Zavrieť

Porady

Odpisy budovy danej do prenájmu

Už 3 roky prenajímam budovu podnikateľovi. Budova nebola doteraz ohodnotená a nik si z nej neuplatňoval odpisy. Ak ju dám teraz ohodnotiť súdnym znalcom, budem si môcť ako prenajímateľ uplatňovať odpisy a v akej výške? Môžem začať rokom 1 alebo až rokom 4?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Áno, ja to mám podobne. Z ceny podľa znaleckého posudku som začala robiť odpisy, a to prvým rokom. Skôr nebolo ako odpisovať, lebo nebola budova ohodnotená. Dúfam, že to robím správne takto.

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Podľa mňa súdno-znalecký posudok nie je podkladom pre ocenenie majetku v zmysle zákona o účtovníctve. Ocenenie majetku sa môže preukázať jedine kúpnou cenou alebo inými dokladmi /napr. bločky o nákupe tehál, fa. za práce na stavbe majetku/. Ak by tie výdavky neboli preukázateľné, potom by sa každý rok menila cena majetku podľa trhových podmienok, pretože súdny znalec oceňuje podľa trhovej ceny, nie podľa ceny v dobe nadobudnutia. Ak Ste budovu prenajali a nájomca ju technicky zhodnotil, potom si môže uplatňovať odpisy z technického zhodnotenia majetku ale len po dobu trvania nájmu.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Monika1
    Podľa mňa súdno-znalecký posudok nie je podkladom pre ocenenie majetku v zmysle zákona o účtovníctve. Ocenenie majetku sa môže preukázať jedine kúpnou cenou alebo inými dokladmi /napr. bločky o nákupe tehál, fa. za práce na stavbe majetku/.
    Súhlas s Monikou. Akú minulosť má budova?

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Dostali sme ju darom od starej mamy, cena nebola vyčíslená. Budova má okolo 60 rokov. Žiadne finančné doklady ohľadom budovy nemáme k dispozícii.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Asi nezostáva nič iné ako ROC. To znamená zisti si cez realitky alebo inzeráty, že koľko stojí podobný dom a odpisuj podľa toho (§ 25, ods. 4 Zák. o účtovníctve). Myslím, že v tomto prípade by orientačne pomohol aj znalecký posudok.

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Fany
    Dostali sme ju darom od starej mamy, cena nebola vyčíslená. Budova má okolo 60 rokov. Žiadne finančné doklady ohľadom budovy nemáme k dispozícii.
    Pri darovaní nebola stanovená cena? Veď k tomu by mala byť notárska zápisnica a ohodnotenie pre vklad do katastra nehnuteľnosti.

    Odpisy budovy danej do prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.