Zavrieť

Porady

Kontrola z uradu prace cez PN - spatne platenie odvodov?

Zdravím!
Stručne: kým som bol nezamestnaný diagnostikovali mi rakovinu, tú mi pred časom aj vytiahli, takže veci sa majú lepšie. Zostal som evidovaný na úrade práce a zároveň na PN, takže hlásiť som sa nechodil. Doktor mi síce nenapísal vychádzky do PN ale v rámci zotavovania sa z onkologickej choroby je myslím jasné, že človek potrebuje ísť na vzduch.

Dnes mi prišla kontrola z úradu práce a doma ma nezastihli. Dozvedel som sa to až vďaka tomu, že otec má na úrade kontakt. Je samozrejme možné že ma vyradia z evidencie ak to nejak s doktorom nezakamuflujem (čo by myslím v danej situácii nemal byť veľký problém). Otec ma ale presviedča, že možno budem musieť aj spätne platiť všetky tie odvody do ZP, čo za mňa dodnes platil úrad práce. To už mi príde trošku absurdné.


Vedel by mi niekto povedať, či to naozaj hrozí?
13 komentárov     zbaliť
veronikasad Poberáš invalidný dôchodok ?
PapaBless Nepoberám ani som nikdy nepoberal absolútne žiadne dávky.
veronikasad Píšeš o rakovine, prečo si oň nežiadal ?
PapaBless Mám našťastie našetrené nejaké peniaze a rodinu, ktorá sa o mňa v ťažkom čase vedela postarať, takže ma o ďaľšiu pomoc ani nenapadlo žiadať. Aj vzhľadom na to že už behám ako srnec, čo malo dnes svoje "následky".
buchač Doktor mi síce nenapísal vychádzky do PN...
================
Pravdu ???
Absurdnosť jak traky...nejak sa mi to nezdá, proste neverím.
PapaBless PN som mal už predtým ako mi diagnostikovali rakovinu. Na začiatku to bolo definované ako nejaké tažkosti, a odvtedy sa už papier pre úrad nezmenil.
veronikasad Asi má len PN-ku na tlačive UP, neviem či tam sa píšu vychádzky ...
veronikasad Píšeš o onkologickom ochorení ako by si prekonal chrípku. Veď to je dlhodobá liečba, vo väčšine prípadov s nárokom na invalidný dôchodok ...
PapaBless Na moje veľké šťastie to bol asi najľahší zhubný nádor čo môže človek dostať, Low-grade a rástol veľmi pomaly, tak mi ho len vytiahli z tváre, nemal som chemo, len pár týždňov v nemocnici a odvtedy chodím na pravidelné kontroly. PNka od obvodného mi zostala do dnes.
veronikasad odkedy trvá PN, ešte poberáš nemocenské dávky ?
PapaBless Veru nie, žiadne dávky. Nuž ale ako som napísal, o žiadne som nežiadal. Asi nerozumné z mojej strany.
veronikasad Možno ani na žiadne dávky nárok nemáš, alebo si z poraďákov robíš srandu - príliš vážna téma na srandovanie...
PapaBless Srandu si skutočne nerobím. Ak zniem moc "srandovne" bude to tým, že pred pár mesiacmi som myslel že už si dlho nepožijem a opak sa ukázal byť pravdou. Ak to nieje dôvod na radosť tak už neviem čo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Poberatelia invalidného dôchodku nemusia byť evidovaní na UP - platitelom zdravotného poistenia je štát.

    Pozri si prílohu zákona o sociálnom poistení, pohladaj svoju diagnozu. Ak je pri nej invalidita aspoň 40 % (za ďalšie choroby môžeš dostať do 10% - celkom najmenej 41 %) a máš dostatočné obdobie dôchodkového poistenia, choď do SP a požiadaj o priznanie invalidného dôchodku. Potom nemusíš riešiť žiadne vychádzky ...

    http://www.zakonypreludi.sk/disk/zz/...08z0310p01.pdf

    V prípade porušenia liečebného režimu, UP nevyraduje spätne, len ododňa zistenia porušenia, takže spätne žiadne zdravotné poistenie doplácať nebudeš Len kým ti doručia rozhodnutie to chvílku potrvá-
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    PapaBless Ďakujem! Kompletnejšiu odpoveď som ani dostať nemohol.
    kopretinka veronika,kamarátka má leukémiu,po prvej chemoterapii a trransplantácii požiadala o ID,bola už totiž vyše roka na pn,bez peňazí,len hmotnú núdzu mala.....zamietli jej to.....že môže chodiť do práce predsa.....
    veronikasad Pozri do tabulky, mala sa voci rozhodnutiu posudkovej komisie odvolať ...
    kopretinka odvolala sa,ale všetko trvá tak dlho......už ho má,ale má za sebou aj druhú chemo a druhú transplantáciu.... :-/
      zbaliť
    ak sa to dá nazvať kontrolou,tak jedna taká zvláštna sa stala aj mne.som na ÚP,ochorel som.som na PN od 1 júla 2019.dňa 30 októbra 2019 poslali zamestnanca ktory pred blokom iba cinkol do zvončeka a odišiel preč po pár sekundách.ja som nestihol dôjsť ani ku dveram bytu a domovemu telefonu.takéto rýchlovky robi urad prace za kontroly,akože nikoho nezastihli doma a porušil liečebny režim.mali by stáť a čakať pri dverách bytu par minut a intenzívne zvoniť držať zvonček aj 2,3 sekundy aby človeka ktory berie silne lieky zobudili.liečim sa na chrbticu u neurologa,ortopéda.len aby sa vedelo ake kontroly robi cteny urad práce.samozrejme že odvolanie nemá zmysel.sociálna poistovna ta robi iné kontroly,tí zobudia aj mrtveho.

    Kontrola z uradu prace cez PN - spatne platenie odvodov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.