Zavrieť

Porady

zakon o povinnej revizii kominov a elektrickych rozvodov?

zdravim,vcera ma navstivili na chalupe nejaki ludia ,ze vraj ma prisli informovat ze vysiel zakon ze kazdy majitel domu sa musi preukazat potvrdenim ze ma vykonanu kontrolu kominu a elektrickych rozvodov v dome nie starsim ako 2 roky...nic blizsie mi k tomu nevedeli povedat ,vraj oni len informuju obcanov...viem ze v bytovkach to je povinne ale rodinne domy,chaty,chalupy ??? viete mi napisat o ktory zakon sa jedna aby som si to mohol prestudovat ale bo je to vobec pravda??? hladam, hladam a neviem sa k takemu zakonu dopracovat....dakujem za reakcie...
Naposledy upravil ivka70 : 11.08.17 at 09:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    A kam si odložil ich mŕtvoly? Lebo normálne pochovať si nezaslúžia.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vulxy bol so slusny ,slecny by bolo skoda ...to znamena ze to je blbost a len si buduce ksefty zabezpecovali???
    Ing. Ľubomír Janoška Presne tak, šíria paniku, vymýšľajú hrozby a potom akože "zachraňujú". A vedia urobiť revíziu aj korešpondenčne, len im treba zaplatiť.
    vulxy vdaka za info,som si to myslel ale reku sa opytam ,zakony nie su moja silna stranka...a na Slovensku by ma to ani neprekvapilo
    Oliwa Ty si ešte dobre obišiel... ale ak vošli k nejakej starkej a odišli s lupom... možno bude v správach výzva, že pozor na "komínovú hliadku"... Na informovanie občanov slúži miestny rozhlas, web stránka obce, prípadne lokálna TV... a nie podomoví návštevníci, čo chodia vo dvojici ako jehovisti...
    vulxy nemyslim si, boly slusny ,zrejme studenti na brigade,...podla mna skor dostaly za ulohu zasiat semienko strachu z pokuty, ...potom za tyzden dva nabehne akoze revizny technik aj kominar ...all in one... a vyzbiera lup...dedina plna dochodcov ,mladych nikde ,verim ze 80 percent domacnosti radsej zaplati nejakych 15€ zo strachu z pokuty...
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Chcel si zakony, tu ich mas:

    Novelizacia 129/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    http://www.epi.sk/zz/2001-314

    Povinnosti fyzickych osob. par. 14, pismeno h)
    a vyhlasky Ministerstva vnútra SR 121/2002 doplnena vyhlaskou 202/2015.

    Zmeny su platne od 1.1.2016, noivsie nie su.

    A aj tu pisu, ze povinnost je, ale ....
    https://gazduj.etrend.sk/clanky-gazd...-pravidla.html
    Majitelia domov musia aspoň raz ročne (v niektorých prípadoch, v závislosti od technického riešenia, aj častejšie) zabezpečiť kontrolu komína. Túto povinnosť im ukladá novela zákona o ochrane pred požiarmi.
    Komín si teoreticky môžete skontrolovať a vyčistiť sami - zákon priamo neukladá, že to môže urobiť len kominár. Na preplatenie škôd z požiaru spôsobeného poruchou komína však poisťovni nebude stačiť vyhlásenie, že ste si komín vyčistili svojpomocne. Poisťovňa vyžaduje potvrdenie od kominára. Ak ho nepredložíte, škody nemusí preplatiť. Okrem toho riskujete aj pokutu a v najhoršom prípade dokonca trestné stíhanie.

    „Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru môže za priestupok na úseku ochrany pred požiarmi uložiť pokarhanie alebo pokutu do 99 eur fyzickej osobe, ktorá sa dopustí priestupku tým, že nezabezpečí kontrolu, čistenie a odborné preskúšanie komínov,“ informovala Zuzana Farkasová z Hasičského a záchranného zboru.

    V pôvodnom návrhu novely zákona o ochrane pred požiarmi bolo jasne uvedené, že komíny musí kontrolovať odborník. Zo schváleného znenia to nakoniec vypadlo.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Ja drzim v ruke taky papier co som nasiel v schranke a tam pisu ze na zaklade Vyhlasky MV 401/2007 a MPSVaR 508/2009.
    Ty si uviedla novsie roky, tak asi chlapi nenovelizuju svoj letak.
    misoft 508/2009 ? - Čo má komín spoločné s týmto?
    "Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia".
    Tú 401/2007 by som chápal -
    Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
    z 15. augusta 2007
    o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol
    vicktor Napisal som co stoji na OZNAMENI o termine vykonania cistenia a kontroly KOMINA alebo DYMOVODU, odborneho servisu PLYNOVEHO KOTLA a revizie BLESKOZVODU.
    Ak si nasiel chyby, mozes zavolat a stazovat sa na cisle 0918 859 946.
    Ing. Ľubomír Janoška ideme organizovať kolektívnu SMS-kovú sťažnosť?
    vulxy "Komín si teoreticky môžete skontrolovať a vyčistiť sami "
    to znamena ked pridu obecni zamestnanci na kontrolu tak polozim ruku na srdce a odrecitujem ...na moju dusu ze som skontroloval a vycistil... ked tam nie je povinnost volat odbornika tak to neurobi 90 zo 100 ludi....viem ze to nieje spravny pristup ale realita je raz taka...
    Ing. Ľubomír Janoška Obce reálne nekontrolujú žiadne papiere od komínov, majú iné problémy. Nepoznám ani jednu obec, ktorá by vôbec mala vymenovanú kontrolnú skupinu... aj preto, že na ňu nie sú peniaze.
    Jedniné, čo je relevantné, je poistenie.
    buchač U mňa na chalupe chodí každý rok hliadka z DPZ. Chlaci vizuálne skontrolujú stav komínov a následne sa podpíše tlačivko.
    ==================
    Čo sa týka potvrdenia od kominárskej firmy, tak tam je to jasné hlavne z jedného dôvodu.
    Ak je dom, chata, chalupa poistená ... no komín nevyčistený ? Pri (nedajbože) poistnej udalosti prichádza ku krátení vyplatenia škôd.

    Linky nehľadám...nechce sa mi, ale mám (ako vždy) kuwa, pravdu.
      zbaliť

    frzanony je offline (nepripojený) frzanony

    Odpracoval som 40 rokov ako inšpektor v oblasti BOZP ...viac frzanony
    Čo sa týka revízii EZ na chalupe prečítajte si i zákon 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov ako je to s revíziami na budovách súkromného vlastníctva.

    zakon o povinnej revizii kominov a elektrickych rozvodov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.