Zavrieť

Porady

Mam povinnost vratit davky socialnej poistovni?

Dobry den. Chcela by som sa spytat na povinnost vratenia davok (starobneho dochodku) socialnej poistovni. SP povodne priznala starobny a zaroven odnala invalidny dochodok, avsak nasledne toto rozhodnutie po 7-mich tyzdnoch zrusila kedze „po dodatocnej kontrole informacnym systemom SP bolo zistene, ze doslo k pochybeniu pri vypocte starobneho dochodku”. SP ponechala povodny invalidny dochodok, kedze bol vyssi, ako opatovne prepocitany starobny dochodok, a ziada o vratenie naviac vyplatenej sumy. Ma SP pravo vymahat uz vyplatene davky, na ktore bolo vystavene rozhodnutie?
Dáša_ Ja teda nerozumiem - povodne bol invalidný v sume povedzme 400€. Starobný bol nižší, teda povedzme 350€. Poisťovna najskôr vyplácala ten nižší starobný vo výške 350 a teraz rozhodla, že vyplatí ten vyšší 400?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Romi_ Mozte prosim aj upresnit, na zaklade coho ma toto pravo. V liste prilozenom k novemu (poslednemu) rozhodnutiu SP ziada o „ dobrovolnu uhradu vyplatenej sumy”. Dakujem.
    Mila123 povinná sa koná s pomocou exekútora, to by si hádam nechcela.....
    veronikasad Nerozumiem ako ti mohol vzniknúť preplatok, keď aktuálny ID je vyšší ako starobný... Za aké obdobie si dostala vyplatený starobný dôchodok? Alebo ti poslali súčasne starobný a v riadnom vyplatnom termíne aj invalidný dôchodok?
    Mila123 preplatok vznikol tým, že jej priznali ešte vyšší SD ako mala priznaný ID, teda ostáva na ID, lebo je vyšší ako SD po oprave.....
    veronikasad Mne tiež SP nesprávne vypocitala SD za obdobie súbehu poberania SD a poistenia SZČO. Upozornila som ich na to, výpočet opravili, nič nežiadali vrátiť späť. Od najbližšieho výplatného termínu poslali SD v správnej výške. Nebola to nejaká vysoká suma, cca 3€/mes....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    priložím toto: z §112 (9-b) z 461/2003 - prípadne pozri celý ...
    (9) Ak sa priznáva dávka spätne aj za obdobie, za ktoré bola vyplatená skôr priznaná iná dávka, na ktorú zanikol nárok alebo zanikol nárok na jej výplatu pre priznanie neskôr priznanej dávky, zúčtuje sa za toto obdobie neskôr priznaná dávka s vyplatenou skôr priznanou inou dávkou, a ak suma vyplatenej skôr priznanej inej dávky
    a) je nižšia ako suma neskôr priznanej dávky, poukáže sa poberateľovi dávky suma rovnajúca sa rozdielu medzi sumou neskôr priznanej dávky a sumou vyplatenej skôr priznanej inej dávky,
    b) dosahuje alebo prevyšuje sumu neskôr priznanej dávky, poukazuje sa poberateľovi dávky suma neskôr priznanej dávky od splátky splatnej v mesiaci, v ktorom sa rozhodlo o neskôr priznanej dávke, znížená o rozdiel sumy vyplatenej skôr priznanej inej dávky a sumy neskôr priznanej dávky od jej priznania do jej splátky splatnej v mesiaci, v ktorom sa rozhodlo o neskôr priznanej dávke; takto znížená suma neskôr priznanej dávky nesmie byť v úhrne s inými dávkami a dôchodkami starobného dôchodkového sporenia nižšia ako suma, ktorú nemožno postihnúť výkonom rozhodnutia.
    Romi_ dakujem

    Mam povinnost vratit davky socialnej poistovni?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.