Zavrieť

Porady

poistné plnenie. Zdaniť??? Prosím rýchlu radu.

Ahoj Poraďáci. Potrebujem súrne a čo najskôr poradiť. Keďže do zajtra musím mať hotovú DPH. Podnikateľovi bola na firemnom aute spôsobená škoda na čelnom skle, ktorú si nárokoval v poisťovni. Tá mu uhradila na účet poistné plnenie priznané vo výške 12853. V rozpise, ktorý k tomu poslala bolo uvedené:
- Skutočná škoda: 15295,- Sk
- Odpočet DPH: -2442,- Sk
Spolu: 12853,-Sk

A ja teraz neviem, ako to mám daňovo vysporiadať. Mám z dane 12853,- odviesť DPH 19%? Odvádza sa z toho vôbec DPH ked je to poistné? Alebo čo s tým mám urobiť. Veľmi by som bola vďačná keby sa este dnes nasiel niekto kto mi poradí. Súrne. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    zaphira
    Ahoj Poraďáci. Potrebujem súrne a čo najskôr poradiť. Keďže do zajtra musím mať hotovú DPH. Podnikateľovi bola na firemnom aute spôsobená škoda na čelnom skle, ktorú si nárokoval v poisťovni. Tá mu uhradila na účet poistné plnenie priznané vo výške 12853. V rozpise, ktorý k tomu poslala bolo uvedené:
    - Skutočná škoda: 15295,- Sk
    - Odpočet DPH: -2442,- Sk
    Spolu: 12853,-Sk

    A ja teraz neviem, ako to mám daňovo vysporiadať. Mám z dane 12853,- odviesť DPH 19%? Odvádza sa z toho vôbec DPH ked je to poistné? Alebo čo s tým mám urobiť. Veľmi by som bola vďačná keby sa este dnes nasiel niekto kto mi poradí. Súrne. Dakujem.
    DPH si uplatníš na základe faktúry od opravcu, jemu ju aj zaplatíš. Z náhrady od poisťovne DPH neodvádzaš.

    Na základe krycieho listu od poisťovne zaúčtuj pohľadávku interným dokladom......12.853,-.....378xx/648xx, prijatú úhradu potom....12.853,-....221xx/378xx.

    zaphira je offline (nepripojený) zaphira

    zaphira
    ja účtujem v jednoduchom uct. Ziadnu fakturu od dopravcu nemam. Ide tu čisto len o sumu 12853,- Ktora prisla na ucet a ja ju niekam potrebujem dat a neviem kde. Takze z tejto sumy nemám odvádzať DPH? Ja som totiť zaciatočník a niektoré veci tazko chápem :-)

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    zaphira
    ja účtujem v jednoduchom uct. Ziadnu fakturu od dopravcu nemam. Ide tu čisto len o sumu 12853,- Ktora prisla na ucet a ja ju niekam potrebujem dat a neviem kde. Takze z tejto sumy nemám odvádzať DPH? Ja som totiť zaciatočník a niektoré veci tazko chápem :-)
    Nemôžeš si nárokovať na odpočet DPH, ak nemáš riadny daňový doklad o oprave. Poisťovňa by bez dokladu ani poistnú udalosť nelikvidovala, veď sumu si nevymyslela. Pravdepodobne bol poisťovni odovzdaný originál dokladu .Z prijatej sumy DPH neodvádzaš, prijatú sumu zaúčtuj ako príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatné.

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    Ahojte Poraďáci. potrebujem radu. Máme firmu, ktorá robí opravy áut, niektoré plnenie idú cez poisťovne. Keď vystavím fa fyz.osobe za opravu, vyčíslim ju aj s Dph a poisťovňa mi uhradí celú sumu, takže od zákazníka si nepýtam nič. Ale keď vystavujem fa podnikateľovi - platcovi dph, tak poisťovňa mi preplatí len sumu bez dph. Ako to máme spraviť? Vypýtať si od zákazníka iba čiastku dph? Dám mu príjmový doklad ako čiastočná úhrada fa?

    Ďakujem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    eop
    Ahojte Poraďáci. potrebujem radu. Máme firmu, ktorá robí opravy áut, niektoré plnenie idú cez poisťovne. Keď vystavím fa fyz.osobe za opravu, vyčíslim ju aj s Dph a poisťovňa mi uhradí celú sumu, takže od zákazníka si nepýtam nič. Ale keď vystavujem fa podnikateľovi - platcovi dph, tak poisťovňa mi preplatí len sumu bez dph. Ako to máme spraviť? Vypýtať si od zákazníka iba čiastku dph? Dám mu príjmový doklad ako čiastočná úhrada fa?

    Ďakujem
    Áno, zákazník Ti uhradí iba DPH, v niektorých prípadoch aj spoluúčasť.

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    Paula
    Áno, zákazník Ti uhradí iba DPH, v niektorých prípadoch aj spoluúčasť.
    Moc ďakujem za radu, nebola som si istá. Na doklad mu môžem dať iba popis, "čiastočná úhrada fa č... ", alebo tam mám nejak spomenúť, že je to za dph?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    uvádzam, že je to DPH
    Na základe krycieho listu od poisťovne Ti vzniká pohľadávka voči nej, s poukázaním plnenia potom "douhradíš" svoju faktúru.

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    Paula
    uvádzam, že je to DPH
    Na základe krycieho listu od poisťovne Ti vzniká pohľadávka voči nej, s poukázaním plnenia potom "douhradíš" svoju faktúru.
    Aha, už v tom začínam mať jasno. Nevedela som, ako to má byť, lebo ešte som nemala takéto plnenia cez poisťovne. Takže, ak mi to uhradí v hotovosti, môžem napísať potvrdenku s popisom: úhrada dph
    V účtovaní to ide klasicky?
    -Vystavená fa. 311/343,602
    -PPD za dph 211/311
    -príjem z poisť. 221/311

    Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eop
    Aha, už v tom začínam mať jasno. Nevedela som, ako to má byť, lebo ešte som nemala takéto plnenia cez poisťovne. Takže, ak mi to uhradí v hotovosti, môžem napísať potvrdenku s popisom: úhrada dph
    V účtovaní to ide klasicky?
    -Vystavená fa. 311/343,602
    -PPD za dph 211/311
    -príjem z poisť. 221/311

    Ďakujem.
    A ešte doplním, ten krycí list (oznámenie o plnení) od poisťovne by som pripojila k úhrade faktúry.

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    Tweety
    A ešte doplním, ten list krycí list (oznámenie o plnení) od poisťovne by som pripojila k úhrade faktúry.
    Tak by to mohlo byť ? Ja som to aj pripojila k úhrade, len som si nebola istá, či to zaúčtovanie môže byť. A teda ešte mi robil problém textu, čo napísať na doklad, keď mi odberateľ uhradí iba dph z faktúry. Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eop
    Tak by to mohlo byť ? Ja som to aj pripojila k úhrade, len som si nebola istá, či to zaúčtovanie môže byť. A teda ešte mi robil problém textu, čo napísať na doklad, keď mi odberateľ uhradí iba dph z faktúry. Ďakujem
    Na PPD môžeš uviesť čiastočná úhrada fa č....., alebo úhrada dph z fa č. ......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.