Zavrieť

Porady

Mozu po mne vyzadovat aby som platila pozicku po mame?

Dobry den chcem sa opytat mama je invalidny dochodca a ma pozicku vratit kolo 6000eur.ak prestane platit moze banka vyzadovat odomna?a po jej smrti ak sa vzdam dedicstva mozu vyzadovat odomna dlzobu?dakujem pekne za odpoved lebo mama byva v mojom byte a okolie ma strasi ze banka moze siahnut na byt ak mama platit nebude.v banke mi povedali ze mi na byt nesiahnu ak sa vzdam dedicstva ale mam sa pre istotu poradit s pravnikom.na sk nezijem takze nemam sajnu aky je tam zakon.
Mila123 čím sa ručilo?
Henrieta555 Nerucilo sa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Podpisovala si banke nejaku zaloznu zmluvu? Asi by si o nej vedela, tak banka od teba pytat nebude.
    Po matkinej smrti si banka moze narokovat z dedicstva. Ak matka nema majetok vyssi nez zostatok dlhu, bude lepsie vzdat sa dedicstva a banke zakyvas (takym gestom ake uznas za vhodne).
    Naposledy upravil vicktor : 22.06.17 at 09:45
    Henrieta555 Nepodpisovala som nic.nema ziadny majetok.
    Henrieta555 Nic som nepodpisovala bolo mi ajtak divne ze invalidnemu dochodcovi dali tolko.ked to bolo na sume 1500 eur som bola v banke povedat ze mama pije a nech jwj uz viac nedavaju povedali ze ok.nedaju.a zrazu 6000 eur splacat

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    V banke by sa mali naučiť zákony.
    A) Pokiaľ matka nemá majetok väčšej hodnoty a ty sa dedičstva vzdáš, banka nemôže od teba vyžadovať splatenie dlhu. Pokiaľ by si prijala (nedaj bože - predpovedám) dedičstvo, banka by mohla požadovať len do výšky prijatého dedičstva (príklad dlh 6000€, dedičstvo 600€ = banka dostane 600€ a basta). Banka už totiž nemá žiadne zákonné právo vyžadovať splatenie zvyšku dlhu z majetku inej osoby.
    B) Pokiaľ sa vyhrážajú, že prídeš o byt a ten je TVOJIM majetkom, narazili by. Nemôžu totiž ani uvaliť exekúciu za dlh povinného na inú osobu, ak táto s dlhom nemá nič spoločné. Že matka býva s tebou a teda má s tvojim súhlasom u teba prihlásený trvalý pobyt - to ešte neznamená, že ho aj (aj čiastočne, alebo inak) vlastní. Prihlásenie k TP má len evidenčný charakter a nezakladá právo k majetku iného.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Banka ti poradila dobre.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Ako sa to vezme.
    Obavam sa ze informacia nie je dobre/presne naformulovana.
    Ak naozaj je pravda "v banke mi povedali ze mi na byt nesiahnu AK sa vzdam dedicstva" - co je to za podmienku?
    Potom ak zdedi uspory 10000 a nevzda sa dedicstva, tak banka siahne na byt??? Velmi pochybujem.
    Mária27 Tá veta banky je pravdivá. Pre úplnosť by sa to všetko malo pridať - že ani keď zdedí a splatí ...
    misoft Zatiaľ nevieme, či Henrieta je nejako v tej pôžičke akokoľvek zainteresovaná. Pokiaľ nie je - tak informácia banky je klamlivá. A veľmi pochybujem, ak Henrieta nikde nefiguruje, pôžičku si nejako vzala jej matka, aby banka ihneď vyžadovala od Henriety splácanie, resp. hrozbu straty bytu v jej vlastníctve.
    V tom prípade by samotná banka tvrdo narazila... vyžadovať splácanie, uvaliť prípadnú exekúciu na tretiu osobu, ktorá s prípadom nemá nič spoločné - je trestné.
    Mária27 Banka videla jediný súvis Henriety s pôžičkou = dedenie.
    misoft OK! Dedenie, lenže to banke nedáva právo vyhrážať sa tým, že príde o byt! To už hraničí s nátlakom, vydieraním.....
    Pokiaľ toto banková úradníčka takto interpretovala, Henrieta by sa mohla (pokiaľ by mala dôkazy, svedkov) aj na NBS (ktorá vykonáva dohľad nad bankovým sektorom) s podnetom, že banka u nej neoprávnene vymáha niečo, na čo nemá nárok (banka predsa nevie, koľko dedila - max. koľko bolo na účte) a tiež, že banka sa vyhrážala (neprimerane), že príde o byt (ak to takto interpretovali a mysleli). A vtedy by banka mala OBROVSKÝ problém....
    Mária27 Duši, čítaj, ved banka sa jej nevyhráža, to ju strašilo okolie. Banka jej práveže vysvetlila asi toľko, že ak by mal mamin dlh prevyšovať dedičstvo, môže sa ho vzdať a nič od nej nebudú vymáhať ...
    Henrieta555 Mamin dlh je 6000 eur a dedit nemam co.a ak by prestala platit pozicku kym zije tiez nemozu odomna nic vymahat banka?dakujem
    Mária27 Nie, nezodpovedáš za jej dlh. Strhávali by jej z dochodku. S exekútorom by si mohla mať max spor, ktoré hnuteľné veci sú jej a ktoré tvoje, ak by ich spisoval. Ty máš voči nej len vyživovaciu povinnosť.
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pokial matka nebude mat majetok tak dedicske konanie bude zastavene pre nemajetnost. Dedic nebude ziadny. Bez rucenia si banka moze dlh akurat tak odpisat. Ak Dedicske konanie prebehne a ty sa vzdas dedicstva - nebudes dedic a tym padom nebudes musiet ani splacat dlh po mame. Banka iba strasi ... bub bu bu....
    Henrieta555 Takze ak nebude dedicske konanie kedze mama nic nema nemozu tiez odomna vymahat peniaze.alebo musi byt dedicske konanie ajkwd nic nema ktomu aby som sa vzdala dedicstva ktore vlastne je nula?
    dmc Pokial sa stale bavime v rovine ze vy osobne nemate ziaden vztah s bankou - nieste rucitel, spoludlznik a podobne.

    Ak sudny komisar zisti ze nieje co dedit - porucitel je nemajetny (zanechal majetok nepatrnej hodnoty)- dedicske konanie sud uznesenim zastaví pre nemajetnost ,§ 175 h, ods.2 Obcianskeho sudneho poriadku. Majetok nepatrnej hodnoty sa vyda tomu co zariadil pohreb a to sa nepovazuje za nadobudnutie s titulu dedicstva ale rozhodnutim sudu - §132 Obciansky zakonnik.

    V tomto pripade NIEJE dedicom nikto. Preto banka s titulu dedenia nemoze od Vas ziadat splatit zaväzok Vasej matky. Vy nebudete dedic.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Banka určite nedá pôžičku bez ručiteľa. Ak si ručila tvojej mame, tak budeš po jej smrti aj napriek odmietnutiu dedičstva platiť.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Henrieta555 Nerucila som nemala rucitela.
    Henrieta555 Nerucil nikto bolo mi divne ze jej dali pozicku invalidnej dochodkyni s prijmom 320eur.a zvysovali kedze chcela viac a viac.
    Oliwa Jedná sa naozaj o bankovú pôžičku? A išlo o spotrebný úver-úvery? Alebo nebankovku a v banke si sa bola iba informovať? Nie je tých 6000 suma spolu s úrokmi, keďže pôvodný úver asi nebolo z čoho splácať a ktovie, o aké časové obdobie sa jedná... ? Nebrala si náhodou matka úver aj kvôli Tebe bez toho, aby si o tom vedela? Všeličo sa stáva... To, že Ty niekam prídeš a povieš - nedávajte jej úver, to je infantilné... Si predstav, že by si chcela úver Ty a povedali by Ti - bola tu Vaša matka a povedala nám, že Vám nemáme nič dať...
    A akého dedičstva sa chceš vzdať, keď vzápätí hovoríš, že nie je čo dediť?
    Oliwa Ja to tipujem na revolvingový úver, resp. nejakú pôžičkáreň...
    Henrieta555 Postova banka.6000 eur s urokmi
    Koli mne naco pozicka,????
    Semetrika1 Mne dali pôžičku bez ručiteľa. Stačilo, že som mala u nich účet. Nie malú 10 000,-- €. Som dôchodkyňa. Nemám ani veľký dôchodok. Ich zaujímajú iba úroky a poistky za úver, ktoré zadĺžený platí. Jediný ich záujem je, aby si ľudia tie pôžičky brali.
    buchač Semetrika1 (Dnes 07:28) Mne dali pôžičku bez ručiteľa. Stačilo, že som mala u nich účet. Nie malú 10 000,-- €. Som dôchodkyňa. Nemám ani veľký dôchodok.
    =====================
    Hm...a nože skús dať ešte info, že čím bola ručená tá pôžička.
    Žeby bytom ?
    Semetrika1 Nie. Ničím som neručila. V splátke sa poistili poistkou za splatenie úveru vo výške cca 21 € mesačne. Takto získavajú klientov.
    Dali mi to v Slovenskej sporiteľni minulý rok. Rozpočítali splátky na 8 rokov. Splátka spolu bola cca 205 € mesačne. Úroky pa 9,9 %. Vyšlo mi to, že za 8 rokov im zaplatím 19 680 €. Bolo to možné splatiť našťastie aj predčasne a bez pokuty. Hneď, len čo to bolo možné, som sa jej zbavila.
    Podobnú pôžičku bez ručiteľa boli ochotní poskytnúť aj vo VÚB. Keď som prepočítala úrok so všetkými poplatkami, tak mi vyšlo navýšenie cez 21 %. Čiže novodobí úžerníci.
    buchač Sorry Semi, ale nejak Ti neverím.
    Tiež som klientom Sl. sporiteľne a viem svoje. Rozpisovať sa nemienim.
      zbaliť

    Mozu po mne vyzadovat aby som platila pozicku po mame?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.