Zavrieť

Porady

Slobodne povolanie a zmluva

Som umelec v slobodnom povolani (a vystudovany programator) - mam DIC, nemam ICO. Doteraz som pracoval ako grafik na zmluvu o dielo - to bolo OK. Teraz chcem rozsirit svoju cinnost na dve dalsie oblasti. Chcem sa spytat, ci na obe tieto cinnosti potrebujem zmluvu o dielo / licencnu alebo inu.

Su to:
1 - predaj vlastnych obrazov cez internet - musim mat s kazdym clovekom podpisanu zvlast zmluvu alebo staci faktura?
2 - praca ako programator pre firmu bez urcenia casu konca tejto cinnosti - tu predpokladam musim mat zmluvu o dielo (alebo inu?)

Dakujem.
Naposledy upravil irn : 28.06.17 at 12:03
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Nemal by si mať ako programátor IČO pridelené štatistickým úradom?
irn Docital som sa, ze programovanie je autorska cinnost a nevystavuje sa na to zivnost. Samozrejme mohol by som si dat zivnost na pocitacove sluzby, ale to by mi zasa nepokryvalo umelecku cinnost.
veronikasad Štatistický úrad neprídeluje IČO zivnostnikom, ale osobám podnikajúcim podľa osobitných predpisov
Jana Motyčková autori (aj programátor na autorskú zmluvu) nemusia mať IČO
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Na činnosť predaj obrazov, už musíš mať riadnu živnosť, IČO a DIČ. Toto neplatí, ak by bol obraz namaľovaný na zákazku na základe jednotlivého individuálneho zadania objednávateľa. Lebo len vtedy by to spadalo pod režim zmluvy o dielo. Tj. ak namaľuješ obraz a až následne hľadáš kupca cez internet, na to potrebuješ živnosť.

    Prácu ako programátor pre firmu môžeš vykonávať na Zmluvu o dielo, ale len ak tam bude zjavný vzťah Objednávateľ - Dodávateľ. AK by tam bola zjavná nadriadenosť a podriadenosť a vykonávanie zadaných pokynov, tak by šlo o pracovný pomer a musíš mať riadnu pracovnú zmluvu so všetkými dôsledkami, čo z toho vyplývajú a obchádzanie zákona cez Zmluvu o dielo by mohlo skončiť v prípade kontroly fatálne
    irn Dakujem.

    Myslim, ze to programovanie by sa ako zavisla cinnost nemala posudzovat, pretoze by som to vykonaval vo vlastnom case, s pouzitim vlastnych prostriedkov a nie v sidle firmy. Pracoval by som takto ale dlhodobo a nebol by urceny cas ukoncenia. Peniaze by som dostaval pravidelne mesacne na zaklade odpracovanych hodin.

    Slobodne povolanie a zmluva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.