Zavrieť

Porady

Podnájom - vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu. Od 06/2015 bývam v podnájme 1 izb. bytu kde platím mesačné 320€ nájom + 100€ energie. V byte bývam sám. V máji mi majiteľ doniesol vyúčtovanie nákladov spojených s uživaním bytu s nedoplatkom za rok 2016 v sume 438,77€. Úprimne, skoro som odpadol.
A tak by som chcel veľmi pekne poprosiť o radu. Je to dlh ktorý musím zaplatiť?
Za rok 2015 bol dlh 361,43€ kde mne vypočítal, že za pol roka nájmu mu mám uhradiť časť v sume 110€ ktoré som uhradil. Ale táto suma za 2016 sa mi zdá naozaj hrozne vysoká.

Ja si totižto myslím že môj dlh je tých 277,49€. Že majiteľ neuhrádzal mesačné splátky v tej výške ako mal. Poradí mi niekto prosím? Pretože sa naťahujeme donekonečna. Vopred ďakujem za odpoveď.
vyúčtovanie.JPG  
8 komentárov     zbaliť
veronikasad Čo rozumieš pod energiami? Zálohové platby za plyn, elektrinu, alebo zálohy za teplo a vodu?
veronikasad Mne to zo zadania temy až tak jasné nie je.
veronikasad belint, nerob hovorcu, otázku som položila zakladateľovi temy
veronikasad Počkám si na odpoveď kto platí zálohy za plyn a elektrinu
Matthew_yogi Pokiaľ viem tak by to malo byť za vodu teplo a elektrinu.
veronikasad Plyn a elektrinu platíš sám priamo dodávateľovi?
Katy a R ak tá stovka má byť aj za elektriku - tak si aj to musíš zohľadniť, že za koľko eur si minul? - plyn nemáš?
vicktor Najomca plati majitelovi a ten spravcovi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Fond opráv by nemal platiť nájomník, ale majiteľ bytu, rovnako merače na radiátory, poštovné a poistenie domu, to všetko sú platby, ktoré s prenájmom bytu absolútne nesúvisia. týmto smerom by som platby riešila s majiteľom bytu. Zálohové platby boli správcovi majiteľom platené nižšie, ako by mali byť. Preto treba započítať iba náklady súvisiace s nájmom bytu s platbami, ktoré si majiteľovi zaplatil. Myslím, že nebude nedoplatok.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, Matthew_yogi, sito, Žabinka, afrikánka, belint
    6

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Podľa mňa si urobil chybu, že si podpísal takúto zmluvu (320+100) ... lebo píšeš, že tá stovka má byť aj za teplo, vodu a aj za elektriku - a to je málo (elektrika môže byť tak 20-30 mesačne?
    vhodnejší pomer by bol aspoň 300 + 120 za služby a energie ... alebo ešte viac za služby.
    ak sa nechceš stresovať, nájdi niečo lepšie - a hlavne si to presnejšie ošetri v zmluve! Aj spôsob vyučtovania .
    A čo sa týka toho vyhadzovu - - tiež to nie je také jednoduché, ako si majiteľ myslí
    a je jedno, ako platí majiteľ zálohy
    ..
    keď by si nepočítal z fondom opráv (ako anička píše) ... len čisto tie Služby - tak ti to ročne robí okolo 800 eur - a ak aj elektriku a plyn pripočítaš - mohlo by to byť dosť.
    Naposledy upravil Katy a R : 20.06.17 at 19:12

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    A tak by som chcel veľmi pekne poprosiť o radu. Je to dlh ktorý musím zaplatiť?
    ..........
    Ja si totižto myslím že môj dlh je tých 277,49€. Že majiteľ neuhrádzal mesačné splátky v tej výške ako mal. Poradí mi niekto prosím? Pretože sa naťahujeme donekonečna.
    Ak si myslíš (nie je dôkazné bremeno), že majiteľ neplatil, že máš pravdu, tak sa realizuj inak.
    Podaj žalobu na súd a ten rozhodne.
    Lebo na Porade dostaneš rozumov habadej, no nik nevidí do problematiky...ono jedno ofotené vyúčtovanie nemá veľkú váhu.

    P.S.:
    Ako znie zmluva (ak vôbec nejaká je), tak to je už iná otázka.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matthew_yogi Buchač, máš pravdu, zle som sa vyjadril keď som napísal že si myslím. Nemyslím si, z toho vyúčtovania je to totižto úplne jasné že neplatil koľko mal. A čo sa týka zmluvy, tak tá je a v nej je to napísane presne takto: nájomca sa zaväzuje hradiť mesační nájomné vo výške 320€ + 100€ energie.
    Prosil som o radu, nemám záujem zavádzať, to by mi asi sotva pomohlo.
    Matthew_yogi Veľká vďaka za všetky odpovede ktoré ste mi doteraz adresovali. Dosť mi to pomáha :-)
    dmc taka zmluva kde je napisane ze energie 100 € stoji za ....vies co. Mas v zmluve osetrene aka je predpokladana spotreba jednotlivych "energii" v tych 100 €? Mas v zmluve osetrene co s pripadnym preplatok - nedoplatkom ? Dostal si vyuctovanie za ostatne energie ???
    buchač Nejde o to, čo si myslíš....alebo čo si myslím ja.

    Asi by bolo najvhodnejšie ísť ku správcovi. Tam požadovať náležitú dokumentáciu o platbách, keďže si tie svoje platby odovzdával majiteľovi bytu.

    Ak budeš mať podklady, ktoré budú hrať v Tvoj prospech, tak ich predlož majiteľovi...nech argumentuje a dôvodí.

    Ak bude pravdou, čo vravíš, že majiteľ ojebabráva ? Nuž sa zachovaj adekvátne...žiadne platby a fertig.

    Záver ?
    V každom prípade pôjdeš z toho bytu preč.
    1. Budeš tzv. odídený...t.j. nájde sa dôvod, aby Ťa majiteľ bytu vystrnadil.
    2. Odídeš aj sám...
    Matthew_yogi No, fakt super. Začínam si myslieť že to dopadne takto nejako, podľa jeho správanian posledné dni. A predpokladám že sa môžem rozlúčiť aj s depozitom. Aspoň na niekoľko mesiacov určite, ak nie rokov alebo natrvalo. Ako sa to hovorí? Že len somár sa učí na vlastných chybách?
      zbaliť

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    tvoj dlh je skutočne 438 eur.
    pozri si platby: 1247, z toho odpocitaj 361 nedoplatok za 2015 ktorý majiteľ zaplatil, a zistíš že ty si zaplatil 886 eur. zvyšok do 1200 asi ide na elektrinu a ďalšie náklady.
    skutočnosť. náklad 2016 bol 1325, takže musíš splatiť 438
    vicktor bubkoch: "tvoj dlh je skutočne 438 eur"
    To je dlh za BYT majitela voci spravcovi, to nie je dlzoba pytajuceho sa. On sa musi vysporiadat s majitelom preco neposuval spravcovi vyssie zalohy.

    Podnájom - vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.