Zavrieť

Porady

Vymenit dom za dochodok od banky je to mozne?

Teta nema dostatocny dochodok, a chce si prilepsit. Vlastni nehnutelnost -dom v ktorom chce dozit..V banke chce dom nejako zatazit. S bankou chce vybavit aby jej za dom davala mesacne nejake peniaze- s tym ze by dom po jej smrt prepadol banke.
Je to nejak mozne?
Moze predat dom banke s pravom dozitia?
Kolko by jej mohla mesacne davat banka?
Dom ma hodnotu cca100 000 tis.Eur
Priami dedici uz neziju.Vzdialeny pribuzny pomoct nechcu..
V podstate ide o otocenu hypoteku.
{podotazka ;Kolko stoji byvanie v domove dochodcov?}
3 komentárov     zbaliť
misoft .... dom za 100000€? To je čo? Palác? Koľko rokov má ten dom? A pokiaľ je to niekde na vidieku, je starší - NIKDY nebude mať hodnotu 100 litrov €!
vicktor Oproti mne dom z 50. rokov stvorec s ihlanovou strechou, podkrovie neobytne, nova stresna krytina, nutna rekonstrukcia interieru (teraz dve izby, kuchyna, kupelna v povodnom stave), zahrada 8a s letnou kuchynou, vykricna cena 125000. Nech sa zjednaju na 100T za barabiznu. Palacom by som to nenazval.
misoft Aj s pozemkom.... a bez pozemku? Inak 152 litrov je len výkričná cena - v podstate nereálna - skoro 70 rokov starý dom bude potrebovať nejakú údržbu a tam treba tiež nejaké šušne....
Koľko m2?
Vývoj cien: https://www.topreality.sk/chart/?gcl...WQIaAtLk8P8HAQ
http://www.nehnutelnosti.sk/ceny/
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...sti-na-byvanie
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...pu-bytu-a-domu
A to sú ceny bez veku nehnuteľnosti!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Bývanie v dome dôchodcov stojí podľa stupňa odkázanosti, mesta, zriaďovateľa od cca 280,- EUR.
    Teta môže dom predať cez realitku, cez nejakú dôveryhodnú osobu, napr. právnika, s plnou mocou a presne vymedzenými činnosťami, ktoré môže v jej mene a na jej účet urobiť, peniaze si vložiť na účet a nastaviť si platenie renty. O inštitúte otočených hypoték sa istý čas hovorilo, ale nemám dojem, že sú už aj v ponukách bánk.

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Táto možnosť je v zahraničí bežne zaužívaná.
    Ide o tzv.reverznú hypotéku. Ak je dôchodca majiteľom nehnuteľnosti, či je to dom, alebo byt má možnosť založiť nehnuteľnosť v prospech banky, v ktorej môže naďalej bývať, zostáva jeho majetkom. Banka mu vyplatí odhadnutú cenu nehnuteľnosti buď jednorázovo, alebo po dohodnutých čiastkach, až do vyčerpania dohodnutej sumy.
    Druhý model je odpredať nehnuteľnosť poisťovni, ktorá sa stane vlastníkom a dôchodca dostáva výnos z predaja, ktorým si prilepší dôchodok a tak si udrží prijateľnú životnú úroveň.
    Tieto možnosti štát skúma, aby legislatívne ošetril podmienky v prospech ochrany klienta-dôchodcu.
    Dnes tieto produkty ponúkajú súkromné spoločnosti, preto si treba overiť, aký je momentálny stav. Je k tomu odporúčaný finančný poradca, aby posúdil možnosti a dôsledky tohto rozhodnutia.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (2)
    Mária27, Poola
    Komentár, nie odpoveď (1)
    Spam (1)
    0

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    To som este nepocul ze by banky skupovali domy starych ludi.
    Predat niekomu z rodiny kto sa tam nenastahuje, necha babku dozit, ale: predpokladam ze na prilepsenie postaci, ale pre kupujuceho to musi byt vyhodna kupa. Potom aby sa dalsi pribuzni o tu vyhodu nepobili.
    Hmmm vzdialeni pribuzni - budu raz dedit? Tak kazdy nech posiela par desiatok euro, to zvladnu a raz sa im to vrati ako dedictstvo. Cakaju nech uz konecne zomrie a skocia na dom ako supy? Tak sa vratme sa na zaciatok, resp. na druhu vetu - predat s podmienkou, ale uz nie pribuznemu. Znamym, susedom, susedovie detom, tebe, ...
    Co znamena prilepsit? Potrebuje dalsich 100 eur na mesiac alebo cestovat po svete? Kolko ma rokov? 30 rokov x 100 mesacne = 36000 kupna cena.

    Vymenit dom za dochodok od banky je to mozne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.