Zavrieť

Porady

Odstupenie od kup. zmluvy cez cesky e-shop

Zdravim. Potrebujem poradit. Kupovala som nieco cez cesky e-shop. Je to uz aj zaplatene (teda prevodom). Cakam na dodanie. Chcem sa spytat, co v pripade, ak chcem odstupit od zmluvy? Teda ten tovar nechcem/nepotrebujem/ a zial, nebolo to ani lacne.
Takze netusim, ako je to v pripade, pokial ide o cesky e-shop a postu.
za "A": Tovar by som neprevzala. Vlastne sa z posty vrati kupujucemu. Vrati mi predavajuci ciastku v takomto priapade - pravdepodobne si odrata postovne.
alebo
za "B": Tovar prevziat. Obratom zaslat spat. A bude mi musiet vratit kupnu cenu+postovne, ano?
U nas na SR je to tak, ze vlastne musi zaslat ciastku aj s postovnym, nemylim sa?

Viete mi niekto poradit?

Dakujem pekne.


PS: a nie, nie som spekulant, len sa nieco zmenilo a dany produkt uz nepotrebujem...
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
CITUJEM z jednej českej stránky :

9. Vrácení zboží
Zákazník má právo vrátit zboží prodejci do 14 dnů od převzetí od přepravce, a to bez udání důvodu.
Prodávající vrátí kupujícímu částku za zboží v nejkratším možném termínu. Poštovné platí zákazník.

-------------------------
Dostaneš naspäť LEN čiastku za tovar.
Náklady na poštovné znáša zákazník.
Predsa pozri na obchodné podmienky daného eshopu.
Naposledy upravil buchač : 04.09.17 at 18:23
12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
byverine Co sa tyka platieb na SR spojenych s odst. od zmluvy do 14 dni, u nas ti postovne musi predavajuci /teda e-shop/ vratit - CITUJEM zo stranky soi.sk :
"Po doručení oznámenia o odstúpení od zmluvy je predávajúci povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia vrátiť spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od neho prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné a iných nákladov a poplatkov. Na druhej strane, spotrebiteľ musí najneskôr do 14 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy zaslať tovar späť alebo ho odovzdať predávajúcemu." Takze u nas je to takto.
-------------
A u nich v Cechach sa pravdepodobne to postovne nevracia - citujem z tej stranky e-shopu:
"Bod 5.5. V případě odstoupení od kupní smlouvy dle čl. 5.2 obchodních podmínek se kupní smlouva od počátku ruší. Zboží musí být prodávajícímu vráceno do čtrnácti (14) dnů od odstoupení od smlouvy prodávajícímu. Odstoupí-li kupující od kupní smlouvy, nese kupující náklady spojené s navrácením zboží prodávajícímu, a to i v tom případě, kdy zboží nemůže být vráceno pro svou povahu obvyklou poštovní cestou."

To teda ale znamena, ze ak tovar neprevezmem, ten sa mu vrati, a predavajuci mi musi vratit ciastku ponizenu o postovne, ktore som mu zaplatila.

Nie? Chapem to teda spravne?
buchač Máš pravdu, na Slovensku je to inak.

Ak si spotrebiteľ uplatní právo na odstúpenie od zmluvy podľa §53, odst.7 obchodného zákonníka, má dodávateľ právo iba na náhradu skutočne vynaložených nákladov spojených s vrátením tovaru. Dodávateľ je zároveň povinný vrátiť spotrebiteľovi zaplatené finančné čiastky najneskôr do 30 dní od odstúpenia.

POZNÁMKA :
ALE šak poštovné do Čiech nie je až také drahé.
Sa mieniš naťahovať o cca 6€ ?
byverine Nie. Pozri na moju otazku - ja som sa pytala co je lepsie...A alebo B.

Pozn.:
A to postovne ma vyslo z ČR sem viacej ako 6€
(Opacne by to stalo dokonca len 4€). Myslim, ze su tiez pekne v*chcaní, lebo to ide poslat aj lacnejsie, uz som si to zistovala...Lenze tovar, kt. som si kupila nie je dostupny na SR, a v ČR to ma len jeden jediny e-shop)
byverine Buchač a za druhé - podla §53, odst.7 obchodného zákonnika (čr) mi našlo toto :
!§ 53
Má-li zastoupený více zástupců, postačí, pokud jedná jeden z nich. Jedná-li však vůči další osobě více zástupců společně a odporují-li si, nepřihlíží se k projevu žádného z nich." To si tu dal asi nejako zle.
Dokonca tam odsek 7 ani nie je
Netusim teda kde si hladal.

Odstupenie od zmluvy je v Obch. Zakonníku ČR upravované ako Odstoupení od smlouvy § 1829. A podľa § 1832 ods.1 citujem "Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, vrátí mu podnikatel bez zbytečného odkladu, nejpozději do čtrnácti dnů od odstoupení od smlouvy, všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem." je jasné, že sa vracia rovnako ako u nás aj poštovné.

Takže?

Keď to zhrniem, mala by som to prevziať, a vrátiť tovar za 4€ späť do čr, pretože pôvodné poštovné (čo bolo drahšie) mi bude musieť predávajúci vrátiť aj s cenou tovaru - podľa ich obch. zákonníka.

Tak som si nakoniec odpovedala asi aj sama
dmc no..vidis...hlavne je ze vies co chces
byverine Len ked sa nad tym zamyslim, kto vlastne plati to postovne od predajcu???

Vsak ked to prevezmem, obratom vratim zasielku spat, predajca mi vrati kompletne celu ciastku aj s postovnym......tak ostava v minuse vlastne predajca, pretoze kupujucemu vracia kompletne celu uhradu, nie?
profesional " buchač (04.09.17 19:26) Máš pravdu, na Slovensku je to inak.

Ak si spotrebiteľ uplatní právo na odstúpenie od zmluvy podľa §53, odst.7 obchodného zákonníka, má dodávateľ právo iba na náhradu skutočne vynaložených nákladov spojených s vrátením tovaru. Dodávateľ je zároveň povinný vrátiť spotrebiteľovi zaplatené finančné čiastky najneskôr do 30 dní od odstúpenia.

POZNÁMKA :
ALE šak poštovné do Čiech nie je až také drahé.
Sa mieniš naťahovať o cca 6€ ?"

Reakcia:

Opäť si ma pobavil svojim právnym analfabetizmom.. Aplikovať Obchodný zákonník môže na spotrebiteľské vzťahy vyslovene iba totálny právny analfabet. Vzťahy medzi spotrebiteľom a obchodníkom sa Obchodným zákonníkom neriadia, pokiaľ nejde o vzťahy medzi spotrebiteľmi a finančnými inštitúciami, čo nie je tento prípad. Vzťahy medzi predajcom a spotrebiteľom sa riadia STRIKTNE Občianskym Zákonníkom, Zákonom o ochrane spotrebiteľa a Nariadeniami Rady EU, ktoré sú priamo vykonateľné.

Naozaj by si si mal naštudovať aspoň elementárne základy práva, lebo radíš totálne nezmysly.
byverine Vsak tiez som kukala odkial to zobral
alaya1 mohol by si buchac prestat pouzivat na verejnom portale, kde je uvedene to aj v pravidlach - tie hrube vulgarizmy? Nie sme povinni to denodenne citat. Dakujem.
alaya1 profesional- mas uplnu pravdu. co sa tyka spominanych zakonov. Len zial, niekto so svojim egom nie je schopny priznat, ci aspon premlcat svoj zly odhad. Ale castuje tu ludi od rana slovami, ktore su nepripustne v konstruktivnej debate.
byverine Buchač, čo ti včera tvoja stará nedala?? Tak ukľudni hormóny
profesional Buchač, je mi ťa úprimne ľúto. Nenávisť a závisť ťa zjavne zožierajú do tej miery, že nezvládaš vlastné emócie. Mal by si s tým niečo robiť. Tu na porada.sk je veľa skvelých a šikovných ľudí, ktorých si vážim. Ty tu ale svojim vulgárnym a nemiestnym správaním otravuješ život všetkým slušným ľuďom. Ako som ti už napísal viackrát, o odborných veciach sa môžme kľudne hádať aj expresívnym spôsobom. Aspoň sa bavím na tvojej elementárnej neznalosti práva, kde stupňovaním expresie doťahuješ svoje názory do takej miery, že im už nikto rozumný neuverí. Ale pokiaľ ide o hranicu základnej slušnosti, tak tú nemáš čo prekračovať, nech sa ti názory moje, alebo kohokoľvek iného nepáčia. Profesionáli konfrontujú svoje právne názory v súdnej sieni. Amatéri a vulgárne individua to robia hulvátsky mimo súdnej siene, nech už je to kdekoľvek.
  zbaliť

mareko je offline (nepripojený) mareko

mareko
Ja by som skúsila firme slušne napísať, že sa situácia zmenila atď. Stále je tu šanca, že ti firma vyhovie, nakoľko nebude musieť zbytočne tovar baliť a posielať. Aj tak ti po vrátení tovaru peniaze budú musieť vrátiť, takto by to bolo jednoduchšie ... možno sa zachovajú seriózne a kúpnu zmluvu zrušia ešte pred odoslaním tovaru. Za pokus nič nedáš
byverine Asi som to hore zle špecifikovala. Tovar už bol zaslaný, je na ceste. Ale asi som to nakoniec vyriešila, ďakujem aj tak za radu
mareko Tak to je fajn. Nemas za co

Odstupenie od kup. zmluvy cez cesky e-shop

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.