Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie

Som zamestnaná od 1.2.2001 do 31.7.2004 bez prestávky a v súčasnosti v jednej firme od 2.8.2004.-predpokldám že za mňa platia nemocenské poistenie:-) Pred týždňom som zistila že som tehotná, problém je v tom že predajňa v ktorej pracujem sa bude s veľkou pravdepodobnosťou rušiť-ruší sa zamestnávateľ ale živnosť mu ostáva-aký je postup-ak mi dá výpoveď, musí mi dať odstupné, alebo mi musí ponúknuť inú prácu-na to by som pristúpila..No a vzhľadom na túto situáciu som si chcela finančne prilepšiť-len nedávno som sa dopočula, že sa dá dobrovoľne nemocensky pripoistiť ku materskej. Včera som bola v sociálnej pisťovni a tam mi povedali, že musím byť dobrovoľne poistená mininálne 270 dní pred pôrodom-čiže, keď mám termín okolo 5. marca 2007, chýba mi mesiac a oni by mi tým pádom materskú neuznali, čiže bolo by zbytočné platiť si to. Moja známa ma však informovala, že ona si dala toto dobr.poistenie 8 týždňov pred pôrodom a dala si ho na najvyšší vymeriavací základ a po pol roku si ho prestala platiť-a odalo sa jej to. Ako je to možné. Počula som, že od 1.8.2006 by v tom mali byť nejaké zmeny. Poradte mi prosím...ak budem bez práce, fakt neviem ako to zvádnem...ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Známej mohlo stačiť pár týždňov pred pôrodom sa dobrovoľne poistiť, ale práve tie zmeny k 1.8.2006 sú také, že už pár týždňov dobrovoľného poistenia stačiť nebude, je treba byť poistený 270 dní jedného "typu" poistenia v posledných dvoch rokoch pre pôrodom.

    V Tvojom prípade nastúpiš na materskú najneskôr 19.1.2007. Keďže si tehotná, po skončení zamestnania Ti bude plynúť ochranná lehota 6 mesiacov. V ochrannej lehote máš nárok na nemocenské v prípade PN, a aj na materské. To znamená, že (keďže k 19.7. si stále zamestnaná), budeš mať nárok na materské zo zamestnania v ochrannej lehote.
    Výšku materského v tomto prípade je možné zvýšiť zamestnaním sa na krátky čas s vysokým príjmom na konci tohto roka.

    Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

    Mirka D
    Koľko by som vlastne platila, keby sa dobrovoľne nemocensky poistím?
    4,4% z min. VZ = 304Sk? Je to celá suma?

    Alebo ešte treba ako pri dobrovoľne starobne poistenej osobe platiť aj rezervný fond?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Mirka D
    Koľko by som vlastne platila, keby sa dobrovoľne nemocensky poistím?
    4,4% z min. VZ = 304Sk? Je to celá suma? - áno

    Alebo ešte treba ako pri dobrovoľne starobne poistenej osobe platiť aj rezervný fond?- nie
    Dobrovoľne nemocensky poistená osoba si platí min. z MM 304,- Sk.

    dobrovoľné nemocenské poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.