Zavrieť

Porady

nesprávne vybavená reklamácia

Reklamovala som hodinky ku koncu záručnej doby. Reklamáciu mi neuznali. V zmysle zákona 250/2007 Z.z. §8 ma mali poučiť o tom, kde si mám dať spraviť odborný posudok a mali ho uhradiť. Reklamácia nie je vybavená v zmysle zákona. Spoločnosť nie je ochotná so mnou komunikovať. Dala som podnet na SOI, ale kým to SOI prešetrí, záručná doba skončí. Odborný posudok bude stáť okolo 300 eur. Mali by mi ho preplatiť, ale je to česká spoločnosť, súd by bol v ČR. Hodinky mi kupoval brat, t.j. faktúra je vystavená na neho. Ako ich donútiť komunikovať so mnou?
ivka70 otazka: kedze hovoris o fakture - brat to kupoval ako fyzicka osoba alebo na firmu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ale naozaj? §8 uvedeného zákona totiž nič nepíše o povinnosti predajcu ťa informovať o vykonaní odborného posudku - teda nemohol podľa tohto § konať klamlivé konanie.
    Pokiaľ by si čítala PORIADNE uvedený zákon - tak §18 ods,1 píše o právach spotrebiteľa na reklamáciu - ale NEPÍŠE, že predávajúci ťa má UPOZORNIŤ na vykonanie odborného posudku.
    Naopak ods-6 uvedeného § ukladá PREDAJCOVI, aby reklamaciu (ak je sporná) do 12 mes. od kúpy mohol uznať za neopdstatnénú, odmietnuť len po VYKONANÍ odborného posudku na JEHO náklady!
    Ods.7 po 12-tich mesiacoch je predajca POVINNÝ ti uviesť KDE si môžeš dať urobiť posudok a to na doklade o zamietnutí reklamácie - teda nemusí ti to ani povedať - niekedy stačí totiž čítať papiere k výrobku, kde sa spomínajú aj servisy....

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#p8
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bbbbb Na doklade o zamietnutí reklamácie nie je uvedené, kde si môžem dať spraviť posudok, hoci som ich o to písomne žiadala.
    misoft Teraz čítam - faktúra na meno brata - a ty sa čuduješ, že s tebou nekomunikujú? (I keď podľa správnosti - mali by s každým, kto reklamuje a má doklad o zaplatení/faktúru - meno je irelevantné).
    Je tiež možné, že ani oni sami nevedia, kto by vykonal odborný posudok (čo je častý jav mnohých predajcov).
    Okrem toho - obchod v ČR, reklamuješ teda v Čechách - SOI s tým nemá nič spoločné - na území ČR je príslušná ČOI. A v tom prípade náš zákon tam neplatí, ale ich zákon https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-634 a tam povinnosť predávajúceho informovať o posudkoch sa nespomína - §19 uvedeného zákona.
    ivka70 ty mas zvlastne poziadavky. predavajuci nema povinnost ti taku informaciu poskytnut, ani ked ziadas. Na vypracovanie posudku ti staci najst si a zaplatit znalca. Ich zoznam je verejne dostupny.
    bbbbb Reklamácie do 12 mesiacov musia posielať na odborné posúdenie oni, preto musia vedieť, kde to posielajú. Tiež im musí byť jasné, že brat si nekúpil dámske hodinky pre seba. V obchodný podmienkach majú, že sa riadia právnymi predpismi SR. Nie je to zvláštna požiadavka, je to zákon 250/2007 Z.z. §7.
    dmc kedy boli hodinky zakupene ?

    Preco by si nemohol kupit brat damske hodinky ??? Odkial ma predajca vediet ze to nieje pre neho ? - to s tym nema nic spolocne. Ja si mozem kupit aj svadobne saty so zavojom a mozem ich aj reklamovat
    ivka70 pises, ze si reklamovala hodinky pred koncom zarucnej doby, ta je ale dvojrocna, cize uz nie je povinnost predavajuceho davat robit posudok. Ked nezadas vsetky udaje, nemozes dostat ani relevantnu odpoved.
    bbbbb Teraz som niečo našla. Pri cezhraničnom podnikaní podliehajú SOI, ale platia pre nich české zákony. Tomu nerozumiem. Ako môže mať nad nimi dozor SOi, keď nemusia dodržiavať slovenské zákony?
    misoft A čo som písal predtým? Ak sa riadia českými zákonmi, tak pre nich platí český zákon o ochraně spotřebitele a preto to musí riešiť ČOI.
    Vyjadrenie, že sa riadia slovenskými právnymi predpismi a pritom sa držia českými zákonmi - je trochu zvláštne. Treba podať iný podnet na SOI - subjekt podniká na Slovensku a deklaruje v obchodných podmienkach, že sa riadia právnymi predpismi SR, ale v oblasti reklamácie sa riadia českými zákonmi - čo je v príkrom rozpore - takto sa totiž obchodné podmienky nikdy nedajú splniť a vykonať. Je to zo strany predajcu OBCHÁDZANIE právnych noriem SR.
    dmc preco neodpovedas na dotazy ????? Ako ti ma clovek poradit ked chybaju informacie. Alebo ked sa ti odpoved nepaci tak nereagujes ?
    jslancik Skutočne ta to prekvapuje? Znak tvojej mladosti... Je to prirodzené, rozvíjať debatu iba tým smerom, ktorým to danej osobe vyhovuje.
    dmc mladosti ? bodaj by si mal pravdu
    bbbbb Ospravedlňujem sa, ale bola som odcestovaná. Vo vlastnom záujme sa snažím odpovedať čím skôr, lebo s reklamáciou v ČR nemám skúsenosti. V obchodných podmienkach majú, že sa riadia zákonmi SR len vo vzťahu so zákazníkmi. Reklamácia nie je vzťah so zákazníkom? Hodinky som kúpila 13.7.2017, koniec záruky je 21.7.2017 (vrátane doby reklamácie).Zatiaľ sa mi podarilo na nich nájsť uvedené:
    - neinformovali ma o možnosť mimosúdneho riešenia sporu (§9 zákona 634/1992)
    - v obchodných podmienkach majú, že sa záruka nevzťahuje na vypadané kamienky, ale našla som, že v rámci EU platia zákonné podmienky, nie obchodné
    -tvrdili mi, že doba na vypracovanie odborného posudku sa nezapočíta do reklamačnej doby (§1922 Zákona 89/2012)
    - neprijateľná zmluvná podmienka (Zákon 40/1964 § 53 odst. 4a)
    - ich návrh na riešenie bol nezáručná oprava, ktorá je nerentabilná - 148 eur.
    Budem vďačná za každú radu.
    dmc zaruka trvala 8 dni ? nieje tam chyba - datum kupy nieje nahodou 13,7,2015 ?
    bbbbb dátum kúpy je 13.7.2015. Až teraz som si všimla otázku od ivky70. Brat ich kupoval ako fyzická osoba, ale aj tak vystavujú dodací list a faktúru. Chcela som od nich, aby mi odporúčili, od ktorého odhadcu si mám dať spraviť odborný posudok, aby mi nerobilli problémy. Nechce sa mi chodiť po súdoch v ČR.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Toto, čo Ty spomínaš, o tom pojednáva § 18
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#p8
    ivka70 23.06.17 18:04 priradil do Porady
    ivka70 23.06.17 18:04 odstránil(a) z Porady

    nesprávne vybavená reklamácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.