Zavrieť

Porady

Dedičské konanie.

Ahoj poraďáci. Nedá mi, nepoložiť Vám jednu otázku. Stretol sa niekto z Vás s takou vecou, že notár vedie dedičské konanie tak, že nie sú naraz prítomní všetci potencionálni dediči, ale každý samostatne, lebo jeden z nich si nepraje stretnúť sa s ostatnými potencionálnymi dedičmi? Aby to bolo úplné uvádzam, že poručiteľ zanechal závet. No len sa spýtal, či o nej vieme, ale neprečítal nám ju. Ja síce viem, čo v nej je. Ale nie je nejaký čudný postup? Čo s tým? Mám sa sťažovať na notára?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môže ísť o predbežné vyšetrenie, kde sa zisťujú účastníci, majetok aj závet.
    Podľa § 177 CMP Súd umožní nahliadnuť do závetu tomu, kto osvedčí, že má na tom právny záujem.
    Pozri okolo neho ostatné paragrafy, prípadne si daj vyhľadať napr. slovo "dedič"

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-161
    Laurinkai Predbežné už prebehlo tak, že vybavovateľa pohrebu predvolali a ten povedal mená všetkých dedičov. Takže si myslím, že nás mal zvolať všetkých naraz. Aj u otca bola závet a boli sme tam všetci naraz. Ja tomu nerozumiem, prečo to takto robí.
    branislavp Laurinkai, máš pravdu, notár keď poznal dedičov, Vás mal predvolať všetkých dedičov naraz a oboznámiť so závetom.. Ak sa niektorí z dedičov nemôže dostaviť, tak splnomocní niekoho k zastupovaniu na ded.konaní.Každý dedič má právo nahliadnuť do spisu u notára, prečítať si všetko, čo v spise po poručiteľovi je pripravené u notára k ded.konaniu. Za to sa platí poplatok. Ak niečo nie je zrozumiteľné, aj opakovane môžeš nahliadnuť do spisu, aj si robiť z neho výpisky(za to sa neplatí), ale na požiadanie fotokópie listiny si notár účtuje poplatpk.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Určite toto nie je správny postup notára. Jeho konanie vyvoláva nedôveryhodnosť. Čo asi notár individuálnym predvolávaním rieši......, keď, už má všetko, čo potrebuje k ded. prejednaniu, či ešte náhodou nekorešponduje s katastrom , ale k tomu nepotrebuje samostatné návštevy dedičov na svojom notariáte. Keď sa chceš sťažovať v tejto veci na notára, tak sa obráť na súd, ktorý práve vybral tohto notára k prejednaniu. V sťažnosti uveď tie skutočnosti.
    Laurinkai Ďakujem Vám všetkým za radu a podporu. Určite to nenechám na náhodu. Pôjdem za tým. Prekonzultujem to aj s iným notárom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.