Zavrieť

Porady

Ako postupovať v prípade vecných nezrovnalostí v uznesení o dedičskom konaní?

Až po doručení uznesenia o dedičskom konaní som zistila, že je v ňom uvedené, že sa vzdávam odvolania. Poučená, ani informovaná som o tom nebola, ale tlačená notárkou, aby som podpísala. Čím som bola pripravená o možnosť odvolania.
Teraz som zistila veľmi závažné vecné nezrovnalosti a zmätočnosti v ňom, a to:
Listom mi prišla výzva na odstránenie nedostatkov z katastrálneho odboru oddelenia zápisov práv k nehnuteľnostiam - že "uznesenie po poručiteľovi nie je možné zapísať v k.ú., a to z toho dôvodu, že tie isté listy vlastníctva a taktiež ten istý vlastnícky podiel je v dedičstve odovzdaný obom dedičkám dcére – mne a manželke".
Tak som zistila, že pozemky, ktoré som mala zdediť podľa uznesenia, sú v uznesení notárkou chybne duplicitne zapísané aj na ďalšieho dediča, takže môj dedičský podiel po otcovi de facto nemám.
Čo s tým môžem robiť? Dá sa na základe toho obnoviť dedičské konanie?Alebo zneplatniť?
Mimo iné mi nebol doteraz vyplatený ani v uznesení určený môj dedičský finančný podiel, len 1.symbolická splátka.
Naposledy upravil hana2017 : 27.07.17 at 22:07
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    V prvom rade si urobila veľkú chybu, keď na ded.konaní si podpísala právoplatnosť osvedčenia o ded.konaní po otcovi. Tým si potvrdila správnosť uznesenia ded.konania a uistila notárku, že 15 dňové odvolanie sa nekoná. Tým nadobudlo osvedčenie o ded.konaní právoplatnosť. Na základe právoplatnej listiny - osvedčení notár toto zaslal k zápisu na kataster na nových vlastníkov v zmysle listiny a narazil na problém. Podľa môjho názoru, ak som správne pochopila Tvoj problém, tu ide o právoplatnú listinu, preto by som radila neodkladne o tomto informovať notárku, nech sa k tomu vyjadrí. V tejto právoplatnej listine sa nejedná o chyby v písaní, či počítaní. Celkové rozdelenie dedičstva je chybné (taká nebola dohoda?) a naviac už si bola v zmysle tej listiny aj čiastočne vyplatená-symbolická splátka. No poriadne zamotané,
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hana2017 Na margo uznesenia - na podpis mi bola v dedičskom konaní daná z dokumentu len jeho posledná strana, ktorú notárka odtrhla s tým, že je chybové a ona ho dodatočne opraví v zmysle ústneho dohovoru nás dedičov. Nijak - ani jediným slovom mi nebola spomenutá skutočnosť, ktorú som zistila až po jeho doručení poštou na miesto môjho trvalého bydliska, a to že "účastníci konania sa pred súdnym komisárom vzdali práva na podanie odvolania".V priebehu dedičského konania som sa 1x s dovolením notárky vzdialila z miestnosti a z budovy. Je mi jasné, že som urobila veľkú chybu, keď som v dobrej viere dôverovala notárke ako štátom určenému súdnemu komisárovi a na jej naliehanie a ubezpečenie podpísala bez toho,aby som trvala na kompletnom dokumente bez odtrhnutej strany a si ho riadne neprečítala. Bolo mi argumentované, že je dlhé a dlho by to trvalo. Zároveň mi je jasné, že nemám žiadnu právnu možnosť, ako túto skutočnosť dokázať.
    Uvedená skutočnosť má však pre mňa výpovednú hodnotu o tom, akým spôsobom bolo dedičské konanie vedené a smutnú dohru, že som dedičstvo po otcovi nedostala, pretože vyššie uvedené listy vlastníctva boli pridelené obom dedičkám, takže nemám nič.

    Otázka: ale to nebolo toto isté, čo s.dostala poštou pod názvom Uznesenie - v tomto nie sú žiadne podpisy - ako to? Čo to teda bolo?
    hana2017 O tých chybne duplicitne pridelených LV (listov vlastníctva) idem písať notárke a ako mám nazvať vec: Výzva na odstránenie vecných nedostatkov alebo na odstránenie chybového rozdelenia dedičstva? A môžem žiadať, aby mi boli pridelené iné LV alebo čakať, čo mi ona odpovie.
    Alebo si mám nájsť právnika, ale tí sú drahí, tak prosím poraďte.
    branislavp Okamžite podaj sťažnosť na okresný súd, ktorý určil súdneho komisára- teda notára, ktorý Ťa takto dobehol. Ak si to podpísala, ťažko sa k tomu dostaneš, iba súdom a to musíš dokázať.
      zbaliť

    Ako postupovať v prípade vecných nezrovnalostí v uznesení o dedičskom konaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.