiek SP?
Ako píšeš, v ELDP to nie je vylúčená doba (na to máme písomné stanovisko zo SP). Ale nedávala by som to ani do prerušenia poistného (na to stanovisko nemáme).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať