Zavrieť

Porady

Bossing na pracovisku

obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pri doriešení pracovno-právneho vzťahu, ktorý je t.č. velmi komplikovaný. pracujem v spoločnosti už 10 rokov. moj zamestnávatel je svojský, ale nikdy sme nemali medzi sebou až taký problém ako od určitého času ked som začala pociťovať z jeho strany šikanovanie na pracovisku, zásah do môjho súkromia, upodozrievania zo sprenevery , krádeže, poukazovanie na to či som kompletná. že som hlúpa a pod. v dalšom jeho prístupe začali mať sms výhražný a zastrašujúci charakter typu... ved ty uvidíš, za chyby sa platí, sám si je strojcom svojho šťastia, ked je koze dobre ide na lad.... medzi tým, napísal, že ma v práci nepotrebuje a uvítal by ukončenie pracovného pomeru z mojej strany do ním uvedeného termínu. ja osobne nevidím dôvod, prečo by som mala dať výpoved ja, ked sa zamestnávatel písomne v sms vyjadril, že ma nepotrebuje a so mnou nepočíta. samozrejme že sa držím zákonníka práce a kedže zamestnávatel takéto niečo napíše, očakávam že mi teda dá výpoved a za 10 rokov čo u neho pracujem aj odstupné. no môj zamestnávatel sa snaží šikanovaním a nátlakmi prinútiť mna aby som dala výpoved.
nemyslím si že tento jeho postup je správny a hlavne zákonný. v tejto veci som vyhladala psychiatra a dala som mu prečítať všetky sms ktoré mi nadriadený posielal. firemný mobil som aj z tohoto dôvodu odovzdala. jeho názor bol, že ide o hrubé šikanovanie a mala by som s tým ísť na políciu. tak ako napísal lekár v správe, z jeho pohladu nie je nutné užívať ukludnujúce lieky a vzhladom na popisovanú situáciu sa javí najvhodnejšie, jednak preventívne ale aj zo zdravotného hladiska, riešenie rozviazania pracovného pomeru na doterajšom pracovisku. dôvodom tejto návštevy bolo aj to, že ma to naozaj oberá o silu. mám dve maloleté deti a potrebujem byť po psychickej aj fyzickej stránke v poriadku.
t.č. som poslala zamestnávatelovi oznámenie, že vzhladom na vzniknutú situáciu t.č. pre psychické preťaženie nie som schopná pracovať ako administratívny pracovník. čakám na jeho odpoved v tejto veci.
záverom chcem povedať, že chcem odísť z tejto práce ale hladám spôsob, ktorý by bol zákonný a morálny. nemože predsa jeden zamestnávatel takto zametať so zamestnancom. pokial ma nepotrebuje a jasne to napíše, očakávam od neho okamžité rozviazanie pracovného pomeru alebo dohodou ku dnu, ale s odstupným. sám sa zaviazal v pracovnej náplni pripraviť mi podmienky na moj výkon práce ale tento bod porušuje a prácu mi sťažuje.
má s niečím podobným niekto skúsenosti?
4 komentárov     zbaliť
taiko skusila si obratit sa na Inspektorat prace ? Bossing, mobbing, sikana. Takymito vecami sa zaoberaju tam. Mozno budu vediet poradit dalsi postup.
januli dnes som poslala na inšpektorat email. čakám na odpoved. ked mi príde, posuniem to sem.
taiko hmm, myslim, ze by bolo lepsie, keby si tam isla osobne a vsetko im pekne jasne vysvetlila. Niet nad oobny rozhovor. Takto si podla mna iba nejaka pani, co poslala email.
taiko este musim dodat, ze si urychlene hladaj inu pracu, lebo toto je uz iba boj o odstupne podla mna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Je zrejmé, že tento pracovnoprávny vzťah končí.
    Prvoradou otázkou môže byť odstupné, ale môže ňou byť aj dopad na Tvoju psychiku. Osobne by som - pri čistom svedomí - tlačil do formálnej roviny všetky zákulisné ťahy zo strany zamestnávateľa; napríklad na výhražné SMS by som odpovedal doporučenými listami s žiadosťou o vysvetlenie.
    Nepodpisovať nič, s čím nesúhlasíš "aby si mala pokoj", pravdepodobne by to neváhal obratom použiť proti Tebe.
    Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 08.08.17 at 08:43

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Jarka 1, Mária27, amstradica, taiko, Žabinka, Kabaka123, willma, alaya1
    9
    januli na tie sms som reagovala písomne a doporučene s oznámením, že sa domnievam že z jeho strany ide o tzv. bossing a že to zle vplýva na moju psychiku , čo zároveň znemožnuje vykonávať moju prácu účtovníčky. a priložila som doklad od obvodnej lekárky, že t.č. nedoporučuje zo psychického vyťaženia vykonávať administratívne práce. tiež, že ako zamestnávatel sa písomne pri zaviazal vytvoriť zamestnancovi ako mne podmienky, ktoré by mi mali umožniť riadne vykonávať moje povinnosti ktoré vyplývajú z pracovnej zmluvy a tiež z pracovnej náplne. teraz čakám či ma bude chcieť preradiť na iné miesto, ked mojou pracovnou náplnou bolo vedenie kompletného účtovníctva.
    Oliwa Ktovie, aký je za tým motív... inak držím palce...

    AňaZ je offline (nepripojený) AňaZ

    AňaZ
    Bohužiaľ mám podobnú skúsenosť, po 12 rokoch zamestnávateľ, ktorý bol so mnou spokojný odrazu hľadal vo všetkom chyby, snažil sa mi našiť čokoľvek čo ho napadlo, nakoniec ma prinútil k podpísaniu dohody o skončení pracovného pomeru v ten deň, kedy mi strčil papier pod nos, ale aj s odstupným. Chápem ťa, pod psychickým tlakom sa pracovať nedá, ale zamestnávatelia by nemali porušovať zákony. Odporúčala by som ti obrátiť sa na inšpektorát práce a nedať sa donútiť zamestnávateľom aby si výpoveď dala ty, nech ti dá výpoveď on aj s odstupným. Len pozor aby ti medzitým nehodil na krk nejakú porušovačku. Dôležité je nedať sa vyprovokovať k výpovedi ale vydržať aby výpoveď dal zamestnávateľ a uviedol dôvod i odstupné.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    januli povzbudcujúca správa. dakujem. v tejto veci mám uchované sms ktoré preukazujú šikanovanie. správy posielal zo svojho t.č. na moj firemný MT. Písomne som mu oznámila, že od tej doby ako mi posiela divné sms, to pociťujem ako bossing, čo nebudem tolerovať
    AňaZ Držím palce, skús sa ešte možno s ním dohodnúť aby ti dal výpoveď i s odstupným a k dátumu aký bude chcieť on, ako "ústupok" z tvojej strany, keď píšeš, že tam už nechceš zostať a v podstate ide iba o to, aby sa zamestnávateľ zachoval podľa zákonníka práce. A je dobré, že si poslala email na inšpektorát, lebo keby nastali akékoľvek obvinenia zo strany zamestnávateľa na tvoju adresu, tak by si mala príp. dôkaz na súd, že jeho konanie je zámerné a v rozpore so zákonom. A hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Na prekvapenie platí to aj v mojom prípade, po odchode z predchádzajúcej firmy som si hneď na druhý deň našla prácu kde nepracujem nadčasy, nenosím si prácu domov, pracujem dokonca kratší pracovný čas a trochu vyšší plat než predchádzajúcom zamestnaní a hlavne v kľude a bez psychického teroru šéfa alebo jeho blízkych.
    sosak Žartuješ, podľa ZP nemá nárok na žiadne odstupné, zavádzaš.
    AňaZ ak jej napísal, že ju nepotrebuje tak nech jej dá výpoveď z nadbytočnosti a má nárok na odstupné. uvedomuješ si, že ju šikanuje a uráža a psychickým nátlakom ju chce donútiť aby odišla? nemyslíš, že po 10 rokoch a útokoch zamestnávateľa by si "možno" to odstupné zaslúžila? a keby to potiahla cez inšpektorát práce a políciu tak by zamestnávateľ mal riadne problémy ...
    sosak Prepustenie z nadbytočnosti neprichádza do úvahy. Pracuje ako účtovníčka a tú podnikateľ potrebuje.Nikde nepíše, že 10 rokov ju uráža, ale od určitého času začala pociťovať šikanovanie... Nikto nevie, čo je za tým, len oni...Nemyslím si, že po 10. rokoch jej patrí akékoľvek odstupné, na to nemá zákonný nárok. Len ju zbytočne podporuješ výrokmi, cit: " a v podstate ide iba o to, aby sa zamestnávateľ zachoval podľa zákonníka práce"
    A keby to potiahla cez inšpektorát práce, a políciu, tak sa nič nestane, podnikateľ má určite pripravené, že jej neschopnosťou mu spôsobila škodu, atď.
    Ide jej výlučne o odstupné, pretože ak by to na pracovisku bolo neznesiteľné, tak tam už dávno nepracuje. Zbytočne doručila zamestnávateľovi oznámenie, že vzhladom na vzniknutú situáciu t.č. pre psychické preťaženie nie som schopná pracovať ako administratívny pracovník. Zamestnávateľ nemá povinnosť v tomto prípade konať, pretože v ZP je taxatívne popísané, kedy je nárok na odstupné a v akom prípade.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    Ďakujeme za subjektívny popis situácie. Zdá sa, že ty radu nepotrebuješ, na základe popísaného sa vieš oháňať viac než dobre. Kroky, ktoré si podnikla, sú adekvátne, možno viac než adekvátne.
    Otázka je, ako je to v skutočnosti. čo všetko si tu nenapísala? neverím, že dobrému, rokmi overenému zamestnancovi toto začne zamestnávateľ "len tak" robiť... Tvoje miesto asi nie je také lukratívne, aby ho chcel niekomu dohodiť "po známosti". Bývaš často na OČR, PN? Možno ťa niekto ohovára a chce sa dostať na tvoje miesto. Podozrenia na krádež a spreneveru si treba raz a navždy vyjasniť, lebo to môže takto vyrásť...
    Čo keby ste si so šéfom sadli a v pokoji si to vyjasnili? Ty si nevyrastala v dobe, kedy sa veci ešte opravovali, nie rovno vyhadzovali a menili za nové?
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    januli na OČR ani PN som nebola roky, dovolenka čerpaná iba papierovo... reálne za tie roky nikdy žiadna dovolenka. sviatky, víkendy, vianoce v práci. iba preto že som bola zároveň popri náplni práce aj správcom ktorý rozbehol svoj biznis pre napredovanie firmy v ktorej pracujem. to je všetko v pozadí. odchádzam, chcem odísť a chcem odísť zo zamestnania, pretože už nevládzem a toto je odplata, že som si to vôbec po tom všetkom čo mi bolo umožnené a na čom som sa nadrela dovolila, pretože niekto mal so mnou iné plány. dakujem ale toto neprosím a preto som naznačila, že chcem odísť. nejde o lukratívne miesto, nikto z kolegovcov to nechcel robiť a ani ja som nenašla nikoho kto by v tom chcel pokačovať ... iba preto, že by bol správcom niečoho cudzieho a uväznený 24 hodín v práci a bol by na to úplne sám za min. plat --- tak asi tolko k tomu pozadiu. ale tu sa na to musím pozerať z pracovno-právneho vzťahu a nájsť možnosť ako z tohoto všetkého uniknúť. dohodu mi nepodpíše, to povedal. možem dať iba výpoved s výpovednou lehotou a konečne možno čerpať PN a rozlúčiť sa s odstupným
    AňaZ nevzdávaj to, nedávaj výpoveď ty, veď si v práve, pokiaľ nemá zamestnávateľ žiadne porušenie z tvojej strany
    buchač januli (Dnes 14:07)
    ale tu sa na to musím pozerať z pracovno-právneho vzťahu a nájsť možnosť ako z tohoto všetkého uniknúť. dohodu mi nepodpíše, to povedal. možem dať iba výpoved s výpovednou lehotou a konečne možno čerpať PN a rozlúčiť sa s odstupným
    ====================
    Ja síce podnikateľov veľmi nemusím, nakoľko sú to zväčša hovada...ale osobne to vidím asi tak, že tu (vzhľadom ku všetkému popísanému) ide skôr o to, ako vydrbať so zamestnávateľom.
    Rozhodne tu nejde o bossing...ten vyzerá úplne inak...a jedinec zo zamstnania uteká jedna radosť a to aj za cenu oželených peňazí.
    taiko " správcom ktorý rozbehol svoj biznis pre napredovanie firmy v ktorej pracujem ". Tomuto nie celkom rozumiem.
    Ak mas svoj business, preco lipnes na tomto zamestnani ? Iba kvoli odstupnemu ?
    januli pri včerajšom rozhovore mi bolo povedané, že z prace ma nepustí, dohodu nepodpíše, takže zákonne podávam výpoved s dvojmesačnou výp. lehotou. niet inej cesty. myslím si, že je fer zo strany zamestnávatela ked Vám v sms oznámi, že sa stávate pre neho nepotrebným, mal by sám dať zamestnacovi výpoved či už dohodou bez odstupného k danému dňu alebo s odstupným. toto u mna po včerajšom rozhovore nie je možné. týmto je táto téma pre mna uzatvorená.
    Buchač, ked píšem, že ide o bossing, tak oň ide. nemienim to nahlasovať a naťahovať sa s ním dalšie mesiace. nemám dôvod si vymýšľať. možno tie jeho písomné vyhrážky budem môcť použiť vo výpovedi, to sa poradím s právnikom. niet inej cesty.
    v tomto sa ťažko radí... ale aspoň sme si povedali svoj názor na danú situáciu.
    januli svoj biznis ktorý som realizovala s jeho súhlasom na svoje náklady som presťahovala, a to je problem. mám ponaučenie, že u zamestnávatela sa treba venovať iba svojej pracovnej náplni a nič viac a nič menej. nevytvárať podmienky pre napredovanie firmy za každú cenu a ked už, tak treba k tomu spísať riadnu dohodu v prípade akéhosi pohádania sa, manipulovania a pod. za dobrotu na žobrotu ....
    buchač januli (Dnes 08:25)
    Buchač, ked píšem, že ide o bossing, tak oň ide. ===================
    Pre niekoho je bossing, keď sa šéf na adresu zamestnanca kriticky vyjadrí.

    Ten druhý prípad je ten, že jedinec skončí na práškoch...


    Chápeme sa ?
    januli Chápeme .. kritika nemá zasahovať do súkromia zamestnanca, do jeho volného času po práci, počas dovolenky či víkendov a nemá smerovať k vyhrážkam, osočovaniam a obvinovaniam či upodozrievaniam. pokial nie je relevantný dôkaz o pochybeniach, nikdy by som si nedovolila nikoho obviňovať ani ústne ani písomne. všetko má svoje hranice. prijímam kritiku iba ohľadom práce ktorú vykonávam na základe zmluvy a praconej náplne a to v tom momente ked sa o niečom zamestnávatel dozvedel a môže skritizovať aj pred kolegovcami alebo medzi štyrmi očami.
    Semetrika1 Pracovníčky aj starnú. To, čo tolerujú zamestnávatelia mladým a krásnym, netolerujú starším aj keď šikovným.
    buchač AňaZ (08.08.17 14:18) nevzdávaj to, nedávaj výpoveď ty, veď si v práve, pokiaľ nemá zamestnávateľ žiadne porušenie z tvojej strany

    +

    pridal by som aj nejaké iné nicky...a mal takú akademickú otázku .

    " PREČO SA, kuwa, niekto vyjadruje k niečomu (no pritom nemá ani len páru, o čo sa jedná)...o čom len čítal, počul, ofúkla ho info z Šinkansenu...?
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    januli
    medzi tým, napísal, že ma v práci nepotrebuje a uvítal by ukončenie pracovného pomeru z mojej strany do ním uvedeného termínu. ja osobne nevidím dôvod, prečo by som mala dať výpoved ja, ked sa zamestnávatel písomne v sms vyjadril, že ma nepotrebuje a so mnou nepočíta. samozrejme že sa držím zákonníka práce a kedže zamestnávatel takéto niečo napíše, očakávam že mi teda dá výpoved a za 10 rokov čo u neho pracujem aj odstupné. no môj zamestnávatel sa snaží šikanovaním a nátlakmi prinútiť mna aby som dala výpoved.
    nemyslím si že tento jeho postup je správny a hlavne zákonný.
    t.č. som poslala zamestnávatelovi oznámenie, že vzhladom na vzniknutú situáciu t.č. pre psychické preťaženie nie som schopná pracovať ako administratívny pracovník.
    -----------------------------------------------------------
    Odstupné pri výpovedi zo strany zamestnávateľa

    Ak zamestnávateľ skončí pracovný pomer so svojim zamestnancom výpoveďou z dôvodu, že:

    + zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu,
    + sa zamestnávateľ alebo jeho časť 1. zrušuje alebo 2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
    + sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,
    + zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.
    http://www.akmv.sk/aktuality/pracovn...dne-informacie
    Nemáš právo dostať od zamestnávateľa žiadne odstupné, pretože to sa dáva výhradne z dôvodov výpovede vyššie uvedených. Zamestnávateľovi si oznámila, že zo zdravotných dôvodov nie si schopná pracovať ako administratívny pracovník. To ale nestačí, pretože ak chceš odstupné, tak musíš zamestnávateľovi doručiť posudok, že zo zdravotných dôvodov nemôžeš dlhodobo vykonávať doterajšiu prácu a žiadaš o pridelenie inej práce, ktorú by si mohla zvládnuť. Zamestnávateľ má čas 15 dní na rozhodnutie a pridelenie inej práce.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    januli Ubehol viac ako mesiac a sikana stále pokračuje, doslova mam už z neho strach. Moji priatelia ktorí sú do toho zainteresovaní sú zhrození. Som t.c na PN z tohoto dôvodu. Obťažuje e-mailami, listami.. Počas PN kontrola, iba čo sme prehodili pár viet. A hneď na druhý deň e-mail, že ma doma nenašiel, že som porušila liečbu... Údajne mi chcel vraj doniesť mzdu, s ktorou už druhý týždeň mešká. A ďalší e-mail že sa mám dostaviť na sídlo prevziať si tlačivo a ze mam ísť na vyšetrenie k PZS. Adresu mi oznámia keď si prevezmem tlacivo. Spoločnosť kde pracujem nemá zriadenu Prac. zdravot. sluzbu. Som na PN kvôli nemu a sikane. Zufalstvo že nemôžem ukončiť tento PP okamžite. Choré zakony
    Oliwa Nie je za tým všetkým náhodou mužská ješitnosť? Sorry, že sa pýtam, ale nemôže to byť tak, že po Tebe šiel, Ty si ho odmietla a takto sa Ti mstí? Nikto to tu nespomenul, ale môžeš tento dôvod 100 % vylúčiť? Aký má podľa Teba motív na takúto šikanu? Čo znamená Tvoje vyjadrenie "niekto mal so mnou iné plány"?
    januli Áno. Kým som bola voľná, mal zrejme stále ten pocit.. Ohľadom tejto veci som jasne odmietala návrhy. Rešpektoval to a pracovali sme ďalej. Snažila som sa vytvárať podmienky pre prácu a moje návrhy na chod spoločnosti sa realizovali spoločne pre napredovanie. Vybudovali sme novu stavbu ktorá čaká na kolaudáciu. Zastresovala som chod tejto výstavby a organizovala výstavbu. S jeho ústnym súhlasom som si zaregistrovala farmu na firemnom pozemku a starala sa o moje zvierata. Obhospodarovala som bezodplatne celý areál. Až kým som si nenasla priateľa.. Tam nastal problém, ktorý však nepriznáva a komplikuje mi pracovný aj rodinný zivot ako sa len dá. Šikana, vyhrážky, vydieranie, psychické nátlaky a pod. Jeho správanie sa otočilo o XY stupňov a je to neúnosné.
    Oliwa Takže som sa nemýlila... ohrdnutý žiarlivý muž a ešte k tomu aj šéf... nedobrá kombinácia, celé zle. Tu pomôže len čo najrýchlejší odchod so želaním, aby už nemal vplyv na Tvoj ďalší súkromný i pracovný život. Veľa šťastia!
    taiko nech sa paci. A tym je vsetko vysvetlene. Ako by som onoho jelimana pocul.
    "Ja si ju hyckam, rozmaznavam, aj firmu som jej u seba povolil a ona takto sa mi odmeni, ze si frajera najde ".
    Stale by vsak nemal konat protizakonne a ak tak kona, tak by mal byt zato sankcionovany.
    PS: oliwa, a Ty si sa kukla do krystalovej gule?
    Oliwa Ááále kdeže Tai... ja nie som žiadna veštica Teodora. Len mi tam chýbal motív. Ak 10 rokov bol s ňou šéf spoko, miesto sa neruší, nemá za ňu mladšiu dlhovlasú či dlhonohú náhradu, flek nie je lukratívny, nik sa tam nehrnie, tvrdí, že s ňou už nepočíta a nepotrebuje ju, no odmieta jej dať výpoveď či súhlasiť s odchodom - tak kurník šopa, muselo za tým byť niečo osobné - že dostal košom alebo rovno kopačky... Ja som boss - kto je vác... c est la vie...
    januli Všetko má nejaké pozadie a mne ide skôr o ten pracovno-pravny vzťah aby sa ukončil pre dobro všetkých zúčastnených, no jemu ide o akúsi pomstu. Firma je farma a život na farme je o tvrdej drine bez možnosti oddychu alebo dovolenky na úkor samej seba a svojej rodiny. Keby som nemala vzťah k zvieratám, nikdy sa do toho nepustím. Využil moju ochotu bezplatne sa podieľať na tvorbe niečoho pekného, čo oživovalo jeho majetok. Asi tak nejak. Pri tom sám nikdy vidly do rúk nechytil a ani slamu neprehodil.. Ale to je už teraz jedno.. Hlavne sa dostať z tejto chorej a zlej situacie
    taiko presne tak, zahod to za hlavu a zacni znovu inde.
      zbaliť
    kopretinka 22.09.17 12:01 priradil do Porady
    kopretinka 22.09.17 12:01 odstránil(a) z Porady

    Bossing na pracovisku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.