Zavrieť

Porady

Ako zistiť majiteľa pozemku, ak neexistuje list vlastníctva? Dá sa taký pozemok kúpiť?

V našom susedstve je pozemok, ktorý by sme chceli kúpiť, keďže náš pozemok na ktorom stojí náš dom, je veľmi úzky. Nepodarilo sa nám však zistiť majiteľa, pretože neexistuje list vlastníctva. Pozemok už niekoľko rokov obhospodaruje jeden náš známy, on však nie je majiteľom. Ako zistiť, komu vlastne pozemok patrí? Dá sa kúpiť aj pozemok, ktorý nemá majiteľa, resp. ak majitelia pomreli? Ako v takom prípade postupovať? Vedel by mi niekto poradiť? Ďakujem.
Oliwa V krčme si sa nepýtala? Poštárka nevie? Alebo nejaká miestna Kelišová - kam sa podeli poslední dedičia? A tomu známemu kto dal súhlas na obhospodarovanie pozemku - posledný majiteľ alebo obecný úrad alebo kto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ponáhľaj sa, zisťuj, buď iniciatívna všade navôkol.
    Inak hrozí
    http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/...-roky-starate/
    Možné je aj to, že známy je aj viac informovaný. Tie roky obhospodarovania je preň veľké plus.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Ľuba33, Ing. Ľubomír Janoška, branislavp
    Nevhodné (1)
    2
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ľuba33 Tak č tak by ma zaujímalo ako sa vôbec niečo také stane, že pozemok nemá vlastníka. Veď niekomu musel v minulosti patriť a ten niekto zase mal nejakých dedičov. Takže nejaké listy vlastníctva by mali byť vždy.
    Chobot Vlastníci môžu byť zapísaný v starých pozemkových knihách a ak neboli prepísaný do katastra, tak v katastri nie je založený LV. Alebo ak v pozemkovej knihe boli nejaké nejasnosti, tiež sa nevytvoril LV. Treba ísť na miestny úrad a požiadať o nahliadnutie do pozemkových kníh.
    Ľuba33 Ďakujem.
    Ing. Ľubomír Janoška @Ľuba33
    Stane sa to veľmi ľahko, stačí preklep v adrese (mal som tú česť pti dedičskom konaní). Dobráci na pozemkovom fonde robia všetko pre to, aby sa čo najviac pôdy "stratilo" z vlastníctva.
    Ottingerova Zažili sme niečo podobné. Strýko bol majiteľom záhrady pri dome, vedela to celá dedina. Keď zomrel na liste vlastníctva mal úplne iný dátum narodenia aj iné číslo domu. Podľa starých listín sa zistilo, že chybu pred 20 rokmi pri nejakom prepise urobila terajšia notárka. Keď sme to chceli dať do poriadku, museli sme sami dokazovať a ešte aj platiť - a samozrejme, aj notárke, nemala toľko slušnosti aby si priznala chybu a napravila to bezplatne.
    branislavp Pozemok nie že nemá vlastníka, má vlastníka, len ho musíš vyzistiť na katastri v pozemkovej knihe podľa čísla parcely. Preto nie je založený LV, lebo to z majiteľov nedal na "poriadok", takže pozemok existuje bez LV. Choď a hľadaj, len pri vybavovaní nehurtuj, aby Ti ho niekto nevyfúkol. Ak v niečom si nevieš poradiť, opýtaj sa ma, ak budem vedieť poradiť, pomôžem. Nech sa Ti darí.
    branislavp To som napísala pre Ľubu33.
    Ľuba33 Vďaka, idem na to.
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ľuba33 Pozrela som si to, ale napísalo mi to: Vlastníci: neevidovaní.
    Ja som to už cez kataster hľadala, nie je tam žiadny majiteľ. Tak neviem čo sa s tým dá robiť.
    draik Prezrieť C a E stav, inak možno až pozemkovoknižné vložky.
    Ľuba33 Vďaka.
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Taký pozemok bez LV sa nedá kúpiť, niet od koho. A to, komu pozemok patrí, musíš vypátrať na katastri a to je dosť náročné, ak v tom nevieš chodiť. Hľadaj podľa čísla parcely na katastri v pozemkovej knihe, kde nájdeš prvotný záznam v pozemnoknižnej vložke a tam sa dozvieš, kto bol vlastníkom a posunie Ťa to v hľadaní. Daj vedieť ako pokračuješ, nech sa darí.

    bluehen je offline (nepripojený) bluehen

    bluehen
    Ten co tam chodi to ma pravdepodobne neprededene, potrva veky kym to daju do pravneho stavu ktory obstoji na katastri
    branislavp Veru, nie je to jednoduché, záleží aj na tom, aký okruh dedičov je na ten pozemok naviazaný a akí sú to ľudia, či sa bude dať s nimi dohodnúť.
    bettylou Náhodou, naši počerní bratia to majú v tomto smere jasno, usídlia sa, postavia chyžu, prípadne ju dostanú od štátu, a nejaký stratený majiteľ ich netrápi neže sa budeme na nich hnevať, bo mi doraz naši prišijú šírenie rasových rozbrojov, hoci to tak vôbec nie je myslené, len píšem fakty

    Ako zistiť majiteľa pozemku, ak neexistuje list vlastníctva? Dá sa taký pozemok kúpiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.