Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
alaya1
Poradaci, nemyslite si, ze tato tema je v prdelke? nemozete si zalozit nejaku svoju miniporadu a tam sa navzajom urazat ? alebo riesit to iste dokolecka.
A tie neskutocne dlhe citacie, clovek nevie najst jeden normalny prispevok. Mila sa pokusila, ani jej ho nevidno.
A téma by sa mohla volať : DOKOLEČKA DOKOOLÁÁ
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

jar88
korela
vicktor
korela
Neviem, čo to má s Rusmi spoločné.
V tom case uz nastupovala Prazska jar, nebol dovod aby cela trieda emigrovala, leda ze by vedeli co nastane.
Oficiálne Pražská jar bola od januára 1968 po august 1968. Včera som si našla zdroj. Vtedy som už bola tam, a viem, že som ju začala vnímať a počúvala prejavy, možno aj priame rozhlasové prenosy z viachodinových akcií, debaty predstaviteľov s diskutujúcimi tak na jeseň.
Tu v druhom https://sk.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A1_jar je popísaná chronológia udalostí takto.

V každom prípade neišlo o jún, júl, august 1967. Takže nevedeli. Ľudia neodchádzali iba kvôli vpádu ruských vojsk, oni odchádzali priebežne po celý dovtedajší čas. Vôbec mi tu nikto nemusí veriť, že odišla jedna trieda za kopčeky, údajne sa ľudia o takých veciach nerozprávali, ale logicky mal každý žiak dvoch rodičov, súrodencov, tí aj niekde pracovali, mali susedov, decká kamarátov, samozrejme, že si to nikto nevšimol. :-) Veď to vedela celá škola, rodina blízka aj vzdialená, to sa nemohlo ututlať. Asi vám chýba fakt logické myslenie, pretože si to inak neviem vysvetliť.
V každom prípade sa tá udalosť stala, a je mi jedno, či mi tu niekto v tomto prípade bude veriť alebo nie.
Zažívala som aj také v rodine, od pedagógov, zasa nám odišla jedna žiačka s mamou do Ameriky, a pod., ešte si aj meno pamätám, išlo o oveľa mladšiu žiačku ako ja, takže aj učitelia registrovali odchody. Išlo o ranné 60. roky.
A možno sa tu vyskytuje aj niekto na Porade, čo o nich vie. Svet je malý.
Dnes sú to už čerství sedemdesiatnici. Jedného som našla na FB, ani sa nezmenil, je zapísaný na našom katastri aj s adresou, kde v súčasnosti žije. Moja láska to nebola. :-)
Verte, neverte...
Tak isto sa aj u nás v rodine debatovalo a preberalo všetko o politike a o možnom odchode.
Už v rokoch 66, 67 a samozrejme že aj v 1968.
Nakoniec sa otec rozhodol, že nikam nepôjdeme, lebo následky...babka, dedo, strýkovia a tak ďalej.
Ešte sa k tejto téme vrátim pohľadu uvažujúcich o emigrácii, živote v zahraničí. Dnes je spojenie so svetom oveľa jednoduchšie ako v tej dobe.
Debatovali sme s priateľmi o tejto dobe okolo r. 68 a po, už po 89, a jeden lekár zdôvodnil, prečo nedokázal odísť. Preto, lebo si nevedel predstaviť, a ani by nedokázal žiť vonku s vedomím, že v meste počas dňa nestretne nikoho známeho a najmä priateľov. To bol hlavný dôvod, prečo tu ostal.
Raz som tu napísala príspevok v tomto duchu, ako sa žije Slovákom v zahraničí, po chvíli zmazala, že nikoho zaujímať nebude, na čo som dostala reakciu, nech ho vrátim späť, chcel sa pripojiť. Žiaľ, už som sa k tomu nevrátila, za čo sa mu dodatočne ospravedlňujem, stalo sa, už ani neviem prečo.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Oliwa
lubko6394
korela
Ja som nedávno zasa počula ponosu od mladíka, vy ste mali byty zadarmo a my si ich teraz nemôžeme dovoliť. Teda väčšina. Čo som mu na to mala odpovedať? Že každá doba má svoje, majú otvorený svet ...? Ale štart do života majú sťaženejší v každom prípade, aj so vstupmi do zväzkov a príchodu detí. Družstevný byt sa určite splácal lepšie ako dnešné hypotéky.
Nie je to celkom tak s tými bytmi, teda ak sa nejedná o silové zložky, zanietených komunistov, robotnícke kádre... Nie všade sa stavalo, poradovníky na 10+ rokov, ak sa čosi začalo stavať tak prídel bol v poradí určenom stranou. A bytov nebolo takže ani hypotéka by nepomohla, takže svojpomoc a stavba domu. Kto mal šťastie a potreboval byt práve vtedy keď sa dostavalo mal šancu, keď som potreboval 2-3 izbový tak ostali "voľné" pre mňa len 4-izbové s príslušnou pálkou.
Načo by bola bývala hypotéka, keď súkromné/osobné vlastníctvo neexistovalo. Byty len družstevné a štátne /pre vyvolených/. Keď sme si my kupovali byt v tehlovej bytovke, predávajúci nám rozprával, ako právnik maturoval nad jeho zmluvou, lebo bol široko-ďaleko prvý, kto si kupoval byt do osobného vlastníctva... Legislatíva v plienkach, žiadny internet, žiadna porada.sk...
Pokiaľ viem, tak súkromné vlastníctvo bolo aj za socíka.
Ako so štátnymi neviem, ale k podnikovým bytom nebol problém sa dostať, a postupne si ho v rámci firmy aj vymieňať menší za väčší a naopak. Čím väčšia fa, tým viac bytov, červená knižka vôbec nebola podmienkou.
A neišlo iba o byty v blízkosti firiem, ako mal napr. Slovnaft najmä na Dol. Honoch, baťovky, ... ale v normálnej mestskej zástavbe.
Na družstevné sa čakalo rôzne dlho, bolo treba dieťa zapísať do družstva v 15. rokoch, tých 10 rokov sa dalo vyčkať. Dnes nevyčkajú mladí nič.
Svokrovci odišli z tehly z podnikového, odchodom na penziu ho odovzdali dobrovoľne späť podniku, boli roky s týmto úmyslom zapísaní v družstve. Prežili 48., chceli mať istotu na staré kolená.
1 1
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

No - už je to isté - jar je na dohľad..... Motorkári sa začínajú predvádzať.... Teraz jeden si to po ulici hnal na plné gule, motor vytočený do obrátok, rýchlosť cca 120km/h, Len sa tak mihol... a to decká zo školy vychádzajú.... Ešte bude v spravodajstvách veľa správ o zrazených deťoch.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

misoft
No - už je to isté - jar je na dohľad..... Motorkári sa začínajú predvádzať.... Teraz jeden si to po ulici hnal na plné gule, motor vytočený do obrátok, rýchlosť cca 120km/h, Len sa tak mihol... a to decká zo školy vychádzajú.... Ešte bude v spravodajstvách veľa správ o zrazených deťoch.
Najviac nehôd je práve na jar, keď sa začína jazdiť. Po zime nie je taká zručnosť ako napr. na konci leta. O zvyškoch posypových materiáloch na cestách ani radšej nehovorím...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nandrolon
Najviac nehôd je práve na jar, keď sa začína jazdiť. Po zime nie je taká zručnosť ako napr. na konci leta. O zvyškoch posypových materiáloch na cestách ani radšej nehovorím...
I to, i to..... samozrejme.....
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
korela
Pokiaľ viem, tak súkromné vlastníctvo bolo aj za socíka.
Podla mna nie, sukromnici boli zruseni, bolo to premenovane na OSOBNE vlastnictvo.
Kolega v cca 1985 kupil byt v jednom z prvych panelakov v BA urcenych na rozpredaj. 4 izbak stal priblizne 200 tisic..
1 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
kopretinka
Gebrüder Weiss,panenka skákavá,keby som vedela,že túto firmu používa NAY ako dopravcu,tak si tú chladničku kúpim inde
Dúvod?
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

vicktor
korela
Pokiaľ viem, tak súkromné vlastníctvo bolo aj za socíka.
Podla mna nie, sukromnici boli zruseni, bolo to premenovane na OSOBNE vlastnictvo.
Kolega v cca 1985 kupil byt v jednom z prvych panelakov v BA urcenych na rozpredaj. 4 izbak stal priblizne 200 tisic..
Použila som hovorený výraz, tak neboli súkromníci, ale osobníci. Hlavne, že sa nezhabalo všetko.
Ale v podstate som myslela na RD a vilky. Nie byty.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Aj RD bol v osobnom vlastnictve, hoci majitelia mali vnutri sukromie.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

korela
vicktor
korela
Pokiaľ viem, tak súkromné vlastníctvo bolo aj za socíka.
Podla mna nie, sukromnici boli zruseni, bolo to premenovane na OSOBNE vlastnictvo.
Kolega v cca 1985 kupil byt v jednom z prvych panelakov v BA urcenych na rozpredaj. 4 izbak stal priblizne 200 tisic..
Použila som hovorený výraz, tak neboli súkromníci, ale osobníci. Hlavne, že sa nezhabalo všetko.
Ale v podstate som myslela na RD a vilky. Nie byty.
Hlavná vec, že píšeš o bytoch za socíku /na ktoré nadväzovali aj reakcie/ a myslíš na RD a vilky...
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

bettylou
kopretinka
Gebrüder Weiss,panenka skákavá,keby som vedela,že túto firmu používa NAY ako dopravcu,tak si tú chladničku kúpim inde
Dúvod?
ráno 8,30 mi prišla smska,že dnes vám dorućíme zásielku.žiadny kontakt,žiadna možnosť sledovania,žiadna možnosť zmeniť adresu doručenia,nić,iba webka tej firmy.Tak som si najprv musela vygugliť tú firmu,v živote som o nej nepoćula.Hľadala som ju a našla iba samé zlé recenzie
Dovolala som sa tam a ženská mi dala kontakt na šoféra,ktorý má moju zásielku.On mi ale povedal,že rozváža na východe a určite nemá moju chladnićku,že firma vždy dáva všetkým zákazníkom jeho ćíslo a že mám znova volať do firmy.
no určite.Keď som už bola v o 13,30 robote,tak zavolali,že stoja pred barákom
tak dovi-dopo,zajtra repete
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Oliwa
korela
vicktor
korela
Pokiaľ viem, tak súkromné vlastníctvo bolo aj za socíka.
Podla mna nie, sukromnici boli zruseni, bolo to premenovane na OSOBNE vlastnictvo.
Kolega v cca 1985 kupil byt v jednom z prvych panelakov v BA urcenych na rozpredaj. 4 izbak stal priblizne 200 tisic..
Použila som hovorený výraz, tak neboli súkromníci, ale osobníci. Hlavne, že sa nezhabalo všetko.
Ale v podstate som myslela na RD a vilky. Nie byty.
Hlavná vec, že píšeš o bytoch za socíku /na ktoré nadväzovali aj reakcie/ a myslíš na RD a vilky...
Neviem, v čom vidíš až tak priepastný rozdiel. Všetky texty som si pozorne prečítala a uznám najmä, že namiesto spomenutia bytov som mohla napísať radšej bývanie všeobecne. Nevznikol by problém sa niečoho zachytiť.
Kto mal na katastri raz zapísanú nehnuteľnosť, išlo o súkromné vlastníctvo alebo teda osobné.
Aj za 1. ČSR sa popri fabrikách stavali aj RD hlavne pre vyšší manažment, ale aj pre iných zamestnancov. Najviac sú verejnosťou vnímané Baťove domčeky.

Za socíka vytvárali podobnú výstavbu pre svojich zamestnancov Železnice, potom rezort lesného a vodného hospodárstva, JRD a Štátne majetky, ak nie jednotlivé RD, tak dvojdomy alebo štvorbytovky, svoju kolóniu si takto vybudoval aj Slovnaft. Určite by sa našlo po Sk tých stavieb veľa.
Tieto byty v nich alebo aj samostatné RD sa prevádzali rovnako ako iné byty do osobného vlastníctva individuálne podľa ohodnotenia ceny nehnuteľnosti.

Na družstevné byty za socíka sa poskytovala nízkoúročná mladomanželská pôžička. Aké možnosti boli pri individuálnej výstavbe RD neviem.
Preto som napísala, že vtedy sa oveľa rýchlejšie splácali tieto pôžičky ako dnešné hypotéky. V prvom rade aj preto, že neboli nehnuteľnosti (byty) tak drahé ako dnes.

P.S. Okrem družstevných, štátnych existovali aj tzv. stabilizačné byty.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
korela
Na družstevné byty za socíka sa poskytovala nízkoúročná mladomanželská pôžička. Aké možnosti boli pri individuálnej výstavbe RD neviem.
Ta nizkourocena mladomanzelska pozicka bola myslim 1,5% - po 27 rokoch budovania kapitalizmu sme sa k takejto sadzbe zasa dopracovali.
Na RD svagrovia dostali aj "nenavratnu pozicku" od statu aj z fabriky za podpis ze tam odpracuju x rokov. Vsak kam inam by isli...?
Dalsie prispevky boli aj za zburanie starej barabizne, ze stazene terenne podmienky, aj za vselico ine - k tomuto sme sa este nedopracovali.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

vicktor
korela
Na družstevné byty za socíka sa poskytovala nízkoúročná mladomanželská pôžička. Aké možnosti boli pri individuálnej výstavbe RD neviem.
Ta nizkourocena mladomanzelska pozicka bola myslim 1,5% - po 27 rokoch budovania kapitalizmu sme sa k takejto sadzbe zasa dopracovali.
Na RD svagrovia dostali aj "nenavratnu pozicku" od statu aj z fabriky za podpis ze tam odpracuju x rokov. Vsak kam inam by isli...?
Dalsie prispevky boli aj za zburanie starej barabizne, ze stazene terenne podmienky, aj za vselico ine - k tomuto sme sa este nedopracovali.
Síce sme sa dopracovali ale už tam chýba tá obrovská inflačná bariéra, kde si dotyčný za 150 tis Sk v polovici 80. rokov postavil dom, ale v rokoch 2000+ splácal už "smiešnu sumu" vzhľadom na búrlivé inflačné 90-té roky.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Aj teraz 150 tisic staci ak nie na mensi domcek, tak na mensi bytik.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

vicktor
Aj teraz 150 tisic staci ak nie na mensi domcek, tak na mensi bytik.
Asi sme sa nepochopili, nevadí. V prvej polovici 90. rokov bola obrovská inflácia. Niekto by to nazval dokonca mena peňazí, kde peniaze rýchlo stratili svoju reálnu hodnotu. Samozrejme sa k tomu adekvátne museli adaptovali aj platy. Domček si už ale mal postavený, takže zrazu si zistil, že platíš extrémne malú časť z výplaty ako splátku pôžičky.
V súčasnom trende vývoja platov a inflácie toto nehrozí.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

https://www.aktuality.sk/clanok/5724...ie-na-vychode/
Tomu sa hovorí argument:
„Predstava, že by mafia mala záujem o východné Slovensko je absurdná, pretože tam nič nie je“ vyhlásil predseda vlády pred europoslancami.
Ak toto naozaj povedal, tak sa pýtam: čo urobil pre jeho pozdvihnutie ako premiér za 10 rokov???
PS: Rozdané MDŽové hrebíčky nerátam...
4 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Oliwa
https://www.aktuality.sk/clanok/5724...ie-na-vychode/
Tomu sa hovorí argument:
„Predstava, že by mafia mala záujem o východné Slovensko je absurdná, pretože tam nič nie je“ vyhlásil predseda vlády pred europoslancami.
Ak toto naozaj povedal, tak sa pýtam: čo urobil pre jeho pozdvihnutie ako premiér za 10 rokov???
PS: Rozdané MDŽové hrebíčky nerátam...
Tá predstava nie je absurdná, absurdný, ba až stupídny, je ten jeho výrok. Ani nevie, ako si tým vlastne nasr... na svoje precedovanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať